ZMENA MIESTA!!! Prechádzka baletným krokom po krásach rodnej zeme

Predstavenie sa presúva do priestorov Štátneho divadla Košice!!!

Nedeľa, 11. júla 2021 o 19:00 hod., bude tanečnou prechádzkou po krásach slovenského folklóru. Štátne divadlo Košice pripravilo na Leto v Kulturparku špeciálne open air predstavenie osvedčeného autorského tandemu režiséra Ondreja Šotha a dramaturgičky Zuzany Mistríkovej Rodná zem.

Baletná inscenácia, ktorá mala premiéru v roku 2018 pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa, je oslavou rodnej zeme, našich slovenských aj českých tradícií, ktorej hlavným motívom je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia jej rodičia, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca.

Choreografi troch generácií – Juraj Kubánka, Ondrej Šoth a Marek Šarišský prevedú divákov Slovenskom a dajú im nazrieť do hlbokej studnice ľudových zvykov a tradícií. Sto rokov je dlhá cesta a na ceste sa treba občas zastaviť a obzrieť sa.

Príbeh inscenácie sa začína v pohraničnom regióne Myjavy a divákom ukazuje rozmanitosť rôznych regiónov a etník na Slovensku. Publikum sa tak môže zoznámiť s tancami od Myjavy, cez Podpoľanie, Horehronie, Liptov, tanečná prechádzka pokračuje až ku goralským tradíciám, cigánskemu folklóru, a samozrejme nemôžu chýbať regióny ako Šariš či Zemplín. Počas tejto „cesty“ naprieč Slovenskom sú v inscenácii zahrnuté aj rôzne zvyky a tradície, ako napríklad vítanie jari.

Výnimočnosť predstaveniu nedodáva len to, že tanečníci Baletu ŠDKE tancujú vo folklórnych choreografiách, ale aj jeho hudobná dramaturgia. Zahŕňa reprodukovanú hudbu diel Svetozára Stračinu, Tibora Andrašovana či Jána Cikkera a niektoré choreografie sprevádza živá ľudová hudba v podaní Muziky Milana Rendoša.

Keďže inscenácia „obsiahla“ takmer všetky regióny Slovenska, musí tomu zodpovedať aj hudba. V Rodnej zemi počuť piesne zo západoslovenského regiónu, typickú podpoliansku fujaru či horehronské dupáky. Farebne zaujímavé sú oblasti Goralov na Spiši a hudobne rýchlo rozpoznateľný šarišský región.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.