Predstaveniu Never básnikom obecenstvo uverilo

Chuť hrať divadlo rozhodne nechýba ochotníkom, ktorí sa dali dokopy len nedávno, ale s veľkým odhodlaním vstupujú na divadelnú scénu s autorskými hrami. Po roku príprav sa herecký kolektív Divadla nad vecou, ktoré pôsobí vo Výmenníku Brigádnická, vydal na cestu k publiku s hrami na pobavenie diváka. Aj keď už má za sebou niekoľko predstavení, v Kasárňach/Kulturparku bola hra Never básnikom premiérová.   

Námety čerpá autor a režisér z minulých storočí a dej zvyčajne zasadzuje do šestnásteho. Sčasti veršovaná humorná inscenácia je na motívy Shakespearovských hier. Dej je o dvoch mužoch – pánovi a sluhovi, ktorí sa túlajú svetom. Získať pre nich nejakú ženu nie je žiaden problém. Pán svojou mocou a peniazmi a sluha básňami.  Flirtovanie sa však jedného dňa zmení na lásku, ktorej sa obaja  dovtedy veľmi bránili. V živote sa stáva, že osud nám pripraví niekedy iný scenár, aký by sme chceli. A to platí aj v prípade obidvoch postáv.IMG_2163

Dej predstavenia bol plný zápletiek, vtipných situácií a napätia až do konca. Muži padli do pasce osudu, keď stretli na trhu matku – vdovu a jej krásnu dcéru. Sluha sa zahľadel do mladej dievčiny a keďže si chcel získať jej srdce, presvedčil svojho 50-ročného pána, aby dvoril jej mame.  Nočná návšteva však dopadla úplne inak, ako plánovali. Mladý skončil v náručí vdovy a očarený starý boháč padol do oka dievčaťa. A keď sa už zdalo, že chvíľková láska po odchode bohémov zhasne tak, ako vzplanula a obidve strácali nádej, že ešte uvidia svojich milovaných, ťarchavá matka s dcérou sa predsa dočkali svojich rytierov. Iba svadba ich však mohla uchrániť pred daňami a vdovu pred bičovaním za porušenie predmanželského sľubu vernosti. A tak sa mladí pred ľuďmi stali manželmi s malým dieťaťom počas dňa a v noci si podľa hlasu srdca úlohy vymenili a žili podľa pravidiel.

Publikum prejavilo výkonom hercom uznanie potleskom. Predstavenie sa im páčilo, z čoho sa dá vytušiť, že prídu aj nabudúce. To môže potešiť nielen účinkujúcich, ale aj autora a režiséra veselohry Michala Maguru, ktorý je aj scenáristom, hudobníkom, hercom a zakladateľom Divadla nad vecou.

IMG_2168„Hráme autorské hry, nielen moje, ale aj také, ktoré ešte neuzreli svetlo sveta, aby to bolo niečo nové pre divákov a divadelné umenie. Na začiatku prišlo päť záujemcov, ktorí chceli hrať divadlo, onedlho nás bolo sedem, pre ktorých som napísal hru šitú na mieru. Tak ako prichádzajú, tak im píšem hry a vyberám postavy. Dnes nás je už pätnásť. Ďalšia plánovaná hra má názov Grófky, tú sme už hrali pod názvom Bordel s.r.o., ale je upravená tak, aby si zahrali aj noví herci. Pripravujeme ešte 20-minútové jednoaktovky, aby ich mohli hrať tí skúsenejší s nováčikmi. Navzájom sa musia vedieť zaskočiť, pretože nie sú to profesionáli a každý má svoje zamestnanie. Nacvičovanie nám  trvá preto dlhšie, keď chceme, aby to za niečo stálo. Hry sú viac veselé. Sú to situačné komédie. Láska nepozná peklo je na spôsob Rómea a Júlie, takže je to dráma. Máme naštudovanú westernovú hru Učiteľka. Divadlo by malo hrať každú hru z iného prostredia, z inej doby a iný štýl, aby divák zistil, že títo herci sú všestranní a vedia zahrať všetko,“ povedal M. Magura, hrdý na svoj kolektív.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.