S „Čínskym maharadžom“ a s horolezcami vystúpia diváci na vrcholy hôr

Divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi prichádza do Košíc so svetovou a slovenskou premiérou scénickej verzie knihy Wojteka Kurtyku  Čínsky maharadža. Predstavenie sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku v dňoch 22., 23. a 24. júla so začiatkom o 19:00 hod.

Foto M.SabovčíkJe to nezvyčajný horolezecký thriller ikony svetového himalájizmu, magický a filozofický príbeh o prekonaní samého seba, zachytávajúci  hypnotizujúci svet Džemu, Číslice, Krey, Magickej pumpy, jašteričky zvanej Geko… Divákov čakajú silné emócie, životné reflexie a skvelý humor…Predstavenie je nielen pre horolezcov. Účinkujú v ňom okrem herca Petra Čižmára aj vynikajúci slovenskí horolezci Michal Sabovčík, Adam Brodanský a Jozef Šiška.

Čínsky Maharadža opisuje prípravy na výstup  bez istenia (free solo) v ceste na 30 m vysokú skalnú platňu v Bolechovickej doline. Nie je to iba obyčajný  príbeh o horách. Je to veľmi osobné a inšpirujúce  rozprávanie o hľadaní vlastnej cesty, budovaní psychiky, o boji so strachom a vlastnými limitmi. Je to o človeku, ktorý aby mohol dosiahnuť nemožné, musí ovládnuť svoj strach, umŕtviť myseľ a získať stav absolútnej harmónie ducha a tela. Hora sa stáva symbolom výzvy, Džem – symbolom strachu a sily, náchylnej ku komformizmu.

„Odvaha, to nie je absencia strachu, ale uvedomenie si, že sú veci dôležitejšie než strach. Odvážny nie je ten, kto strach necíti, ale ten, kto ho dokáže ovládnuť a ďalej napredovať. A vlastne o tom je naše predstavenie. O dozrievaní uvedomovania si tejto pravdy. Po ňom bude 22. júla prezentácia slovenského horolezca Michala Sabovčíka s názvom  Zo života horolezca a 23. júla po Čínskom maharadžovi premietneme film “Žiť pre vášeň” (réžia P. Barabáš),” uviedol riaditeľ divadla Kontra Peter Čižmár.

WOJTEK KURTYKA je legenda, jeden z najlepších svetových himalájistov, spoluzakladateľ alpského štýlu vo svetovom himalájizme. Má na konte niekoľko prvých a zároveň najťažších výstupov na Himaláje, Hindukusu a Karakorum.  Liezol s vynikajúcimi a najlepšími himalájistami ako sú Alex MacIntyre, Jerzy Kukuczka, Reinhold Messner.

MICHAL SABOVČÍK (29) – narodil sa a žije v Spišskej Novej Vsi. Od roku 2012 člen Slovenskej horolezeckej reprezentácie. Organizátor Petzl ľadového a Drytool maratónu v Slovenskom raji. Okrem množstva vážnych výstupov a prvovýstupov v Tatrách a Alpách, liezol aj v Pamíre, na Sibíri, na konte má Alpskú trilógiu najväčších severných stien, prvovýstup na karakorámske Great Trango, prešiel hrebeň Tatier a ako prvý Slovák stál spolu s kamarátmi na vrchole patagónskeho Cerro Torre. V roku 2016 vyliezol s Jánom Smoleňom prvovýstup na legendárny Fitz Roy. Za tieto výstupy obdržal niekoľko ocenení.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.