Prvý LitZoom sa preniesol cez metaforu

Prvý LitZoom v Pape v Kasárňach/Kulturparku sa tešil početnému publiku. Plodný večer priniesol diskusiu o metafore, vyššej forme abstrakcie. Bez nej by boli mnohé texty len prázdnymi informáciami.

„Mojimi hosťami dnes bude literátka, fotografka a prekladateľ,“ uviedla moderátorka večera Lenka Šafránová. Je zástupkyňou šéfredaktora nového časopisu Vertigo, ktorý si môžete kúpiť aj v Pape. Troch hostí spája okrem časopisu aj Prešovská univerzita v Prešove. 

Metafore z hľadiska literatúry a literárnej vedy sa venovala Mária Klapáková, doktorandka na univerzite, ktorá sa venuje kritike kritiky.

Lenka Jakubčáková prezentovala prácu s metaforou cez fotografie. V súčasnosti vyučuje fotografiu na TU KE. Vizuálnymi ukážkami dokázala, že metafory sú súčasťou dokumentárnej fotografie. Prierez fotografiou rôznymi autormi od najstarších až po súčasných bol poučný nielen pre prítomných fotografov, ale aj laickú verejnosť.

O metafore jazyku rozprával prekladateľ Slavomír Gál: „Pri preklade musím zvlášť dbať na to, aby metafora nestratila pôvodný význam z originálu básne. Dôležitá je vždy kategória miery, keďže ide o prenesený význam informácie. Každá metafora je zahalená neurčitosťou a vyžaduje si špecifický prístup a hľadanie vyjadrenia podobného významu.“ 

Vznik metafor na základe racionálnej a emocionálnej stránky podnietil diskusiu v publiku. Dalimíra Stana zaujímalo, či považujú za kvalitnejšiu metaforu, ktorá vzniká racionálne alebo je mimo racia. Podľa Lenky Jakubčákovej je vzácnejšia, keď vzniká mimo nášho racionálneho myslenia. Dalimír Stano, v literárnych kruhoch Dali,  patrí medzi známych slovenských básnikov, a to najmä v kontexte košického okruhu autorov.  S jeho menom sa tiež úzko spája podpora začínajúcich básnikov.

Na budúci týždeň v stredu (19. 3. ) o 19:00 vás čaká v Pape v Kasárňach/Kulturparku ďalší, ale iný LitZoom. Tentokrát to bude Open Book. Doneste si so sebou vaše obľúbené knihy.

Text a foto: Veronika Cholewová

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.