Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Polievka i zábava každému chutí, aj keď je rozmanitá, ale všetkých spája

Polievka i zábava každému chutí, aj keď je rozmanitá, ale všetkých spája

Ako sme sa mali a ako sme sa zabávali kým nám nič nebránilo stretávať sa bez obmedzení na kultúrnych podujatiach a festivaloch? Asi tak, ako sa budeme mať onedlho znovu, keď všetko pominie a pandémia ustúpi. Život sa vráti späť do starých koľají a my ho budeme môcť opäť vnímať a užívať si ho plnými dúškami. Bilancovať to, čo bolo, to je asi jediné, čo môžeme teraz robiť. Verte, že stále je k čomu sa vracať, pretože toho nebolo málo, čo sme v priestoroch K13 – Košické kultúrne centrá mohli zažiť a ešte aj zažijeme. V živej pamäti máme spomienky na to, čo priniesol festival Rozmanitosť, ako chutia polievky, akú chuť má káva, čaj, čokoláda a ako dokáže rómska hudba rozvlniť v tanci celý park.

 FESTIVAL ROZMANITOSŤ

K jesennému programu Košíc patril vždy festival Rozmanitosť. Na treťom ročníku (2014) mohli návštevníci Kasární/Kulturparku zažiť niekoľko unikátnych koncertov a divadelné predstavenie z tvorby slovenských aj zahraničných interpretov. Odštartovala ho energická smršť kapely SUM SUM Band z Izraela, ktorá predviedla svoju Gipsy show. Rodáčka z Číny Jing Lu zahrala monodrámu o tom, aké je byť cudzincom v cudzej krajine. Predstavenie bolo inšpirované jej osobnými skúsenosťami. Pódium patrilo aj rýchlemu tanečnému tempu ľudových piesní v podaní tanečníkov zo skupiny CreDance, ktorí tancovali na hudbu kapely Banda. Vrcholom podujatia bol obľúbený a chutný Polievkový festival. Polievku uvarilo až 32 rôznych komunít, prostredníctvom ktorej priblížili vlastnú kultúru a rôznorodosť.

Pod heslom Aj ja som Košičan sa konal festival Rozmanitosť 2015. Začal sa diskusiou s moderátorom Milanom Kolcunom a jeho zahraničnými hosťami. Rozprávali sa o tom, prečo sa rozhodli zapustiť korene práve u nás. Poslucháči sa dozvedeli odpovede na niekoľko otázok: Čo viedlo Američana, Mexičanku a Iránca, aby sa prisťahovali na Slovensko? Čo im z domoviny najviac chýba? Prečo sa rozhodli pre život v inej krajine? Sú na Slovensku šťastní? Vyhovuje im slovenská nátura? Považujú slovenčinu za ľahký alebo ťažký jazyk? Christopher Jason Helton pochádza z Kentucky v USA. V mladosti sa rozhodol pre štúdium náboženstiev, ktoré začal na univerzite. Prvý raz navštívil Slovensko ako 18-ročný. Strávil u nás leto v anglických kresťanských kempoch pre slovenských stredoškolákov a vysokoškolákov. Zapáčilo sa mu tu natoľko, že tu zostal žiť. Laura Murguía Sanchéz je z Mexika. Jej vášňou je architektúra a dizajn. Študovala ich vo svojej domovine aj v Španielsku. S manželom založili prvé nezávislé štúdio svetelného dizajnu na Slovensku Haz Lighting design a už sú Košičania. Reza Hadž Qolami Sičani sa narodil v Iráne. Pre konvertovanie na kresťanstvo musel spolu s rodičmi opustiť rodnú krajinu doslova za pár hodín. Na Slovensku našli nový domov a postupne za nimi prišli aj ostatní súrodenci.

