Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Projekt Fashion KidLab je svet detskej módy, ktorý otvára dvere na prehliadkové móla  

Projekt Fashion KidLab je svet detskej módy, ktorý otvára dvere na prehliadkové móla  

Módna návrhárka Jana Polak otvára deťom dvere do sveta módy už niekoľko rokov. Vťahuje ich do tajov príprav modelov, ktoré sa predvádzajú aj na mólach. Už tri roky vedie projekt Fashion KidLab. Workshopy s ňou sú zmysluplnou aktivitou s humánnym charakterom. V tvorivých umeleckých dielňach získavajú zručnosť, šikovnosť, vyskúšajú si prácu s materiálom prostredníctvom zaujímavých výtvarných techník.

Stretnutia s módou budú pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Prvý Fashion KidLab sa uskutoční už 3. októbra a deti od piatich rokov sa budú módnemu dizajnu venovať každý utorok v pavilóne Foxtrot v Kasárňach/Kulturparku. Každý workshop má konkrétnu tému. Spočiatku získali možno budúci návrhári všeobecný základ a prešli potrebnými technikami. V ďalšom roku sa venovali recyklácii, afro móde, Orientu a vlani sa oboznámili s výtvarnými smermi. Detičky zažili prehliadky, nazreli do zákulisia príprav a sami sa predviedli vo vlastnoručne vytvorených modeloch. Teraz ich čaká opäť niečo nové.

Všetky Fashion KidLaby sa budú orientovať na budúcoročné sté výročie vzniku Československej republiky. Témou je 100 rokov Československa v móde. Názov prvého celku je KRAVATA TROCHU INAK, ktorý plynule prejde do témy RAMENAMI VPRED, neskôr to bude okruh VĎAKA PANI BURDA, potom FOREVER, DISCO a SÚČASNÉ RETRO. Tematické celky sú inšpirované módou rokov 1945-1989. Všetkými ich prevedie Jana Polak, ktorá sa módnemu dizajnu venuje už vyše 10 rokov. Tvorbu vníma komplexne, ako prelínanie medzi rôznymi druhmi umenia, hľadajúc aktuálne potrebný výrazový prostriedok.

Móda v predvojnovom Československu bola charakteristická začínajúcou emancipáciou žien. Do ženského šatníka sa vnášali mužské prvky, hlavne kravaty, nohavice, nohavicové sukne a saká. Línia pre pás sa na modelových strihoch výrazne znížila, vlasy sa skrátili .Vznikali módne salóny a krajčírske dielne. Najlacnejšie topánky vyrábal Baťa. Avšak dlhé korále obľubovali ženy neustále. Do predaja boli uvedené elektrické sušiče vlasov s ventilátorom a masovo sa vyrábali a predávali šijacie stroje. Ich pôvodný dizajn poslúži ako inšpirácia pre autorsky vytvárané dezény.

Deti zaujmú už prvé tohtoročné workshopy. Inšpirácia – KRAVATA TROCHU INAK – a jej reinterpretácie – veľkostné (expresívne maxi kravaty), materiálové (experimentálne práce s textilným aj netextilným materiálom) s použitím kombinovaných techník (farby a fixky na textil, metalické kontúry či neónové efekty), šitie a vyšívanie, pletenie z vlny, úpletových šnúr (tie budú vyrábať recykláciou nepotrebných tričiek)… V záverečnej fáze z kravát vytvoria model – odev – odevný doplnok, vyrábať budú maxi korále z nepotrebných pančúch (silonky) a výsledky svojej práce predstavia na výstave. Do záveru ich čaká ešte mnoho kreatívnych stretnutí, veľa radosti a zážitkov, na konci čoho je vždy nejaký výsledok, s ktorým sa budú môcť pochváliť verejnosti a za svoje výtvory sa naozaj nemusia hanbiť. So svojimi nápadmi zaujali odborníkov už aj na prestížnych módnych prehliadkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články