Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Rozprávkové leto bolo bohaté až kým nezazvonil zvonec a …

Rozprávkové leto bolo bohaté až kým nezazvonil zvonec a …

Kto by sa nerád vrátil do sveta rozprávok, kde dobro nad zlom vždy víťazí a všetko má dobrý koniec. Asi takého dospelého nenájdete. A deti? Žijú si svoj rozprávkový svet, do ktorého sme ich počas letných mesiacov s radosťou zaviedli. V Kasárňach/Kulturparku ich čakalo mnoho príbehov, ktoré sledovali so zatajeným dychom, počas predstavení výskali, tancovali, spievali, hrali sa, tlieskali a zabávali sa. Pripomeňme si pekné chvíle, ktoré detičky prežívali.

Haliganda bola tá, ktorá odštartovala veľmi bohaté rozprávkové leto. Pre deti pripravila inscenáciu O stratenom slniečku. Bola plná bábok, farebných rekvizít a krásnej hudby. Slniečko sa stratilo za obrovským mrakom a malý anjelik sa ho vybral hľadať.  Po ceste stretol  krásny kvietok, včeliu kráľovnú, lúčneho koníka, krtka, ryby. A vy už viete, že ho spoločne nakoniec našli.

Parádnu zábavu s Haligandou si deti užili aj na predstavení Rozprávkový automat. Inscenácia bola plná bláznivého prezliekania, šialených rekvizít a hlavne interaktívna. Deti sa stali čarodejnicami, vrecami múky, mixérom, studňou a všeličím iným. Z automatu si mohli vyberať z desiatich rozprávok a herci ich hneď zahrali.

S činohernou divadelnou rozprávkou Princezná na hrášku prišlo na Leto v Kulturparku medzi deti divadlo Etudy. Bol raz jeden princ, ktorý sa chcel oženiť s princeznou, a tak precestoval celý svet. Princezien bolo síce dosť, ale nevedel zistiť, či sú  pravé. Domov sa vrátil veľmi smutný. Raz za búrky sa objavila dievčina,  vydávajúca sa za princeznú. Kráľovná jej na dno postele dala hrášok a nastlala na neho matrace a periny. Pamätáte sa, ako sa to celé skončilo?

S hercami prešovského divadla Cililing dokráčal do parku prešibaný Kocúr v čižmách v sprievode odvážneho mlynára, koktavého kráľa, hlúpeho vojaka a tajomného čarodejníka. Mlynár mal troch synov. Na smrteľnej posteli im rozdelil majetok. Najmladší zdedil iba kocúra. Žil v biede, preto sa ho chcel zbaviť. Ten však prehovoril a uprosil ho, nech mu obstará čižmy a šaty a on mu z biedy pomôže, čo skutočne aj dokázal.

Haliganda prichádzala do parku zabávať deti často a o divákov nebola nikdy núdza. Počas interaktívnej hry sa naučili Ako sa lovili mamuty. Nebolo to len o lovení, ale aj o tom, ako pri tom vznikali niektoré hudobné nástroje. Herci porozprávali veľa o živote v praveku, Deti si zahrali na šamanských aj tradičných nástrojoch, a to nebolo všetko. Na vlastné oči videli pravý mamutí zub.

Umelecká agentúra Divadelný svet zaviedla nielen tínedžerov do školských lavíc s predstavením Petra Olejára Naša triedna. Vypočuli si troch spolužiakov ako retrospektívne spomínajú na deväť rokov strávených na základnej škole. Napísali list svojej triednej učiteľke, ktorú vedeli vždy riadne vytočiť. Čo všetko jej prezradili zo svojich huncútstiev sa dozvedeli len tí, ktorí prišli na predstavenie.

Pre mladších divákov priniesol Divadelný svet kúzelné predstavenie Ďuro Truľo na motívy slovenskej ľudovej rozprávky zo zbierok Pavla Dobšinského. Dozvedeli sa ako hlúpy Ďuro zmúdrel. Čakal na nich vtipný príbeh hlavného hrdinu, jeho mamky a krásnej Aničky.

V lete sa vybralo aj vajce do sveta. S divadlom Babadlo mohli diváci zažiť hravý a vtipný príbeh o múdrosti, šikovnosti a kamarátstve. Statočné slovenské vajce sa pobralo do sveta, kde stretlo zvieratá rôznych národností. V pútavom hudobnom spracovaní sa objavili  hudobné motívy jednotlivých krajín, so zaujímavo riešenou scénografiou a veľkoplošných fotografií v kombinácii s folklórnymi motívmi Slovenska a farebné bábky.

Interaktívne detské divadlo Mici a Mňau z Bratislavy prinieslo deťom veselé a poučné predstavenia, využívajúce prvky dramatickej výchovy, ktorej deti rozumejú. Dozvedeli sa napríklad čo je to fotosyntéza alebo aké je poradie planét v našej slnečnej sústave či význam slova recyklácia. Hovorené slovo striedali pesničky, riekanky a ponaučenia. Príbeh V lese dal  odpoveď na otázky, čo si treba zbaliť do ruksaku na výlet, ako sa čistí les od odpadkov a ako ho chrániť.

Počas predstavenia Vesmír vyrazili deti s Mici a Mňau na dobrodružnú cestu. Nasadli do rakety a leteli na obed ku mačacím kamarátom Pa a Pi.  Dozvedeli sa, ako sa dostať na ich planétu, za ktorou hviezdou majú letieť, čo je to slnečná sústava, či je slnko hviezda alebo planéta alebo či sa dá letieť do vesmíru balónom.