Košice sú rozmanité vďaka ich obyvateľom. Potvrdil to aj festival Rozmanitosť 2016, ktorý opäť spojil ľudí rôzneho pôvodu, etník a kultúry. Jeho hlavná myšlienka sa v plnosti rozvinula už počas úvodného podujatia – Živej knižnice. Belgicko, Bulharsko, Francúzsko, Irán, Mongolsko, Ukrajina. Šesť krajín, šesť osudov a šesť jedinečných ľudských bytostí, ktoré sa podelili o svoj osobný príbeh a na okamih sa stali živými knihami. Listujúcimi čitateľmi boli študenti odboru Sociálna práca z UPJŠ v Košiciach. Túžba po dobrodružstve, štúdium na lekárskej fakulte, brat, ktorý tu už žil, partnerka zo Slovenska, manžel Košičan či vojnový konflikt. To všetko rozhodilo karty osudu. Všetko sa odohrávalo v rezidenčných bytoch v pavilóne Lima. Každá „živá kniha“ pripravila pre svojich hostí aj gurmánsku či inú ukážku svojej kultúrnej identity. Študenti si tak pochutnali na ukrajinských pirohoch, tradičnom bulharskom koláči či iránskej nátierke zo šošovice a červenej fazule a osviežili sa francúzskym Pastisom a mongolským slaným čajom. Vypočuli si pôsobivú hru na akordeóne, spoznali iránsky hudobný nástroj santur podobný cimbalu a dozvedeli sa viac o hre petang.

Každý rok sa festival Rozmanitosť zameriava na inú tému, inú menšinu, ktorej príbehy prináša verejnosti. V roku 2017 siahol po téme dobrovoľnej pomoci na utečeneckých hraniciach a v táboroch. Cieľom bolo priblížiť osobné motivácie a skúsenosti ľudí zo Slovenska, ktorí sa z vlastného presvedčenia rozhodli pomáhať počas utečeneckej krízy. Kľúčové boli tri pojmy – ľudskosť, skúsenosť, pochopenie. Festival ponúkol iný uhol pohľaduDobrovoľníci mohli šiť nosiče pre bábätká, ktoré boli určené matkám v núdzi. Návštevníci si mohli pozrieť výstavu výtvarníčky Daniely Krajčovej, ktorá sa dlhodobo venuje téme utečenectva a integrácie cudzincov, ale aj vypočuť si príbehy dobrovoľníkov, ktorí boli utečencom pomáhať na hraniciach. Súčasťou festivalu bolo aj školenia pre študentov stredných a vysokých škôl zamerané na rôzne metódy zvýšenia tolerancie v praxi.

Nie každý vie, že Polievkový festival je vlastne vyvrcholením festivalu Rozmanitosť, ktorý každoročne ponúka prostredníctvom umenia pohľad na citlivé témy spoločnosti a prináša reálne príbehy a dáva problémy ľudí do centra pozornosti. Na rodinu sám/sama bola téma šiesteho ročníka (2018), ktorá prostredníctvom workshopov, výstavy a speed datingu, odkrývala radosti a strasti osamoteného rodiča v akomkoľvek veku. Program bol bohatý. Uskutočnil sa napríklad tanečný workshop pre dôchodkyne Ženy, ďalšou z aktivít bol workshop Ako si nájsť priateľa. S Lindou Van Dalen  deti i dospelí vytvárali prírodnú inštaláciu Jeseň medzi stromami a kreslili a maľovali cez plexisklo. Pre slobodných rodičov bol pripravený tanečný speed dating a pre deti a starých rodičov tanečno-pohybový workshop. Obohatením festivalu bola výstava Mapy priateľstva, ktoré vytvorili účastníci workshopov pod vedením Daniely Krajčovej. Zaujímavá bola výstava Ženy, ktoré ostali. Projekt priniesol príbehy žien na fotografiách z rôznych kontinentov, ktorých muži emigrovali do iných krajín hľadať lepší život.

POLIEVKOVÝ FESTIVAL

Počas Polievkového festivalu, ktorý bol vyvrcholením každého festivalu Rozmanitosť, sa niečo chutné varilo v hrncoch a niečo veselé na pódiu. Akú rozmanitú chuť majú Košice sme mohli každý rok okoštovať. Obyčajná polievka je to, čo dokáže ľudí spájať, napriek tomu, že každá je iná a prezentuje rôznorodú kultúru národov a národností, žijúcich v metropole východu. Na degustáciu chutného jedla z kuchýň cudzokrajných i domácich sa každoročne usilovne pripravovali súťažné tímy, ktoré s chuťou varili a ponúkali to najlepšie zo svojich tradičných receptov v snahe zaujať porotcov i všetkých „hladných“ návštevníkov. Aby všetkým chutilo , deň, keď to v Kasárňach/Kulturparku rozvoniavalo všakovakými vôňami,  spríjemňoval bohatý kultúrny program, pri ktorom sa mohla vychutnávať rôznorodosť nášho mesta v polievkach.

