V hĺbke času s Andrejom Gálom a Petrom Katinom

Festival súčasného umenia ARS NOVA prinesie 6. novembra  koncert pre dva hudobné nástroje v sólovej i komornej podobe pod názvom V hĺbke času v podaní dua Andrej Gál (violončelo) a Peter Katina (akordeón). Jeho dramaturgia je zameraná na duchovné a spirituálne aspekty komornej hudby v dielach slovenských i svetových autorov, ktorí vo svojich dielach reflektujú rôzne podoby emocionality,  introspekcie, pestrých literárnych, religióznych a filozofických odkazov i mysteriózneho ponoru do hĺbky umeleckého obsahu.

V Kasárňach/Kulturparku budú znieť skladatelia Sofia Gubaidulina, Jevgenij Iršai, Giya Kancheli, Juraj Vajo, Miroslav Tóth a Toshio Hosokawa. Hudobníci Andrej Gál a Peter Katina zahrajú skladby In Croce, v premiére A riekol Izaiáš…, Nach dem Weinen, premiérovo zaznie Modlitba Pána, Sempre piu animato a slovenská premiéra In die Tiefe der Zeit.

ANDREJ GÁL

GálAndrej Gál študoval hru na violončele na Štátnom konzervatóriu v Bratislave u K. Filipoviča a na VŠMU v Bratislave u J. Podhoranského. Absolvoval majstrovské kurzy u Raphaela Wallfischa a Johna Waltza. V rokoch 1997-2002 bol vedúcim skupiny violončiel v orchestroch Young artist’s festival – Bayreuth, Internationale Junge Orchesterakademie  a Idyllwild Summer Arts Festival Orchestra v USA. Od roku 2001 je členom Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala. Je spoluzakladateľom Zwiebelovho kvarteta, s ktorým na Letnej akadémii Praha – Viedeň – Budapešť  získal v roku  2002 cenu Thomastik-Infeld v kategórii sláčikové kvarteto za interpretáciu Šostakovičových kvartiet.

Absolvoval tiež majstrovské kurzy pre sláčikové kvartetá u členov Alban Berg, Smetana, Hagen, Janáček a Bartók kvartet a v rokoch 2007-2008 na Musik-Akademie Basel u Waltera Levina (LaSalle quartet) a Rainera Schmidta (Hagen quartet). Je spoluzakladateľom a členom Quasars Ensemble, s ktorým získal v roku 2013 ocenenie „Krištáľové krídlo“ v kategórii hudba.

Spolupracuje tiež s medzinárodným ansámblom Ostravská banda a Musica Aeterna. Ako sólista spolupracoval s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod taktovkou Rolanda Kluttiga, s Quasars Ensemble pod vedením Ivana Buffu a so Slovenským komorným orchestrom. Pravidelne uvádza nové skladby slovenských autorov pre sólové violončelo a mnohé z nich mu boli aj venované. Aktívne sa podieľa na rôznych improvizačných projektoch spolu so skladateľom Mirom Tóthom. Koncertoval na významných svetových pódiách a festivaloch – Carnegie hall, Lincoln Center New York, Tokyo Opera City, Bachfest Leipzig, Pražská jar, Varšavská jeseň, Gaia Vilnius, Ostravské dny novej hudby, BHS atď.

PETER KATINA

Peter Katina 1 CMYKPeter Katina začal hrať na akordeóne ako šesťročný. Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Získal viacero cien na medzinárodných súťažiach – stal sa víťazom súťaže Coupe Mondiale C.I.A., laureátom súťaží Grand Prix d´accordeon v Andrezieux-Boutheon vo Francúzsku, Dyremose Prizen v Birkerøde v Dánsku a  Accordion International v Reinach AG vo Švajčiarsku.

Po absolvovaní VŠMU študoval na Hudobnej akadémii Carla Nielsena v Odense v Dánsku, kde pod vedením prof. Owena Murraya s vynikajúcim prospechom ukončil štúdium špecializované na interpretáciu súčasnej hudby. Neskôr pokračoval v doktorandskom štúdiu na VŠMU v Bratislave u doc. Rajmunda Kákoniho. Už počas štúdií inklinoval k interpretácii súčasnej hudby a dal podnet na vznik viacerých kompozícií pre akordeón na Slovensku i v zahraničí.

Koncertoval v Dánsku, Veľkej Británii, Nemecku, Poľsku, Maďarsku a Srbsku. Predstavil sa na festivaloch Poznań Music Spring, Arcus Temporum v Pannonhalme, Re:New v Kodani, Ny Musik i Birkerød, na festivaloch Melos-Étos, Konvergencie, ISCM New Music Days, Sound City Days, Letný hudobný festival Hevhetia, Ars Nova Cassoviae, Quasars Ensemble & Košice, Konfrontácie  a rezonancie.  Okrem sólových projektov hrá v duu so svojou manželkou, klaviristkou Janette Katinovou Šingerovou.

Diskografia Petra Katinu zahŕňa debutový album súčasnej škandinávskej hudby Flashing, Prelúdiá a fúgy op.87 Dmitrija Šostakoviča, nahrávky s dielami Jozefa Podprockého a Jevgenija Iršaia pre akordeón a  CD Solo s dielami renomovaných svetových autorov.

PROGRAM:

Sofia Gubaidulina :  In Croce

Jevgenij Iršai : A riekol Izaiáš…  (premiéra)

Giya Kancheli : Nach dem Weinen

Juraj Vajo : Modlitba Pána (premiéra)

Miroslav Tóth : Sempre piu animato

Toshio Hosokawa : In die Tiefe der Zeit (slovenská premiéra)

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.