S divadlom KĽUD môžete precestovať svet, tak po východniarsky

Ochotníci prídu ochotne aj na Leto v Kulturparku. Tí z Kladzian určite a ešte k tomu aj radi. V Košiciach nevystúpia po prvý raz. Sú tu už „varení – pečení“ a so svojou tvorbou a hereckým umením pobavili ľudí už veľakrát. Ich repertoár je bohatý, a hlavne humorný. Čo rok, to premiéra novej autorskej hry. Aj keď je to vždy v závere roka a na domácej pôde, tentoraz to bude zo známych dôvodov letná novinka. Pred košické publikum predstúpia s novým interaktívnym kabaretom s názvom Vichodňarska draha kolo šveta za 80 minut, plus-minus (pre tých, čo nerozumejú zemplínskemu dialektu -Východniarska cesta okolo sveta za 80 minút, plus – mínus), ktorý si budú môcť pozrieť 14. júla 2021 o 19:00 hod. pred kaviarňou Papa.

Čo divákov čaká a na čo sa môžu tešiť, priblížil umelecký vedúci, autor scenárov a režisér Jozef Jenčo: „Je to komedijalni kabaret o cestovaňu, bez potrebi vicestovac, u chtorim še dostaňece i tam, dze sce še u živoce ňedumali, že še dostaňece.“  Nepochopili ste, o čom to bude? Tak si budete musieť zobrať so sebou tlmočníka, pretože celé predstavenie bude vo východoslovenskom nárečí. Tak naposledy. Je to komediálny kabaret o cestovaní, bez potreby vycestovať, v ktorom sa dostanete aj tam, kde ste si v živote ani nepomysleli, že sa dostanete. Berte to s humorom tak, ako divadelníci. Takí sú. Vždy zábavní.

Kladzianske ľudovo-umelecké divadlo KĽUD z obce Kladzany vo Vranovskom okrese má na svojom konte viacero úspechov na slovenskej amatérskej i profesionálnej divadelnej scéne. Charakteristické pre neho je, že každodennú realitu zobrazuje s humorom. Nadšenci pre divadlo nadviazali na takmer storočnú ochotnícku tradíciu a výsledkom je 20 úspešných celovečerných autorských komédií alebo tragikomédií a kabaretných pásiem, ku ktorým pribudne ďalšia. Humor je pre autora Jozefa Jenča, ktorý vedie divadelníkov, prostriedkom, ako zobrazovanú realitu odľahčiť.

Domáci majú divadlo v krvi a vynechať predstavenie je asi porovnateľné s tým, ako chýbať na omši v kostole. Divadlom žije celá dedina od nepamäti a stalo sa pre nich neoddeliteľnou súčasťou života. KĽUD sa páči nielen doma. Ich snaženie bolo ocenené už mnohokrát. Na Kremnických gagoch získalo v roku 2011 cenu Stana Radiča za hru „Žvirata na deskoch abo jak nacvičic hru za dzešec dni, kedz jutre je premiera.  Súbor je už niekoľko rokov pravidelným víťazom krajského kola Scénickej žatvy, od roku 2016 tiež každoročne súťaží na celoslovenskom kole Belopotockého Mikuláša. Jednou z najúspešnejších hier kladzianskych ochotníkov v posledných rokoch je tragikomédia Cicho, bo skajpujem s dzivku, ktorú v Kasárňach/Kulturparku uviedli už dvakrát. Teraz sa s kladzianskymi divadelníkmi vyberieme na cestu okolo sveta a nič nás to nebude stáť a ešte pri tom môžete sedieť v parku.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.