Tretí ročník (2014) bol výnimočný tým, že sa na ňom bojovalo o vytvorenie slovenského rekordu v počte rôznych druhov polievok na jednom mieste. Okrem toho, že sa návštevníci dobre najedli, sa aj dobre zabavili. V kultúrnom programe zazneli africké rytmy v podaní kapely Afro Campana, pastvou pre oči bolo vystúpenie brušných tanečníc Perly orientu zo zoskupenia Fatima a FatimaS. Príjemnú atmosféru slnečného dňa podčiarkovali hudobné šlágre v podaní skupiny Slovak Tango. Čerešničkou na polievke bolo jazzové vystúpenie speváčky Sisi Michalidesovej so Zimnými kúzelníkmi.

Nasledujúci rok prekvapil vysokou návštevnosťou. Dva a pol tisíca ľudí podľahlo mágii varenia a nechalo sa pozvať do kuchýň menšín a komunít, ktoré žijú v našom meste a sú jeho súčasťou. Z vyše tisícsto litrov polievok, ktoré zmizli z hrncov v priebehu dvoch hodín, najviac chutila a zaujala porotu i ochutnávačov Milionensuppe, netradičná slepačia s krupicou, ktorú uvaril Karpatsko-nemecký spolok. Striebornú lyžicu získala Stavbárska rybacia od študentov Stavebnej fakulty TU v Košiciach a s bronzovou si zamiešalo už prázdne hrnce rómske OZ Ďakujeme – Paľikerav za Fazuľovú s marikľou. „Chutil“ aj sprievodný program, pozostávajúci z chytľavých rytmov poľskej pouličnej kapely Krakow Street Band, hudba skupiny Mango Molas, ako aj veselé tóny košickej skupiny Pomaranč s 12-ročným bubeníkom Adamom. Pri vstupe všetkých zabávala tanečná ukážka bboyingu v podaní Kamikadze crew. Pre deti boli pripravené kreatívne dielne, na ktorých vytvárali obrázky zo strukovín i Vedecký brloh s kuchynskou mágiou, kde uvarili napríklad farebnú zubnú pastu či bublinkovú šumienku. Kuchársku šou predviedol Jozef Hromjak, ktorý prezradil recept na vynikajúcu jušku s čerstvými hríbmi, klobásou a bravčovým mäsom.

Islandská, mongolská, bulharská, francúzska, iránska, líbyjská, afganská, poľská, ale aj rybacia, guľášová, bryndzová polievka či boršč sa podávali na festivale v roku 2016.  Tolerancia vedie aj cez žalúdok, takto by sa dala charakterizovať hlavná myšlienka gurmánskeho podujatia, ktoré vytvára priestor na lámanie predsudkov voči inakosti, odlišnostiam a umožňuje obyvateľom Košíc zoznámiť sa s rôznymi kultúrami, zvyklosťami a cudzincami. Svoju kultúru a krajinu pôvodu, záujmy alebo hobby prezentovalo 44 polievkových tímov. Návštevníkov sa snažili zaujať nielen polievkou, ale aj ukážkou tradičných odevov, spevom, iní ochutnávkou domácich koláčov, jaternicou, lokšami alebo marikľou – tradičným rómskym chlebom. Dych vyrážajúce akrobatické kúsky tanečníkov z Kamikadze crew vítali návštevníkov pred vstupom do parku. Festival otvoril mongolský umelec hraním na tradičnom hudobnom nástroji MORIN HUUR. Pozrieť si mohli aj mongolský príbytok – jurtu. V dočasnej galérii pod holým nebom vystavovali svoje kulinárske diela študenti zo SSOŠ Postupimská. Francúzku polievku Veloute z fialových zemiakov s jelením chrbtom a ovčou bryndzou pripravil šéfkuchár Martin Novák počas svojej kuchárskej šou. Pohodovú atmosféru dotvárala reggae kapela Medial Banana.

