Pouličné umenie tajomného Banksyho opäť v uliciach

Outdoorový výstavný projekt pod hlavičkou „Podporujeme umenie“, ktorý môžu diváci aktuálne zhliadnuť v uliciach miest Slovenska, prináša diela svetoznámych umelcov – Andyho Warhola, Banksyho a Poppy. V kurátorskom výbere Martina Cubjaka a Richarda Kittu je „pouličný divák“ konfrontovaný s notoricky známymi reprodukciami Warhola „Marylin Monroe“, Campbell´s Soup“, ale aj s ďalšími dielami významného streetartového umelca s utajenou identitou Banksyho či výnimočnej umelkyne Poppy.

Diela pochádzajú z expozícií Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. V spolupráci s organizáciou K13 – Košické kultúrne centrá a media art platformou MAO sa ich podarilo umiestniť v exteriérovom prostredí a v takomto rozsahu po prvý raz 150 citylightov v mestách Slovenska – vďaka kampani spoločností Big media a KPK reklama, tak približujú svet umenia opäť trochu inak. Neboja sa upriamiť pozornosť aj na kontroverzné či kritické spoločenské témy ako strach z vojny, chudoba alebo sociálna nerovnosť. Ako naznačuje jeden zo sloganov súvisiaci s dielom Andyho Warhola – „Za chyby sa platí!“. Či to platí v tomto prípade doslovne, posúdia diváci sami. Podľa slov jedného z kurátorov Martina Cubjaka „ide o upozornenie na rôznorodosť umeleckých prístupov, neraz kontroverzných, ale v princípe veľmi podnetných a dôležitých.“

Outdoorový výstavný projekt propaguje nielen to najlepšie zo súčasného svetového umenia, ale odkazuje priamo aj na východné Slovensko, ktoré je domovom rodičov jedného z najvýznamnejších umelcov 20. storočia – Andyho Warhola.

Vonkajšia reklama nie je len o reklamných plagátoch, ale outdoorové nosiče môžu slúžiť aj ako výstavné vitríny pre umenie rôzneho druhu. Zámerom je vo výstavách plagátov pokračovať aj s inými umelcami a podporovateľmi umenia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.