Na predstavení divadla Babadlo Palculienka deti zistili, čo sa deje, keď krajčírka Filoména odíde od svojho šijacieho stroja. Bábkoherci im vyrozprávali zaujímavý príbeh a prezradili tajomstvo. Keď sa pani Filoména venuje niečomu inému ako šitiu alebo ide spať, vtedy malá nedošitá bábika ožíva a objavuje čarovný svet nitiek, gombíkov a korálikov. Nájde si domov v malej zásuvke šijacieho stroja, keď tu zrazu…

Rozsahom neveľká, ale umelecky významná tvorba Josefa Čapka už dávno patrí do klasického fondu českej literatúry. Kultivovane a umne v sebe spája komický, zábavný aspekt s ľudskou múdrosťou a to bolo dôvodom divadla Babadlo siahnuť po vtipných a múdrych príbehoch Psíčka a mačičky. Detskému divákovi ponúkol originálne moderné spracovanie na etických princípoch ľudovej slovesnosti.

So zaujímavým programom prišla do parku za deťmi Haliganda.  Najmenších pobavila interaktívnou inscenáciou Červík Kubo, ktorú sprevádzala krásna hudba a špeciálne hry. Jedného dňa odpadlo zo stromu pri veľkom vetre jabĺčko. Objavil ho červík Kubo, ale bolo také veľké, že ho nevedel zjesť. Záhadne sa mu však stratilo, preto sa ho vybral hľadať. Stretol červíka Mirka, natrafil na hada Maňa a krtka Sama. Ale jablko mu nenašli a zaspali pri spievaní pesničky o jabĺčku. V noci priletela obrovská sova a priniesla mu jabĺčko späť.

O tom, že pomocou zázračnej muziky sa proti zlu sa len dobrotou a fígľom dá bojovať, presvedčilo detičky predstavenie divadla Cililing Čarovná muzika. Príbeh je o synovi chudobných rodičov, ktorý sa pobral do sveta. Našiel si robotu, získal čarovné husličky aj píšťalku a nakoniec…, ale veď to ste videli. Interaktívna rozprávka vychádza z ľudovej slovesnosti, je dopĺňaná hudbou všetkých druhov a žánrov – od slovenského folklóru, cez populárnu pieseň, až po Montiho čardáš.

Na Lete v Kulturparku nemohol chýbať  drevený panáčik Pinokio. Do rozprávkového sveta, plného zábavy a veselých dobrodružstiev voviedlo detičky divadlo Cililing. Teraz už vedia, že kto klame, narastie mu dlhý nos. Známy drevený hrdina dokáže spievať, tancovať, behať a dokonca aj žonglovať. Len čo majster Gepetto vystrúhal z hovoriaceho polienka malého dreveného chlapca, hneď sa v jeho dome začali diať čudesné veci. Chlapčiatko vyrástlo a stala sa z neho divadelná hviezda. Tatka Gepetta, ktorý  ho hľadal, zjedla veľryba. Stretli sa však v jej bruchu a neuveríte, zachránil ich Pinokiov dôvtip a dlhý nos.

Kreatívne centrum Haliganda obohatilo letný program ďalším interaktívnym predstavením O čom spievajú kvety. Inscenáciu s krásnymi bábkami a peknými pesničkami zahrali bábkoherci na pódiu India. Dnes už deti vedia, aké piesne si asi spieva ružička, tulipán či slnečnica, o čom sa asi kvietky rozprávajú, keď ich nikto nepočuje, čo ich trápi a čo teší. Po skončení inscenácie ich ešte čakal zaujímavý workshop s bábkami, na ktorom bolo veselo.

Príjemným letným osviežením bola interaktívna autorská inscenácia so živou hudbou divadla SpozaVoza Vesmíro. Spomínate si, o čom bola? No predsa o záhadách vesmíru, ľuďoch vo vesmíre a dvoch bláznivých vedcoch a hľadaní odpovede na otázku: “Čo bolo skôr, sliepka alebo vajce? Druhá rozprávka Zlatá priadka bola o mladej Hanke, ktorá dostala úlohu za jednu noc upriasť z konope a slamy zlatú priadzu. Iba tak sa mohla vydať za pána, no ak nie, chceli ju zmárniť. Na pomoc jej prišiel Martinko Klingáč, ktorý ju síce naučil robiť zlatú priadzu, ale s podmienkou do roka uhádnuť jeho meno alebo si ju zoberie za ženu. Prerátal sa.

Deti sa potešili aj činohernej rozprávke divadla Etudy Polepetko. Herci im porozprávali vtipnú historku o Polepetkovi, ktorého otec pošle do sveta s nádejou, že sa prispôsobí ostatným. To sa síce nestalo, ale získal si kráľa zadovážením stratenej kráľovskej koruny a oženil sa s jeho dcérou Pletanou. Inscenácii nechýbala herecká a komická vycibrenosť. Oživením predstavenia s pozitívnym posolstvom boli pesničky s využitím akustických hudobných nástrojov.

S poslednou rozprávkou Janko Polienko ukončilo detské divadelné leto Divadlo na hojdačke. Janko je nezbedný chlapec, ktorý vo svojej detskej čistote uverí drakovi, ktorý ho chce zjesť… Tak ako v mnohých klasických rozprávkach je tu dominantná téma neposlušnosti. Predstavenie sa hralo s maňuškami, bolo plné farieb, smiechu a pesničiek. Nechýbala ani interaktivita, napätie, či boj dobra so zlom. Našťastie však, ako to v rozprávkach býva, dobro víťazí. A na konci zazvonil zvonec a rozprávkam bol koniec.

 

Ďalšie články