Rusín Čendeš Orchestra  prekvapia inak znejúcou ľudovou hudbou a temperamentom

Kvinteto talentovaných muzikantov Rusín Čendeš Orchestra ponúkne vyše hodinovú show zostavenú z vlastnej tvorby a rusínskych piesní prerobených do moderného pop-swing-jazz-rockového šatu. Temperamentné rytmy roztancujú 6. apríla o 19:30 hod, v Kasárňach/Kulturparku všetky vekové kategórie a inštrumentálne výkony prekvapia aj náročnejšie publikum.

Zoskupenie mladých hudobníkov  z Banskej Bystrice vzniklo v lete roku 2011. World music kapelu tvoria silné mužské a ženské vokály, dvoje huslí, gitara, cimbal a kontrabas. Ich hlavným zámerom je interpretácia rusínskeho folklóru netradičným spôsobom. Vo svojej hudbe spájajú prvky ľudovej, klasickej a populárnej hudby, balkánskych rytmov či jazzových prvkov.

Rusín Čendeš Orchestra má na svojom konte album Best of z roku 2015, ktorý sa o rok neskôr ocitol medzi albumami nominovanými na Radio_head Award v kategórii Debut roka Na tejto nahrávke ukázali svoj jedinečný prístup k rusínskym ľudovým piesňam a temperament, ktorým nešetria pri živých vystúpeniach. K popularite im okrem množstva sólových aj festivalových koncertov pomohlo aj vystúpenie v TV show Zem spieva pred dvoma rokmi. Slovenskú world music scénu reprezentovali aj na showcaseovom festivale Czech Music Crossroads v Ostrave.

Po štyroch rokoch teraz pokrstia albumovú novinku Cossack Attack, na ktorej sa podieľali aj hostia zo zahraničia. Na koncerte v Košiciach spolu s Rusín Čendeš Orchestra vystúpia Ľudová hudba Stana Baláža a Filip Jánošík & hotoví umelci s projektom, ktorý spája rock n‘ roll, ľudové prvky a punkové texty či rap.

Súčasnú zostavu kapely tvoria René Bošeľa – viola, gitara, spev, Róbert Bošeľa – bicie a perkusie, Peter Šipula – spev, husle, Andrej Turčin – husle, Zuzana Stračinová – cimbal, spev a Jakub Stračina – kontrabas. Sú to absolventi umeleckých škôl – Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, Akadémie umení, Katedry hudobnej kultúry Pedagogickej Fakulty UMB i VŠMU v Bratislave, laureáti slovenských i medzinárodných súťaží v hre na cimbal, kontrabas, violu, husle, bývalí členovia Lúčnice i hudobných zoskupení Zlaté husle, Dobrá muzika, Slovak Tango.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.