Poster Quadrennial Bardejov je prezentačnou platformou grafického dizajnu sveta

Výstavné priestory budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku sa na mesiac premenia na platformu svetového vizuálneho umenia. Výstavu s názvom Poster Quadrennial Bardejov pripravilo Občianske združenie Kandelaber, ktoré zorganizovalo medzinárodnú súťaž plagátov. Odborná porota vybrala z celkového počtu 5787 súťažných prác 249 najzaujímavejších plagátov. Na výstavu sa dostali diela od 164 autorov z 31 krajín sveta. Pozrieť si ich budú môcť návštevníci v rámci Višegrádskych  dní od 5. septembra do 6. októbra 2019 po Bardejove aj v Košiciach.

Autori mohli poslať svoje grafické práce do štyroch kategórií – kultúra, politika, plagát súvisiaci s pop-artovou legendou Andy Warholom a plagát, ktorý vytvorili študenti grafického dizajnu alebo fotografie. V naozaj širokej plejáde dizajnérskych prác sa medzi najlepšie plagáty dostalo 23 zo Slovenska, 49 z Poľska, 51 z Číny, 16 z Iránu, 21 z Nemecka, ale aj z krajín ako Costa Rica, Nicaraqua, Ekvádor, Mexiko, Hong Kong, Švajčiarsko, Taiwan, USA či Venezuela. Na jednom mieste záujemcovia uvidia zhrňujúcu umeleckú poster tvorbu vystavujúcich umelcov zo všetkých svetadielov.

„Po rokoch účasti na súťažiach plagátov v rôznych končinách sveta som jedného dňa zatúžil vytvoriť vlastné podujatie. Páčila sa mi myšlienka zorganizovať na východnom Slovensku výstavu plagátov z celého sveta. Hneď na začiatku mi napadlo ako miesto konania Bardejov. Občianske združenie Kandelaber získalo od Fondu na podporu umenia financie a spustili sme výzvu na súťažné príspevky. Tú sme po troch mesiacoch uzavreli s nečakaným výsledkom,“ hovorí autor projektu, hlavný koordinátor a kurátor Peter Javorík.

Ako dodáva jeho cieľom je vybudovať jedinečnú prezentačnú platformu grafického dizajnu na východnom Slovensku, a to formou medzinárodnej súťaže plagátov, ktorá sa bude konať v pravidelnej štvorročnej frekvencii.  Poster Quadrennial Bardejov má za cieľ vytvárať podmienky na prezentáciu diel vizuálnych umelcov a zvyšovať povedomie verejnosti o plagátovej kultúre, resp. grafickom dizajne ako takom.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 5. septembra 2019 o 18:00 hod.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.