Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Pravé orechové oživilo historické príbehy Ťahanoviec

Pravé orechové oživilo historické príbehy Ťahanoviec

Všetkým milovníkom regionálnych dejín a príbehov, napísaných na základe  skutočných historických udalostí, je určená kniha Ťahanovské poviedky. Vyšla vo vydavateľstve Vienala a prezentuje obec Ťahanovce prostredníctvom desiatich poviedok z rôznych dejinných období.

Každé z diel vykresľuje osudy ľudí, ktorí síce nikdy netvorili dejiny, ale dôsledky všetkých historických zmien sa ich bezprostredne dotýkali.  Autormi sú spisovatelia z Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó, Silvia Bolčová a Jiří Zaťovič. Poviedky dopĺňajú atmosférické ilustrácie Jany Šlosárovej.

ťahanovské-poviedky-obalka-printV tomto roku si pripomíname 750. výročie od prvej písomnej zmienky o existencii Ťahanoviec. Je dobré, ak sa pamäť ľudu zachová. Nech aj po desaťročiach alebo po storočiach vieme, čo a ako formovalo tunajšiu pospolitosť., v akej spoločnosti a pomeroch tu ľudia žili, ako rozmýšľali a ako konali. Kedysi sa príbehy tradovali, ľudia si ich rozprávali, prenášali sa z generácie na generáciu. Od masového nástupu televízie sa však miestne historky strácajú do nenávratna. Vďaka tejto knihe aspoň časť z nich v Ťahanovciach pretrvá. Verím, že sme týmto zachránili nielen určitú časť našej histórie, ale zároveň vzniklo literárne dielo, ktorého poviedky dokážu zaujať čitateľov bez ohľadu na to, či v Ťahanovciach niekedy boli alebo nie, povedal starosta Ján Nigut.

Ťahanovské poviedky zahŕňajú príbehy o dejinných zlomoch, ako bola napríklad masová poprava pri ťahanovskom tuneli na konci II. svetovej vojny, oslobodenie obce, ale približujú tiež rôzne povery a magické rituály, ktoré sa v minulosti praktizovali na slovenskom vidieku. Časovo najstarší príbeh je z 19. storočia a najmladší je z päťdesiatych rokov 20. storočia, keď obyvateľov Ťahanoviec prenasledovali za domáce pálenie pálenky.

„Takmer rok sme navštevovali obyvateľov a rodákov z Ťahanoviec a počúvali rozprávania,  z ktorých sme vybrali desať najzaujímavejších. Mnohé detaily sme museli konzultovať s historikmi a etnografmi. Beletria dokáže na konkrétnych príkladoch poukázať na spôsob myslenia, hierarchiu hodnôt či odraz dejinotvorných zlomov vo vnútornom svete ľudí, ktorí tu žili pred nami. A dobrý príbeh dokáže čitateľa zaujať bez ohľadu na to, či sa odohral v Ťahanovciach alebo v Chicagu. Nie je to teda kniha určená len Ťahanovčanom, je tiež úzko napojená na históriu Košíc. Isto ju ocenia aj tí, ktorí sa ešte len narodia a dozvedia sa o skutočnostiach, ktoré by inak upadli do zabudnutia,“ uviedol predseda Literárnej spoločnosti Slavomír Szabó.

Literárna spoločnosť Pravé orechové je občianske združenie spisovateľov z Košíc. Autori tvoria beletriu na základe pamäte ľudu a archívnych materiálov. Spoločnosť vznikla v roku 2001.

Ťahanovce sú mestskou časťou mesta Košice. Ako samostatná historická obec však jestvovali už od roku 1264. Prevažná časť má stále vidiecky charakter a v súčasnosti tu žije približne 2 200 obyvateľov.

 

Čo môžete v knihe nájsť?

Skutočný koniec – príbeh z konca II. svetovej vojny, spojený s masovou popravou odporcov Horthyho Maďarska pri ťahanovskom tuneli.

Zachráňme mäsiara – príbeh o vzbure v Ťahanovciach na jeseň 1945, keď Rusi a tajná polícia takmer odvliekli miestneho mäsiara na základe falošného udania, že počas vojny pomáhal Nemcom. V skutočnosti zásoboval mäsom partizánov.

Všetko je inak – príbeh z roku 1947, keď sa chudobné dievčatá ponúkali synom bohatých gazdov, aby sa zbavili biedy.

Aj ja vstúpim do JRD – príbeh z čias kolektivizácie, keď na vstup do JRD využívali nátlakové akcie, vrátane detí z roľníckych rodín.

„Nechcem ja maľučkej ženy“ – príbeh z päťdesiatych rokov 20. storočia, keď sa miestny žandár bojom proti domácemu páleniu slivovice prepracoval až k chronickému alkoholizmu.

i_2793605

Ďalšie články