Prezentácia kreativity mladých tvorcov divadelného plagátu

Počas festivalu TRANS/MISIE bude mať v Košiciach premiéru Bienále divadelného plagátu v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku. Cieľom 16. ročníka súťaže mladých 2019 je prehľad plagátovej tvorby spojený s prezentáciou divadelných predstavení, ale aj podujatí, súvisiacich s divadlom za obdobie rokov 2017 – 2019. Záujemcovia si tvorbu autorov môžu pozrieť od 11. septembra 2019.  V novembri sa expozícia predstaví v Rzeszowe a v roku 2020 v galériách v Bratislave a Ústí nad Labem.

Zámerom súťaže „Mladé Košice – Rzeszow 2019“ bolo preskúmať kreativitu plagátov súvisiacich s propagáciou divadelných podujatí, vytvorených za posledné dva roky. Súťaž bola určená študentom umenia a absolventom umeleckých škôl, ktorí ukončili štúdium za posledných 5 rokov.

Organizátorom Bienále je Teatr Wandy Siemaszkowej v Rzeszowe a umeleckými partnermi sú Akadémia výtvarných umení v Bratislave a umelecké oddelenie Univerzity UJEP-FUD v Ústí nad Labem. Kurátorom a organizátorom bienále je Krzysztof Motyk – dlhoročný grafik Siemaszki, autor väčšiny plagátov na predstavenia z repertoáru tohto divadla.

Medzinárodné Bienále divadelného plagátu má už vyše tridsaťročnú tradíciu. Je najstaršou súťažou divadelného plagátu na svete, do ktorej sa tento rok prihlásili autori s 300 postermi zo 14 krajín. Vystavených bude 90 plagátov. Svoj verdikt a laureátov bienále vyhlási medzinárodná porota v zložení Agnieszka Ziemiszewska z Poľska, Stanislav Stankoci zo Slovenska, Karel Misek z Českej republiky a Krzysztof Motyk z Poľska na vernisáži 11. septembra.

Prvé bienále malo charakter súťaže určenej pre mladých tvorcov plagátu. Od tretej súťaže zahŕňalo už všetkých dizajnérov, pôsobiacich na svete. Táto iniciatíva slúži nielen divadlu, ale aj vizuálnemu umeniu. Je miestom stretávania sa rôznych prúdov tohto bohatého a rôznorodého umenia plagátu.

Divadlo, ktoré je miestom, kde sa na scéne stretáva a integruje okrem iného literatúra, hudba, umenie, tanec, film, je prirodzeným prostredím pre výstavnú činnosť. Prezentuje iný pohľad na divadelné predstavenie. Grafici, pre ktorých inšpiráciou je vystavené umenie, prezentujú svoj osobitý pohľad na divadelné predstavenie a rozširujú tak jeho estetickú hodnotu.

V tomto ročníku si organizátori predsavzali vrátiť sa ku svojim koreňom a v prestávke medzi dvojročným cyklom zorganizovať súťaž mladých tvorcov, ktorých práce budú môcť návštevníci galérie vidieť do 29. septembra.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.