Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Prvé dotyky s hudbou cez muzicírovanie na workshopoch Music KidLab

Prvé dotyky s hudbou cez muzicírovanie na workshopoch Music KidLab

Do tajov hudby zasväcoval deti od štyroch rokov projekt Music KidLab, prostredníctvom ktorého precestovali celý hudobný svet. Jeho cieľom bolo rozvinúť záujem a vnímavosť k umeniu, usilovať sa o rovnováhu medzi racionálnym poznávaním a emocionálnym zážitkom, podnietiť intuíciu a fantáziu a vychovávať milovníkov umenia hravou formou. Zámerom  workshopov bola výmena praktických a teoretických skúseností medzi deťmi a profesionálnymi hudobníkmi pod vedením skúsených lektorov.

Pravidelné stretnutia mali vyvolať tvorivú aktivitu deti a ich radosť z objavovania hudobného krásna. Vychádzalo sa pritom z detskej mentality – hravosti, spontánnosti, schopnosti napodobňovať a obrazotvornosti. Lektori sa snažili rozvíjať elementárne hudobné zručnosti, návyky, poznatky, vedomosti, hudobnú pamäť, predstavivosť a fantáziu. Poskytli im základné informácie o hudbe a kultúrnom živote. Workshopy viedli Peter Tomko, Ján Hrubovčák, Ivana Ondrušková, Petra Vojtaško Timková a Róbert Egreši.

Deti, ktoré Music KidLab pravidelne navštevovali sa všeličomu priučili. Hneď prvá hodina hudby ich zaviedla do rôznych kútov sveta, kde sa hrá na tradičných, ale aj nevšedných hudobných nástrojoch. A tak začínali postupne spoznávať ich zvuk i tvar a aké tóny dokážu vykúzliť. Na ďalšom stretnutí sa vydali na potulky svetom s Maťkom. Hrali sa a pritom spoznávali. Malých hudobníkov zaujala aj nasledujúca téma Poďte s nami do cirkusu. Pozvanie prijali a riadne sa vybláznili.  Cestovanie za hudbou pokračovalo aj v ďalšiu nedeľu. Kam sa vybrali, prezradil názov workshopu Ikitiky – cestujeme do Afriky v rámci tematického celku Hudobná cesta okolo sveta v piesni, hudbe a pohybe po všetkých kontinentoch.  Aj keď stále boli doma na Slovensku, spoznávali vzdialené krajiny, ich hudbu a kultúru, a to nemuseli nasadnúť ani na vlak, lietadlo či loď. Stačilo počúvať a hudba ich preniesla hoci aj do Ázie. Naozaj sa tam s lektorkou dostali. Aspoň pomyselne a hudobne. Hravou formou prešli riadny kus sveta a rozšírili si svoje obzory.

Zďaleka sa týmto témy workshopov nevyčerpali a stále bolo čo objavovať. Napríklad aj to, Ako vlastne vznikla hudba. Dnes to už kidlabovské deti vedia. Jednou z tém boli hudobné nástroje, ktoré im lektorka ukázala a predviedla, ako sa na nich hrá. Nové poznatky priniesla téma Hudba iných kultúr. Neboli to nudné prednášky, ale riadna zábava. Čo Music KidLab, to nová výzva a kopec dobrodružstiev a inšpiratívnych zážitkov, hra a odhaľovanie tajomstiev, ktoré v sebe hudba ukrýva. Detská kreativita je neobmedzená, takže si to zakaždým užívali. Určite sa deti nenudili a pritom sa veľa naučili. Dozvedeli sa niečo aj o hudobnej reči. Práve tá bola jednou z úloh, s ktorou sa pohrali na jednom z workshopov.

Po prázdninách sa deti preniesli do ďalšieho hudobného bloku a začali Putovanie Dobšinského rozprávkami v rámci cyklu Oživené rozprávky. Spestrením bola hra na koncovku a krátke predstavenie slovenských píšťaliek. Do rozprávania a čítania príbehov sa deti zapojali cez dotváranie zvukov prostredníctvom jednoduchých etnických nástrojov (chrastidlá, paličky, dažďová palica, triangel…). Kombinovali spoznávanie a používanie jednoduchých nástrojov s čítaným alebo prerozprávaným príbehom. S pridelenými nástrojmi dotvárali kolorit deja a cez jednoduché rytmizovanie, spev a spoločné hranie sa pripájali aj v skladbách medzi rozprávkami.