Prvá októbrová sobota v roku 2017 patrila už šiestemu ročníku Polievkového festivalu, ktorý má vždy príchuť rozmanitosti a spolupatričnosti. Podávalo sa až 40 rôznych polievok, ktoré navarili zástupcovia národnostných, kultúrnych a záujmových menšín z Košíc. O svoje originálne polievkové recepty sa podelili Líbyjčania, mongolská komunita, Iránci, Bulhari či Poliaci. Novinkou bolo komunitné pódium, na ktorom sa predstavili súťažné tímy s vlastným originálnym programom. Špeciálnym hosťom bol tím z Užhorodu, ktorý navaril tradičný boršč v čiernom chlebe. Hudobným headlinerom bola šansoniérka Janais. Na hlavnom pódiu sa prezentovala košická kapela The Sages. Na druhom návštevníkov zabávali polievkové tímy a komunity. Pripravené boli cirkusové vystúpenie, tanečné choreografie a zazneli aj pravé iránske piesne v originálnom prevedení. Počas celého dňa bola sprístupnená výstava Daniely Krajčovej Počestní pocestní a pre verejnosť bola otvorená aj diskusia so Živými knihami – Slovákmi, ktorí rozpovedali svoje autentické príbehy a zážitky o dobrovoľníckej pomoci.

Polievkový festival v roku 2018 bol posledným, ktorý sa doteraz podarilo zorganizovať.  Aj tentoraz navarené polievky od 43 tímov chutili ako vždy, o čom svedčili vyprázdnené hrnce a plné žalúdky. Program Polievkáča sa odohrával na troch pódiách. Na bielom námestí vystúpili tanečné skupiny Angel dance school a G-mini. Okrem nich sa predstavila aj kapela Burning love z Výmenníka Štítová. Hlavné pódium patrilo acapelle For You. Moderné a nestarnúce hity vo výhradne vokálnom prevedení spievajú piati hudobníci s výnimočnými hlasmi. Organizátori – výmenníky SPOTs, nezabudli ani na deti. Pripravili pre ne kreatívne dielne na tému Polievkáča – výroba kuchárskych čapíc, varešiek, modelovanie ovocia a zeleniny z hliny či maľovanie na tvár. Na komunitnom pódiu sa predstavili seniorské mažoretky, tanečníci a tanečníčky hip-hopu, salsy či brušného tanca, ohúrili šermiari a na záver rozhýbal všetkých tím zumba.

KÁVA, ČAJ, ČOKOLÁDA

Kto dostane neodolateľnú chuť na nejaký lahodný nápoj a jeho ochutnávanie si chce užiť v spoločnosti podobných pôžitkárov a v príjemnom prostredí, to všetko každý rok splní najväčší festival Káva, čaj, čokoláda. Na oslavu výberovej kávy, kvalitnej čokolády a výborných čajov sa môžu fajnšmekri vybrať raz do roka tradične do Kasární/Kulturparku. Festivaly prinášajú počas dvoch dní najnovšie trendy z tejto oblasti a dávajú priestor vystavovateľom prezentovať svoje znalosti a schopnosti verejnosti.

Milovníci týchto dobrôt majú možnosť stretnúť sa, ochutnávať a porozprávať sa s tými najväčšími odborníkmi. Vystavovatelia i remeselníci si tak vytvárajú osobný vzťah so svojimi zákazníkmi. Organizátori chutného a voňavého podujatia sa z roka na rok snažia dostať na festival tých najlepších z najlepších. Predstavujú najlepších baristov, pražiarov, chocolatierov či teatendrov.

Kávová, čokoládová a čajová udalosť roka s prenikavou vôňou, okúzľujúcou arómou a nezameniteľnou chuťou prináša najkvalitnejšie kávy z domácich a zahraničných pražiarní, ponúka remeselné cukrovinky a pohladí zmysly čistou chuťou kvalitných čajov. Návštevníci si vždy môžu urobiť radosť množstvom remeselných výrobkov, dizajnérskych kúskov, literatúrou, ale aj umením.

Celodenný sprievodný program prevádza účastníkov novými trendmi, tradičnými postupmi, alternatívnymi metódami a bohatou kultúrou. Stále sú pripravené diskusie, prednášky, súťaže, workshopy, cestovateľské kiná, hudba a mnoho ďalších aktivít. Súčasťou bývajú majstrovstvá Slovenska v príprave kávy Barista Slovakia.

