Rozbaľte si darčeky, z ktorých dýcha čaro Vianoc a hreje pri srdci

V súvislosti s prijatými novými opatreniami na zamedzenie šírenia koronavírusu sú od 19. decembra 2020 všetky  podujatia zrušené. 

Z vianočného kultúrneho balíka si budete môcť vybrať darčeky, ktoré vám spríjemnia predsviatočné chvíle a naladia na prichádzajúce najkrajšie dni plné radosti a pohody. Rozdávať ich budú umelci, ktorí medzi vás prídu do Kasární/Kulturparku, aby vám vytvorili predvianočnú atmosféru. Z programovej ponuky si budú môcť vybrať deti i dospelí. Rozdávať sa budú „darčeky“, ktoré netreba rozbaľovať a domov si ich odnesiete len vo svojich srdciach. Všetci účinkujúci totiž prídu s tým, aby vám pohladili dušu, preto im dovoľte obdarovať vás svojim umením.

„Nedohľadnosť konca pandemickej situácie dolieha na ľudí a má vplyv na ich psychickú pohodu. Podľa odborníkov v prvej vlne dominovali obavy z nového ochorenia a jeho vplyvu na zdravie a z toho, ako sa to bude vyvíjať. Teraz ťažšie prežívajú dlhotrvajúcu sociálnu izoláciu, sú depresívnejší a nahnevanejší. Jedným zo spôsobov, ako tomu zamedziť a uvoľniť psychické napätie, je zažívať aj niečo pekné, obohacujúce, čo nám dodá silu nepoddávať sa, ale bojovať. Preto sme sa rozhodli v predvianočnom čase zorganizovať aspoň niekoľko kultúrnych podujatí, ktorých bolo v tomto roku pramálo a priniesť ľuďom radosť, pohodu a dodať energiu v boji s pandémiou COVID-19. Spolu to zvládneme,“ pozýva Košičanov  do priestorov Kasární/Kulturparku na zaujímavé programy riaditeľ K13-Košické kultúrne centrá Tomáš Petraško.

Máte jedinečnú možnosť privítať Vianoce s krásnou hudbou v podaní výnimočných slovenských umelcov z pohodlia vášho domova.. Krásny večer môžete prežiť so sólistom opery Štátneho divadla Košice Jaroslavom Dvorským, ktorý nebude na pódiu sám. Spoločnosť mu budú robiť akordeónový virtuóz Michal Červienka a klaviristka Júlia Grejtáková (18. 12. 2020). Koncert sa odohrá live stream na sociálnych sieťach. Nechajte sa dobre naladiť a prijmite ich pozvanie. Hudba je liekom na všetko, rozochveje srdce, pohladí myseľ a pomôže aspoň na chvíľu zmierniť ťažké chvíle, ktoré všetci prežívame. Umelci sú pripravení vniesť do vášho života trochu radosti a potešenia. Koncert sa odohrá live stream na sociálnych sieťach.

Podujatia, ktoré sme mali pre vás pripravené boli zrušené na základe prijatých opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu dňom 19. decembra 2020.

V štýlových oblekoch, s brilantínou vo vlasoch a originálnymi starými hudobnými nástrojmi prináša unikátny orchester Fats Jazz Band neopakovateľný zvuk zlatej éry Ameriky, ale i nostalgiu zo slovenskej proveniencie. Všade, kam zavíta, rozdáva pozitivizmus zakódovaný v hot-jazzovej a swingovej hudbe 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Sedem hudobníkov a dvaja speváci očaria programom Swingové Vianoce (21. 12. 2020). Vo svojom hudobnom balíčku prekvapení majú slovenské, české a americké vianočné a zimné piesne z obdobia prvej Československej republiky, o ktoré sa s publikom radi podelia. Piesne interpretujú presne tak, ako ich nahrali vtedajšie swingové kapely – na historické hudobné nástroje a s autentickou interpretáciou a výrazom. Prenesú vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

Amatérske Divadlo nad vecou, ktoré pôsobí vo Výmenníku Brigádnická, chce tiež obdarovať svojich priaznivcov a vykúzliť im na tvárach úsmev, ako to už u nich býva zvykom. Rozveseliť chce Vianočnou hrou (19. 12. 2020). Veselohra poukazuje na súdržnosť rodiny, v ktorej aj napriek rôznym povahovým vlastnostiam troch sestier si divák uvedomí, aké je dôležité, aby rodina držala vždy spolu a nielen na Vianoce. V hre uvidíme krásnych anjelov, ako aj čertice, ktorým samozrejme nechýba svetský humor s diabolskými plánmi.

Skôr, ako si detičky začnú rozbaľovať darčeky, mali by spoznať poučný a zároveň vtipný príbeh s pesničkami Zabudnutý čert (19. 12. 2020). Určite sa ho netreba báť a isto nebude nikto plakať, ale smiať sa. V starom opustenom mlyne žije niekoľko storočí čert Trepifajksl. Kedysi strašil, no dnes už nemá koho. Z pekla ho čerti vyhnali, lebo nebol dosť zlý, nevedel ani deti strašiť ani zle urobiť a všetci sa mu smiali. Žije si pohodlne v chalupe, živí sa chrobákmi, žabami a všetkým, čo v lese nájde či uloví… Vo svete medzi ľuďmi sa mu tiež nedarí a preto žije dlhé roky sám. Pohodlný život mu naruší až príchod mladej a krásnej bylinkárky Aničky, ktorá sa ho nezľakne a za pomoci dobrých skutkov sa ho chystá poľudštiť. Naučí ho pracovať, no v jedno nedeľné popoludnie stretne iného čerta, ktorý ho prinúti vrátiť sa do pekla k Luciferovi.

S veselým predstavením Vianočná rozprávka sa detskému divákovi prihovorí prešovské divadlo Portál (20. 12. 2020). Porozpráva príbeh a zaspieva pesničky o skoro stratených Vianociach. Deti sa dozvedia, že Vianoce nemajú len ľudia, ale aj zvieratká a aj oni sa ľahko môžu dostať na zoznam zlých a tak ohroziť svoje Vianoce. Samozrejme nemôže chýbať neposlušný čert a anjel, ktorý pomôže sviatky zachrániť.

Takže všetko sa dobre skončí a my všetci sa môžeme tešiť na chvíle strávené v kruhu našich rodín pri rozsvietenom stromčeku a za štedrovečerným stolom prestretým dobrotami. Najprv však ochutnajte z dobrôt, ktoré pripravili skvelí majstri v umeleckej kuchyni.

„Počas konania všetkých kultúrnych podujatí platia prísne protiepidemiologické opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Postupujeme podľa platných obmedzení, aby sa u nás návštevníci cítili bezpečne. Znížili sme kapacitu, povinná je dezinfekcia rúk, dodržiavanie odstupov a nosenie rúška počas celej dĺžky trvania podujatia a pobytu v priestoroch Kasární/Kulturparku,“ zdôraznil vedúci oddelenia produkcie podujatí Martin Dani.

 

 

 

 

One Response to Rozbaľte si darčeky, z ktorých dýcha čaro Vianoc a hreje pri srdci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.