Projekt Život v Košiciach prekvapí kreatívnymi nápadmi a originálnymi výrobkami

Po prvý raz sa na východe Slovenska pod jednou strechou stretnú v Kasárňach/Kulturparku sympatizanti a podporovatelia Projektu Život. V prvý decembrový deň si svoje stánky rozloží tridsať handmade výrobcov. Predstavia svoje originálne výrobky, chutné domáce a zdravé produkty a počas tejto akcie sa uskutočnia aj koncerty, prednášky a diskusie. Od rána do večera je pripravený naozaj bohatý program. Cieľom  podujatia je priblížiť a predstaviť širokej verejnosti unikátne výrobky, otvoriť diskusiu na tému trhov s kvalitnými výrobkami a dať priestor šikovným a kreatívnym ľuďom z celého Slovenska.

Prednáškou sa na úvod prihovorí Linda Kamenská, ktorá predstaví domácu bylinkovú lekárničku. Zuzana Šimková Péliová priblíži tému Nosenie z psychologického hľadiska. Manik & Daniela & Tinka rozprúdia diskusiu Zóna bez peňazí.  Braňo Rybička bude mať prednášku na tému Anarchia alebo zodpovednosť. Lucia Grejtáková predstaví svoju knihu Anarchia, z ktorej bude čítať. Ďalšiu diskusiu Rozhovory o regresnej terapii povedie Richard Széplaki. O Metóde Wima Hofa: Oheň, ktorý horí v každom z nás bude prednášať Tomáš Valkovský a do programu je zaradená aj prednáška Pohyb, rovnováha a zdravie, o čom porozpráva Mery Lomnická.

Chýbať nebude ani hudba. Predstaví sa skupina CAPRE a vystúpia aj Miloslav Kollár & The Hippies. Medzitým sa návštevníci môžu zastavovať pri stánkoch so zaujímavými produktmi. Výrobcov bude ako maku a vyberať si bude naozaj z čoho. Pod značkou Alatyr sa predstaví Janka z Krupinej. Rodina z Hontu sa venuje umeleckému spracovaniu prírodných materiálov. Obľúbené zvieratká z rozprávkových príbehov oživené akvarelom ako ilustrácie, obrázky či obrazy nájdete v stánku Artist Lucia od Lucie z Bratislavy.

Obdivovať môžete aj keramické brošne, náušnice, prstene a prívesky s dominantným motívom zvierat a prírody Biela laba od Kataríny z Bratislavy. Túžite po klavíri, ale nemáte ho kde doma dať? Tak potom je pre vás vhodný nástroj kalimba, ktorý predstaví Marek z Hornej Lehoty pod značkou Bolf Kalimbas. Vybrať si môžete aj z ponuky Ceramic Art od Zuzany Rešiti, ktorá vyrába magnetky, brošne, šperky či dózy z keramiky. V jej tvorbe dominujú rybky, závesné slnká či šálky z kameniny.

Na pulte Dary stromov od Mira zo Skalice nájdete sochy, obrazy z dreva, netradičné misky, hrebienky, odšťavovače, prívesky a rôzne kuchynské pomôcky z prírodného materiálu. Divoké jedlé rastliny spracováva Bartek zo Zaježovej a pripravuje z nich prírodné zázračné krémy, liečivé mastičky, bylinkové oleje, čaje, tinktúry a zmesi tinktúr so silou prírody. Produkty EatGreen predstaví Erik z Kokavy nad Rimavicou. Ponúka ekologické a prírodné alternatívy namiesto plastov, ktoré sú vyrobené z trstiny, palmy, bambusu, bio plastu, kukurice alebo recyklovaného papiera. Eva z Prešova chce na trhu zaujať šperkami z drôtu a maľovanými mandalami na plátno, drevo či kameň pod značkou Evelynpa.

Pozornosť si zaslúžia aj mini ekosystémy v sklenených dózach doplnené o prírodné komponenty FlukoLand, ktoré vytvára Lukáš z Hertníka. V jeho miniatúrach sa stretáva dizajn a umenie s prírodou. Svoj priestor dostane aj Dana z Martina a jej ručne maľované odevy a bižutéria Handmade by Lady, ktoré vytvára kombináciou rôznych techník – maľovanie, bielenie savom či batika. Doménou Milana zo Zlatých Moraviec sú ručne zbierané bylinky, čaje a masti bez chemických konzervantov a farbív, ktoré nájdete v stánku Horské bylinky.