CASSOVIA GIPSY FEST

Rómovia majú muzikálnosť zakódovanú v génoch. Nefalšovanú atmosféru plnú rómskeho temperamentu, šarmu, talentu a emócií priniesol do Kasární/Kulturparku už siedmy ročník festivalu Cassovia Gipsy Fest 2020 pod taktovkou Ladislava Vasiľa. Areál rozozvučala rómska hudba rôznych žánrov, tanec a spev. Aj tentoraz to bol program plný vášne, radosti i žiaľu v podaní umelcov z tejto komunity. Na pódiu sa striedali známe skupiny. Predviedli svoje umenie vo vystúpeniach, pri ktorých sa návštevníkom rozprúdila aj tá najhustejšia krv v žilách od prvých až po posledné tóny. Do tanca aj na počúvanie hrali vynikajúce kapely, ktoré predstavila a slovom sprevádzala hlavná postava zo slovenského kinohitu Loli Paradička Kamila Mitrášová.

Priestor predviesť sa dostalo hudobné zoskupenie Diny Košice, v ktorého podaní zazneli rómske čardáše. Nechýbali ani muzikanti z Veľkej Lomnice Lomnické čháve, sršiaci energiou. Jedinečnosť rómskeho folklóru podčiarklo vystúpenie kapely Gipsy Deško Band z Varhaňoviec. Výnimočný hlasový potenciál sa ukrýva v speváčke Aničke Oláhovej z Lovinobane, o kvalitách ktorej sa mohli diváci presvedčiť na koncerte. Do Košíc prišiel aj   Maťo Kamaro z Malčíc a na domácej pôde všetkých roztancovala formácia J6 Band so speváčkou Nikolou.

Šiesty ročník rómskeho festivalu Cassovia Gipsy Fest 2019 ponúkol program plný emócií a vášne v žánrovo veľmi pestrej palete. Na pódiu v areáli parku sa striedali umelci, ktorí zabávali publiku do večerných hodín. Predstavili sa Barbora a Eugen Botošovci v spoločnom projekte Roma Jazz Project. Barbora je najznámejšia a najúspešnejšia slovenská multižánrová primáška, ktorá hrá world music, ľudovú muziku aj jazz. Eugen je vynikajúci klavirista, skladateľ, frontman kapely Eugen Botoš Finally. Vystúpili aj populárny košický spevák Šani Sassi s funky programom spolu so svojim synom.

Pravú cigánsku muziku ponúkla východniarska cimbalová kapela Eda Tokára a svetové i domáce evergreeny zazneli v podaní Davy & Cassovia Band. Z Humenného prišli obľúbení bratia Kudráčovci a tanečný súbor Gipsy Angels. Organizátor dáva na svojich podujatiach priestor aj mladým rómskym talentom. Zaspieval veľký talent Patrik Miko zo Slanca so skupinou Szaláncz.

KONCERT V PARKU ZA PAĽIKERAV

Koncerty v parku za „PAĽIKERAV“,  po rómsky „za ďakujem“ sa začali organizovať ako oslavy rómskej kultúry v roku 2016. Publiku sa predstavilo viacero rómskych spevákov a umelcov. Podujatie bolo vyvrcholením talkshow „PAĽIKERAV za návštevu“, ktoré sa konali pod záštitou občianskeho združenia ĎAKUJEM – „PAĽIKERAV“ vo Výmenníku Brigádnická. Ich cieľom bolo motivovať a inšpirovať ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia prostredníctvom príbehov zaujímavých a talentovaných ľudí. Hudobné vystúpenie hostí bolo spojené aj s krátkym interview pred obecenstvom.

Divákov potešili úprimné a hrejivé emócie prostredníctvom vystúpení speváka Šaniho Sássiho, živelnej a talentovanej Gipsy Nicol, energických rytmov skupín Gipsy Daniel a Gipsy Deško Band a tiež herca Františka Baloga, ktorý sa publiku predstavil spolu s mladými rómskymi talentami z organizácie Divé Maky. Sprievodným podujatím festivalu rómskej kultúry bola výstava fotografií Mgr. art. Simony Dobrowolskej s názvom „Všetci sme si rovní“. Fotografie predstavili príbehy mladých Rómov, ktorým sa občianske združenie ĎAKUJEM – „PAĽIKERAV“ dlhodobo venuje.

