Projekt TOTUM PRO ARTE prezentuje diela výtvarníkov za posledných sto rokov

Jednou z podstatných charakteristík bohatej činnosti Umeleckej besedy slovenskej (UBS) 1921 od jej znovuobnovenia začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia (marec 1990) je, že výsledky tvorby svojich členov neprezentuje len v sídle svojho pôsobiska – teda v hlavnom meste Slovenska – ale prináša tematicky alebo ináč koncipované kolekcie diel aj do iných regiónov a tradičných kultúrnych centier.

Uplynulé roky vniesli do reputácie spolku vyše dvestošesťdesiat členských alebo tematicky zameraných výstavných, ale aj iných tvorivých umeleckých aktivít po celom Slovensku i v zahraničí. S jednou z nich sa UBS prezentuje aj v Kasárňach/Kulturparku od 26. januára do 15. marca 2018 v budove Bravo.

Projekt TOTUM PRO ARTE (UBS 100) má ambíciu doplniť doterajšie prehliadky o retrospektívu tvorby jej členov v novom profilovom výbere, ktorý by s istým predstihom reflektoval ďalší a na slovenskej scéne celkom ojedinelý významný medzník –  100. výročie vzniku UBS. Jeho cieľom je poukázať na názorovú, výrazovú, obsahovú a formálnu rozšírenosť slovenského výtvarného umenia súčasnosti.

„Výstava prinesie prehliadku diel, zostavenú v chronologicky overenom a generačne štruktúrovanom celku. Zachytáva štýlové a výrazové znaky výpovede tvorby hlavných osobností a predstaviteľov jednotlivých výtvarných prúdov UBS tak, ako sa rodili a dozrievali v priebehu času, najmä v súčasnosti,  jasne deklarujúc úsilie načrieť do zložitej problematiky vývinu slovenskej výtvarnej tvorby. Súčasne sa pousiluje ukázať paralelu a previazanosť nášho a európskeho výtvarného pohybu. Je tiež holdom jednej zo zakladateľských osobností spolku – Milošovi Alexandrovi Bazovskému, od úmrtia ktorého uplynulo 50 rokov (december 1968),“ uvádza kurátorka Slávka Semancová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.