Realita východu Ukrajiny na fotografiách Victora Breinera

Vojnový fotograf Victor Breiner po Sýrii a Mali fotil vojnu na Ukrajine. Na svojich záberoch zachytáva realitu z aktuálnej situácie u našich východných susedov. Vykresľuje realitu takú, aká je, konflikt nehodnotí. Dokumentárne fotografie príde vystaviť do rodných Košíc. Výstava  v Kasárňach/Kulturparku v budove Bravo pod názvom Separatisti, približujúca vojnové udalosti na východe Ukrajiny, je obrazom krajiny, v ktorej autor strávil týždeň medzi separatistami.

Súčasťou výstavy, ktorá sa začne 28. apríla a potrvá do 25. mája, budú aj fotografie ocenené 2. a 3. miestom v súťaži Slovak Press Photo 2014 za portréty z Kyjeva a čestným uznaním za samostatnú fotografiu s názvom Členovia Pravého sektora pri Chráme sv. Michala po bojoch na Majdane.

Rodený Košičan Victor Breiner (1982) vyštudoval germanistiku a prekladateľstvo. Pracoval ako prekladateľ a tlmočník. Po tom, ako zanechal svoje pôvodné povolanie, začal ako voľný fotograf pracovať pre zahraničnú tlač prevažne z vojnových konfliktov na Blízkom východe a v Severnej Afrike – na zákazku pre Stern Magazine, Die Welt, Le Journal du Dimanche, Liberation, Der Standard, Knack Magazine, Die Sonntagszeitung a Die Presse. Jeho fotografie boli publikované v TIME, The New York Times, The Wall Street Journal, New York Post, The National, The Independent, European Parliament News, Die Presse, Le Figaro Magazine, L’Oeil de la Photographie a El Mundo.

Vystavoval v Museo di Sant’Agostino v talianskom Janove. Za fotografie z vojny v Sýrii získal v roku 2013 ocenenie Czech Press Photo. V súťaži Najlepšie novinové snímky roku 2013 dostal tretiu cenu v kategórii Aktualita za sériu fotografií Nemocnica Dar al Shifa – Aleppo, Sýria – október 2012 a júl 2013. Druhé miesto si odniesol zo súťaže Slovak Press Photo v kategórii Reportáž aj vlani so zábermi Kyjev na barikádach a tretie miesto v kategórii Portrét za fotografie Séria Ukrajina – informačná vojna. Nedávno ho vybrali do VII Agency Masterclass 2014/2015. S talianskou priateľkou žije v Janove.

Výstava je sprístupnená v utorok až piatok od 11:00 do 18:00 hod.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

breiner_plagát_zmen

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.