Po úspešnom úvodnom ročníku Koncertu v parku za „PALIKERAV“ pripravilo OZ PAĽIKERAV aj v nasledujúcom roku. Výmenník Brigádnická  s ním začal spolupracovať a organizovať každý mesiac televíznu  talkshow, vysielanú v RTVS, kde si ako hostí pozývali rómskych umelcov. To ich inšpirovalo k tomu, aby ich dostali na jedno pódium. Talent, energiu a temperament rómskej komunity predviedli v parku uznávaní umelci. Publiku sa predstavili gospelová speváčka Anabela Mollová či košický funky spevák Šani Sássi. Divadlo Ac­tor zahralo hru Mast­ný hrniec a ženy z komunitného centra ETP Rankovce uviedli premiéru predstavenia Mangaipen (Pytačky). Oto Hudec premietal deťom rozprávky z maringotky, ktorú mohli omaľovať. Celkom vystúpilo trinásť účinkujúcich a to všetko iba za PAĽIKERAV, čiže ďakujem.

Rómske tradície – pytačky, veselice, divadlo a nespútaná hudba, to všetko čakalo na publikum, ktoré prišlo do Kasární/Kulturparku na Koncert v parku za „PAĽIKERAV“ už po tretíkrát. Diváci si užili živelné koncerty, energické vystúpenia a sprievodné podujatia v podaní speváčky Gipsy Nicol a skupín Gipsy Deško Band, Romensband Košice, Roma band Varhaňovce, Gipsy Čháve Markušovce, Gipsy Angels Humenné a Unisono. Program spestril Knižný klub Paľikerav so svojim „stánkom“, v ktorom mohli záujemcovia diskutovať so spisovateľmi Zuzanou  Kuglerovou a Ondrejom Kalamárom z organizácie Pars Artem.

Temperamentná rómska hudba v podaní nadaných umelcov bola zárukou nezabudnuteľného zážitku už po štvrtý raz na Koncerte v parku za „PAĽIKERAV“. Areál Kasární/Kulturparku sa vďaka hudobníkom Gypsy Nicol, Gipsy Angels Band, Diny Košice a raperskej dvojici Šorty a Adiss opäť dostal do varu. Občianske združenie Knižný klub Paľikerav má za sebou viaceré úspešné projekty ako piknik so spisovateľmi a recitačné súťaže pre Rómov, za ktoré získalo oceneniacenu Sozial Marie za sociálne inovácie a cenu Roma spirit za projekt ako najlepšia mimovládna organizácia. Kým v parku vypukol hudobný ošiaľ, na besede mohli návštevníci spoznať nevidiacu rómsku spisovateľku Michaelu Mihokovú, ale aj Jolanu Lackovú a Andreu Bercik Nitkulincovú. Program pokračoval vystúpením detských súborov z Bidoviec a Banskej Bystrice a svojim spevom publikum ohromila študentka konzervatória Jessica.

Pravý rómsky bašavel rozprúdil krv v žilách naposledy na Koncerte v parku za „PAĽIKERAV“ 2020, ktorý je vždy ukážkou živelnosti, energie a živočíšnosti Rómov. Čaro podujatia spočíva v tom, že každý sa môže na vlastné oči i uši presvedčiť, že niečo dokážu. Každoročne na ňom vystupujú talentovaní umelci rómskeho pôvodu. Ani tentoraz nechýbali známe i nové tváre, ktoré dostali publikum do varu. Predtým však mohli besedovať so spisovateľkou Nelou Nezábudkovou, autorkou knihy Dievčatko z kláštora. Rómka napísala svoj životný príbeh o tom, ako sa nevzdávať. Po krste knihy vystúpili Devloreskere čhave – Božie deti z osady Poštárka pri Bardejove a zo Súkromnej základnej školy Galaktická. To, že Rómovia majú talent, predviedli tanečnice Gipsy Angels Band z Humenného a skupina Gipsy Deško Band z Vtáčkoviec. Po prvý raz sa predstavila speváčka Gitana, vlastným menom Adriana Drafiová.  Na koncerte nemohlo chýbať raperské duo Šorty a ADiss. Kapela Gibsy Nicol z Dunajskej stredy nevynechala ani na jeden z ročníkov a inak tomu nebolo ani vlani.

Ďalšie články