Ani zďaleka to ešte nie je všetko, pri čom sa budete môcť zastaviť.Ochutnať môžete napríklad rôzne druhy chilli pást a pochúťok bez konzervantov dopestovaných na Chilli farme Divín, kde Miroslav pestuje 38 druhov papričiek. S označením Klasika sa v Košiciach bude prezentovať Klaudia z Popradu s úžitkovými predmetmi z keramiky a porcelánu na každodenné použitie. Daniela zo Všeradíc ponúkne domáce prírodné vydymovadlá Láskovsky z vlastnej záhradky a divoko rastúcich byliniek.

Na domácej pôde môžete stretnúť Ivanu z Košíc. Levandulka je označenie pre jej produkty – šité a maľované obaly na knihy, mobily, vrecká na chlieb a zeleninu, handmade kabelky, maľované tričká či pohánkovo-špaldové vankúše. S bylinkami pracuje Linduška z Partizánskeho, z ktorých robí korálky, náušnice, náramky, náhrdelníky a tinktúry. Minerály a polodrahokamy z rôznych kútov sveta, vrátane Slovenska, spája technikou macramé Veronika z Hriňovej. Jej výrobky môžete obdivovať v priestore Macko Style Jewellery. Rôzne výrobky od textilu po drôt, od dreva po keramiku, rohy na pitie, ale aj prírodnú kozmetiku a rôzne iné tvorivé experimenty robí zoskupenie Machuľa zo stredného Slovenska.

V Krpeľanoch vyrába Marek dizajn misy zo svorového dreva, tokárske výrobky s kovanými doplnkami, drevené lustre, umývadlá, lyžice s menom, lopáre a rôzne iné predmety. Pri prechádzke „trhoviskom“ neprehliadnite mydlá z kozieho mlieka, so sírou, olivovým olejom či soľné pre rôzne typy pokožky, vlasové kondicionéry a pod. Nájdete ich v stánku Mydlové od Marianny z Trenčianskych Teplíc.

Mikiny, bavlnené legíny, čelenky, šatky, zimné a detské kukly lokálnej športovej handmade značky Nanuk plnej farieb a kvalitných materiálov vystaví na obdiv Gabriela zo Zvolena. Ivan z Medveckého rozbalí svoje výrobky Pohan – košele, gate, šaty a iné oblečenie z ľanového a konopného plátna s ručnými výšivkami, kabáty z ovčej vlny, kožušinové vesty a iné odevy.  Zahryznúť sa môžu návštevníci aj do jabĺk, hrušiek a hrozna pestovaných bez chemikálií od roku 1997 zo Sadu Lívia. Vitamíny ponúkne Ivana z obce Koliňany. Sasi´s – to sú ručne vyrábané odevy, háčkované, pletené, šité textilné a interiérové doplnky z autorskej dielne Saskie Matejovej z Košíc.

Na trhoch uvidíte aj výrobky z rôznych odpadových a vyradených materiálov v podobe šperkov (kovové vrchnáky, silonky, plastové štítky, lino z linorytu SEPIA Art Jewelry od Sandry z Banskej Bystrice. Nazrieť môžete aj do breznianskeho stánku Tete – art – Tete & Vojtík, v ktorom nájdete ručne vyrábané šperky a pánske aj dámske doplnky s folklórnymi motívmi. Drevené stoly, taburetky, svietniky, hodiny a rôzne doplnky do domácnosti kombinované so živicou a originálny štýlový nábytok sú produkty TOMS wood & resin art, ktoré vystaví na obdiv Tomáš z Prešova. TUTO eko sáčky sú nápadom Prešovčanky Aleny, ktorá vyrába textilné vrecká na nákup ovocia, zeleniny, pečiva a bavlnené prikrývky na kuchynské nádoby. Tridsiatku trhovníkov uzatvárajú Vecičky KK – Krejzy & Keva, ktoré vznikajú v Martine. Ponuku tvoria ručne vyrábané pexesá a karty, domino, dreveno-kožené zápisníky, magnetky, kalendáre, pohľadnice, háčkované šperky a čiapky.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.