Posedenie v tôni stromov spríjemní hudba Kaschauer Klezmer Bandu

Každý koncert kapely Kaschauer Klezmer Band je jedinečný, o čom sme sa mohli na pôde Kasární/Kulturparku presvedčiť už veľakrát. Stále to bolo úžasné vystúpenie, plné emócií a kvalitnej klezmerskej hudby presiaknutej folklórnymi hudobnými tradíciami východnej Európy, Balkánu, slovenského a rómskeho folklóru obohatenej prvkami klasickej i modernej hudby. Táto košická formácia nebude chýbať ani na Lete v Kulturparku. Hrať bude 15. júla 2021 o 19:00 hod. pod holým nebom pred kaviarňou Papa. Pripraviť sa môžete na veľmi príjemný večer.

V repertoári Kaschauer Klezmer Bandu sú úpravy tradičných klezmerových melódií v rôznych rytmoch – od polky cez valčík až po veľmi rýchle tanečné rytmy a inštrumentálne skladby inšpirované balkánskou, ruskou a arabskou melodikou a východoslovenským folklórnym cítením. Inšpiráciou pri tvorbe repertoáru sú nahrávky európskych klezmerových kapiel z Amsterdamu, Bratislavy, Budapešti, Krakova, ako aj orchestrov zo Spojených štátov.

 Kaschauer Klezmer Band v súčasnosti tvoria Vladimír Sidimák (klarinet, saxofóny), František Kováčik (husle), Peter Stripaj (akordeón), Matúš Kruták (viola kontra), Vojtech Bunda (kontrabas), Ernest Salzer (viola) a Martina Eštoková (spev). Svoje prvé CD s názvom L’Chaim (Na život) nahral a vydal v roku 2015. O päť rokov neskôr vlani im vyšiel druhý album 3B Z Baltu cez Besarábiu na Balkán, ktorý ešte nemali veľa možností prezentovať naživo, čo veľmi rýchlo „napravia“ na koncerte pre košické publikum v kulisách parku.

Hudobnú scénu obohacujú o hudbu tohto žánru desať rokov. Koncom roka 2010 pripravoval folklórny súbor Omladina premiérový program, ktorý obsahoval aj tanec s prvkami slovenského, maďarského, ukrajinského i židovského folklóru. K nemu bola zostavená zmes židovských melódií z publikovanej partitúry Budapest Klezmer Bandu, popredného svetového hráča v oblasti klezmer hudby, čo prispelo veľkou mierou k oživeniu programu a naznačilo ďalšie možnosti interpretácie tohto žánru, ktorý v Košiciach dovtedy nemal zastúpenie.

Klarinetista Vlado Sidimák sa vtedy rozhodol založiť hudobné zoskupenie Kaschauer Klezmer Band. Podľa vzoru európskych klezmerských skupín, ako aj orchestrov zo Spojených štátov, vytvoril repertoár inštrumentálnych skladieb a spevov, ktorý obsahuje tradičné klezmerské melódie rôznych rytmov od polky, cez valčík, až po veľmi rýchle tance poznačené balkánskou, ruskou a arabskou melodikou. Oslovil Pavla Šalamona, kontrabasistu a dlhoročného spoluhráča, ako aj ďalších hudobných kolegov s cieľom vybrať hudobníkov odlišných hudobných žánrov, ktorí by vniesli do kapely niečo zo svojej rôznorodej hudobnej praxe a cítenia.

Jedinečný koncert bude malou ochutnávkou klezmerskej hudby. Zoskupenie KKB ponúkne svojim priaznivcom podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.