Počas Potuliek svetom rytmov sa deti vydali na cestu okolo sveta. Putovali na lodi po kontinentoch, pričom sa na každom z nich zastavili, spoznali etnické nástroje, pochádzajúce z daného regiónu a naučili sa aj niečo nové o kultúre a miestnych zvyklostiach. Radosť z objavovania hudobného krásna im prinieslo aj stretnutie na tému Austrálske mýty a rozprávky. Zahrať si mohli na domorodom nástroji didgeridoo. No a o týždeň si mohli zabubnovať na afrických bubnoch, zoznámiť sa s africkým rytmom a osvojiť si princípy jednoduchej polyrytmie. Témou boli Rytmy Afriky. Nemenej ich bavila aj hodina Arabské rytmy. Zahrali si na arabské hudobné nástroje a vyskúšali si jednoduché rytmické štruktúry. Vynechať nemohli ani Rytmy Latinskej Ameriky a jej typickú sambu. Znenazdajky sa ocitli v austrálskej buši a osvojili si jednoduché základy hry s rytmom, zoznámili sa s rytmickými nástrojmi a zahrali si v skupine a znovu si zahrali na didgeridoo. Potom preladili na ľudovú nôtu. Pod vedením lektora si vyrábali jednoduché hudobné nástroje a naučili sa na nich hrať.

Hudbe sa detskí muzikanti venovali aj v nasledujúcom roku a rozvíjali si svoje hudobné zručnosti. Tematické stretnutia sa tešili veľkej obľube a bohatej návštevnosti. Lektori ponúkli deťom zaujímavé popoludnia s hudbou. Stretnutia voľne nadviazali na cyklus Potulky svetom rytmov cyklom Hry s rytmom, počas ktorého deťom predstavili jednoduché etno nástroje a nástroje Orffovho inštrumentára a formou hier sa na nich najmenšie hudobné talenty naučili hrať. Tri mesiace boli vyhradené téme Hry so zvukom a tónom. Na workshopoch robili hudobné experimenty, hľadali súzvuk, hrali jednoduché hry s melódiou a rytmikou. Rozvíjali si hudobné zručnosti, hudobnú pamäť a predstavivosť. Na prvých hodinách Hlas – náš prvý melodický nástroj experimentovali s vlastným hlasom. Popasovali sa aj s témou Dychom rozozvučané nástroje. Zoznámili sa s jednoduchými strunovými nástrojmi a zhotovili si ich detskú verziu.

Čakala ich aj hodina Rozvibrovaná struna. Nové vedomosti získali nadané deti v hudobných dielňach Od zvuku ku piesni, od textu k melódii. Mohli ich sprevádzať aj rodičia, ktorí sa mohli zapojiť do hudobných hier. Venovali sa úlohe Tvorba zvuku so zameraním na vyjadrenie textu a emócie cez hudobný nástroj. Neskôr tvorili melódie, texty k melódiám a prostredníctvom hudobného nástroja sa učili vyjadrovať hudobné emócie. Keď to všetko zvládli, presunuli sa k témam Hudba a pohyb – od hudby k pohybu, od pohybu k hudbe, Hudba a príbeh a Hudba a zvuky okolia inšpirované prírodou a zvukmi okolia. Music KidLab, ktorý počas dvoch rokov zamestnával hudbou deti, uzavrel hudobný príbeh na tému Posledné hudobné putovanie. Týmto návratom sme chceli priblížiť široké spektrum hudobných tém, ktorým sa deti na kidlaboch so záujmom venovali a čo si z nich mohli do života odniesť. Bavilo ich to a zostáva veriť, že prvé kontakty s hudbou im ukázali ten správny smer.

 

Ďalšie články