Polievkový festival je aj o vzájomnej tolerancii a pochopení

Organizátori Polievkového festivalu, ktorý sa uskutoční už túto sobotu, 8. októbra, v Kasárňach/Kulturparku, prijali tento rok viacero opatrení, ktoré zvyšujú komfort návštevníkov. Už dnes si napríklad môžete kúpiť lístok v predpredaji. Míňanie polievok budú signalizovať červené vlajky umiestnené na stánkoch jednotlivých tímov. Väčší priestor dostane aj detský program a v snahe vyhovieť veľkému záujmu Košičanov o vyhľadávaný kulinársky a kultúrny zážitok, siahli na kapacitné dno Kasární/Kulturparku. Svoju jedinečnosť bude obľúbeným pokrmom Slovákov prezentovať spolu 44 polievkových tímov, čo je o 12 viac ako vlani.

Tímy, ktoré reprezentujú menšiny a komunity žijúce v Košiciach, sa do festivalu prihlasujú dobrovoľne a bez nároku na odmenu.  V jeden deň sa zídu reprezentanti rôznych komunít, skupín, národnostných a iných menšín, aby oslávili to, čo ich spája – rozmanitosť a Košice.

Cieľom Polievkového festivalu je ukázať, aké rôznorodé je mesto Košice, a kto každý je jeho súčasťou. Hoci sa Polievkáč stal obľúbeným gastro zážitkom, jeho primárnym zámerom bolo a je prehĺbiť vzájomnú toleranciu, rešpekt a úctu k inakostiam rôznych národností, skupín, komunít a jednotlivcov, vysvetlila PR manažérka festivalu Renáta Zolnaiová.

Aj tento rok sa polievkové tímy uchádzajú o priazeň trojčlennej poroty. Tá bude hodnotiť chuť, vôňu, konzistenciu polievok, ich vizuálne prevedenie a použité suroviny na škále od 1 do 10. Porotcovia udelia spolu 3 ceny – Zlatú, Striebornú a Bronzovú lyžicu festivalu. Pozvanie degustovať polievky prijal veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky LIN Lin. Druhým členom poroty bude riaditeľka marketingu spoločnosti RYBA Košice Iveta Štefanová. Ochutnávanie bude pod odborným dohľadom šéfkuchára Martina Nováka, jedného z Top šéfkuchárov roka 2016 na Slovensku. Kulinársky majster sa postará aj o zábavu počas live kuchárskej šou, v ktorej z tajných ingrediencií pripraví polievku podľa vlastnej receptúry.

Hudobnú porciu pozitívnej energie bude počas ochutnávania rozdávať kapela Medial Banana, najobľúbenejšie slovenské reggae zoskupenie súčasnosti. Na hlavnom pódiu vystúpi aj nemenej známy rómsky spevák Sani Sássi so svojimi deťmi. Hlasom Polievkového festivalu bude rozhlasová a televízna redaktorka a novinárka Jarmila Vaňová.

Hlavný partner festivalu RYBA Košice spol. s r. o. sa s Košičanmi podelí o vlastný recept podľa originálnej receptúry tradičnej rybacej polievky. Okrem toho venuje ceny do súťaží polievkových tímov a tomboly pre návštevníkov, a postará sa o zábavu pre deti aj dospelých maskotom Veľkého Treska. Súčasťou programu pre deti budú tvorivé dielne a Vedecký brloh, v ktorom budú kúzliť vo fyzikálnej kuchyni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.