Pocta Bjørnsonovi – svetoznámemu nórskemu obhajcovi práv Slovákov

Pri príležitosti 100. výročia založenia  prvej Československej republiky Veľvyslanectvo nórskeho kráľovstva na Slovensku a Slovenská národná knižnica v Martine pripravili výstavu o živote a diele Bjørnstjerne Bjørnsona (1832 – 1910). Jej cieľom je priblížiť nórskeho laureáta Nobelovej ceny za literatúru (1903), bojovníka za práva malých národov a priateľa Slovákov pod názvom Pocta Bjørnsonovi. Dokumenty o svetoznámom velikánovi budú sprístupnené v Kunsthalle/Hale umenia od 6. februára do 15. marca.  

Jeho pamiatku bude pripomínať aj moderný pamätník, ktorý je umiestnený v Mestskom parku a bude odhalený v deň vernisáže výstavy a konferencie, ktorá bude súčasťou slávnostného programu. Autorom diela, ktoré symbolizuje otvorenú knihu i vtáka, je architekt Miroslav Beličák.

Významnému medzinárodnému obhajcovi práv Slovákov v časoch národnostného útlaku Košice k storočnici od jeho úmrtia venovali a ešte v roku 2010 odhalili iný pamätník pri Ružínskej priehrade, ktorý však bol zničený. Po pamätnom mieste nezostalo ani stopy. V súčasnosti je historický dlh nórskemu prozaikovi, dramatikovi, básnikovi a publicistovi splatený v podobe nového moderného objektu, ktorý nám ho pripomína.

Bjørnstjerne Martinius Bjørnson sa zasadzoval za oslobodenie Nórov spod švédskej nadvlády a venoval pozornosť aj obrane iných utláčaných európskych národov – Fínov, Poliakov v Rusku, Rumunov, ale najmä Slovákov. O slovenskej otázke sa dozvedel až vo veku 75 rokov a zvyšok života zasvätil do značnej miery práve jej.

Bojoval za právo Slovákov na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru. O slovenskej otázke písal aj do nemeckých, rakúskych a francúzskych periodík, v ktorých poukazoval na postavenie Slovákov v Uhorsku a burcoval proti uhorským utláčateľom. Na mierovom kongrese vo Viedni v roku 1907 ostro vystúpil proti predstaviteľom uhorskej vlády. Jeho vystúpenia mali veľký medzinárodný ohlas a výrazne tak pomohol prelomiť bariéry medzinárodnej izolovanosti.

Výstava Pocta Bjørnsonovi priblíži prostredníctvom unikátnych dokumentov jeho život a diela. Návštevníci uvidia originálne archívne rukopisy, fotografie, knižné a umelecké exponáty, ako aj reprodukované dokumenty z fondov Nórskej národnej knižnice v Oslo a SNK v Martine.

Verejnosť sa bude môcť zoznámiť aj so základnými polemickými článkami Björnsona. Súčasťou expozície budú tiež originálne moderné plagáty, ktoré nápaditým spôsobom dokumentujú vzťah Nórov k svojmu velikánovi, ako aj filmové dokumenty a fragmenty Björnsonových drám, ktoré sa inscenovali na Slovensku. Výstava predstaví okrem iného aj Björnsonove „myšlienkové spojivá so Slovenskom“. Za pozornosť stojí predovšetkým Björnsonov aktívny humanistický zápas za práva malých národov a národnostných menšín v Európe.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.