Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby

S projektom JUH! sa 18. decembra predstaví v košických Kasárňach/Kulturparku unikátne bratislavské hudobno-tanečné zoskupenie Preßburger Klezmer Band.  Je to popredný zástupca žánru ethno/world music a súčasne prvá klezmerová kapela na Slovensku, ktorá vznikla v roku 1995. Formácia účinkovala na mnohých obsahovo rozmanitých koncertoch a kultúrnych podujatiach na Slovensku, v Európe a zámorí, počnúc koncertmi vážnej hudby až po vystúpenia na hudobných festivaloch. Do Košíc ich prináša o.z. Mazal Tov!

Nový projekt je unikátna hudobno–tanečná multikultúrna fúzia folklóru menšín, žijúcich na území južného Slovenska, pokračujúc smerom na Balkán a Stredomorie s klezmerom. Nadväzuje na mimoriadne úspešný projekt VÝCHOD! z roku 2013. V tanečných úlohách sa predstaví sólista bratislavskej Novej scény a člen tanečného zoskupenia CreDance – David Schimmer a sólistka folklórneho súboru Lúčnica – Linda Luptáková. Na hudobnom spracovaní sa podieľali Miroslav Vuković z Bosny a Dragan Mirković zo Srbska, ako aj členovia Preßburger Klezmer Bandu.

janoZákladom hudby je klezmer, čiže ľudová hudba východoeurópskych Židov, ktorý dotvára vlastnou interpretáciou, originálnymi aranžmánmi a kombinuje ho s inými hudobnými štýlmi. Jej energický hudobný „kokteil“ je podmanivo namiešaný zo židovskej, balkánskej a orientálnej hudby, ako aj zo slovenského a cigánskeho folklóru – to všetko s originálnou esenciou súčasných moderných štýlov ako jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music.

Vystúpenia kapely prinášajú podmanivú interpretáciu známych i unikátnych piesní predovšetkým v jazyku jidiš, ale aj v slovenčine, angličtine a balkánskych jazykoch. Vyjadrujú aj strhujúcu emotívnosť a tanečnosť klezmerovej hudby. Formácia má na konte päť albumov a mnoho úspešných spoluprác na filmových, divadelných a iných projektoch.. Vydala samostatné albumy: [Lajv],,Ot azoy!,, Mit libe… S láskou…Preßburger Special (2010). Spolupracuje s najznámejším poľským interpretom židovských piesní André Ochodlom v spoločnom projekte Shalom, ktorý vyšiel aj na rovnomennom CD.

Tak ako hrávali potulní židovskí muzikanti – klezmeri na začiatku minulého storočia na zábavách, svadbách či pohreboch, a to nielen židovských, tak aj dnes počuť strhujúcu hudbu Preßburger Klezmer Bandu pri najrôznejších príležitostiach, na prestížnych pódiách na Slovensku aj vo svete. Skupina prijala pozvanie na mnohé svetové festivaly, kde si získala množstvo fanúšikov aj zo vzdialenejších kultúr. Koncertovala takmer vo všetkých európskych krajinách i v zámorí. Hrá do tanca, aj na počúvanie.

V roku 2008 skupina nahrala hudbu do polohraného dokumentárneho filmu Optimista o Lajosovi Winterovi, zakladateľovi slávnych piešťanských kúpeľov. S ich hudbou sa možno stretnúť aj v inscenáciách Činohry SND, a to v komédii Krajčírky a v netradične poňatej Hviezdoslavovej dráme Herodes a Herodias. Skupina hudobne spolupracovala aj v ďalších dokumentárnych filmoch pre STV Genius loci a Osudom skúšaní: Zomrieť doma.

Skupina spolupracuje s fenomenálnou arménskou speváčkou, klaviristkou a skladateľkou Karine Sarkisjan, ktorej interpretáciu vysoko ocenili klezmerové legendy Lorin Sklamberg a Michael Alpert. Preßburger Klezmer Band organizuje koncerty spojené s výučbou klezmerových tancov, kde sa diváci pod vedením tanečného lektora učia prirodzenou a zábavnou formou základné klezmerové, balkánske a iné ľudové tance.

Súčasné zoskupenie tvoria Marta Potančoková – sólový spev, Snežana Jovič-Werner (Srbsko) – akordeón, sólový spev, Andrej Werner – husle, vokály, Miro Lago – klarinet, vokály, Samo Alexander – kontrabas, sólový spev,  Valér Miko – klavír, vokály a Jano Oriško – bicie, perkusie. Stálymi hosťami sú Karine Sarkisjan (Arménosko) – sólový spev a Linda Luptáková – lektorka klezmerových tancov.

promo1

One Response to Preßburger Klezmer Band namieša podmanivý kokteil hudby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.