Poézia a hudba v spleti koreňov priateľstva

Z iniciatívy hudobníka, divadelného dramaturga a režiséra Martina Geišberga vznikol ešte v novembri 2016 projekt Korene, v ktorom sa prelína autorská hudba a poézia. Spája v sebe hudobnú tvorbu Martina Geišberga a poetickú tvorbu Elisabeth Wittgruber. Divákom ponúka krehký, nevšedný a emóciami naplnený časopriestor.

Keď hudba a poézia majú k sebe blízko, zrodí sa putovanie v čase vzťahov a rozchodov a opätovných stretnutí, ktoré zrkadlí rôzne nuansy partnerského života – (ne)naplnené túžby, (ne)vyslovené slová, (ne)vnímanie osobitých potrieb toho druhého, drobné, ale i fatálne (ne)pochopenia …

„Korene nie sú len poézia, hudba a jedno z predstavení, ktoré hráme. Je to priateľstvo, skutočnosť prežitého a nesmierna radosť a vďaka za to, že sa naše korene preplietli a žijú vedľa. Kráčame po ceste tisíckrát prešliapanej a predsa je to cesta nová a občas berie dych,“ vyjadril sa k projektu Martin Geišberg.

Košickému publiku sa s ním predstavia Táňa Pauhofová (poézia), Martin Geišberg (gitary, flauty, poézia), Daniel Špiner (klavír) a Patrik Pačes (perkusie). V Kasárňach/Kulturparku vystúpia 2. mája o 19:00 hod.

Slovenská herečka Táňa Pauhofová je známa a oceňovaná divadelná, televízna, seriálová aj filmová herečka, ktorá pôsobí mimoriadne krehko, no do svojich postáv dáva celú seba. Inak tomu nebude ani počas košického predstavenia.

Rodáčka z Bratislavy už ako 10-ročná účinkovala v televíznom seriáli Škriatok, kde si získala u divákov titul detskej hviezdy. Štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave ukončila v roku 2005. Pracovala v rozhlase, neskôr sa dostala k dabingu až napokon k divadlu a herectvu.

V prvom ročníku VŠMU si zahrala vo filme Juraja Nvotu Kruté radosti, za ktorý získala ocenenie IGRIC. O rok neskôr si v rozprávke Čert ví proč zahrala hlavnú úlohu princeznej Aničky. Známe sú aj filmy Kousek nebe, kde si zahrala hlavnú rolu väzenkyne alebo Indián a sestřička vo vedľajšej úlohe. Zahrala si v slovenskom filme Muzika. V Českej republike účinkovala v seriáli Posledná sezóna. V divadelnej hre Manon Lescaut získala za hlavnú úlohu ocenenie Doska 2006 za najlepší herecký výkon a Cenu literárneho fondu. Od roku 2007 je členkou Činohry SND. Zaradila sa k oceneným osobnostiam medzinárodného filmového festivalu Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Stala sa laureátkou ocenenia Umelcova misia (Artist’s Mission Award – AMA)

Pesničkára, režiséra a autora divadelnej hudby Martina Geišberga a klaviristu Daniela Špinera spája okrem pesničkárskeho projektu Sandonoriko aj spoločný album V jabloňovom  kraji. Ich cesty sa preťali v roku 2014 pri 25. výročí Nežnej revolúcie. V Historickej budove Slovenského národného divadla vystupoval Martin Geišber sám s gitarou a Daniel Špiner na klavíri doprevádzal Katarínu Koščovú.

Medzitým intenzívne spolupracovali v divadle v rámci literárno-hudobného predstavenia Korene, v ktorom Martin účinkuje s herečkou Táňou Pauhofovou a soundtrack im naživo vytvára práve Daniel na klavíri spolu s Patrikom Pačesom na bicích nástrojoch a perkusiách. Po predstavení, ktoré obaja doteraz hrávajú v divadle, spravili spolu ešte niekoľko ďalších skladateľských počinov pre slovenské divadlá, stretli sa aj na spoločnom turné Geišbergovcov s Katkou Koščovou. Divadelný projekt Korene doslova a do písmena predstavuje korene ich spoločnej tvorby.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.