Retrospektíva súboru Akademia Ruchu na výstave

Umelecký súbor Akademia Ruchu je jedným z najdôležitejších alternatívnych divadiel v Poľsku. Vznikol v roku 1973 vo Varšave. Jeho zakladateľom a umeleckým riaditeľom bol Wojciech Krukowski (1944-2014). Jednou z hlavných čŕt divadla je vizuálne rozprávanie. Umelecké pole pôsobnosti tvorcov kolíše na hranici divadla, výtvarného umenia, performance a filmu. V procese tvorby využívajú pohyb, priestor a sociálny odkaz, ktorý sa však nemusí vylučovať s umeleckým radikalizmom. Predstavenia Akademie Ruchu mohli vidieť diváci takmer vo všetkých krajinách Európy a Ameriky.

MESTO. POLE AKCIE je názov výstavy, ktorej vernisáž sa uskutoční  12. mája o 18. hodine  v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Výstava je prierezom činnosti umeleckého súboru Akademia Ruchu od jeho vzniku – 70. rokov 20. storočia až po súčasnosť. Známy sa stal vďaka svojským mestským pouličným akciám a divadelným predstaveniam, ktoré spájajú prvky performance, filmu a hudby. Po roku 1989 sa stal Wojciech Krukowski (1944-2014), zakladateľ Akademie Ruchu, dlhoročným riaditeľom Centra súčasného umenia Zamek Ujazdowski vo Varšave, ktoré sa dnes teší svetovému uznaniu. V rámci vernisáže výstavy priblíži históriu a pole pôsobnosti Akademie Ruchu člen súboru Krzysztof Żwirblis. Kurátorom je Jakub Bąkowski.

Výstava je rozdelená na tri časti (70. a 80. roky 20. storočia, ako aj obdobie od roku 1990 do roku 2011). Prvá časť predstavuje začiatky Akademie Ruchu, kedy akcie mali charakter anonymných zásahov, odkazujúcich na prejavy krízy, čo verejnosť považovala za svojský spôsob mestského partizánskeho odboja. Druhú časť, teda 80. roky, v ktorých sa súbor ostro vymedzil voči konfrontácii vládnúcich orgánov a spoločnosti, tvorí fotografický materiál. V poslednej časti výstavy súbor predstavuje spôsob, akým sa v novej situácii doterajší postoj verejného spochybňovania systému evolučne mení na diskurz o politických, ekonomických či kultúrnych zmenách v Poľsku a v Európe.

Výstava potrvá do 15. júna.

 

 

europa-akcja-warszawa-listopad-1976-fot.-stefan-okolowic

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.