S hudbou duše sa s festivalom rozlúčia Bassie Frank Band a James & Black

Dvojmesačný maratón podujatí, ktoré pripravovala príspevková organizácia K13 – Košické kultúrne centrá počas festivalu Leto v parku sa chýli k záveru. S letom sa rozlúčime so skupinou Basie Frank Band so speváčkou Barborou Švidraňovou a zahraničnými hosťami James & Black na koncerte, ktorý bude zdarma.

Festival Leto v parku vyvrcholí koncertom skupiny Basie Frank Band s frontmankou Barborou Švidraňovou a dôstojnou bodkou budú zahraniční hostia z Texasu, momentálne žijúci v Európe, James & Black. Na výnimočný večer sa ich priaznivci môžu tešiť 26. augusta o 19:00 hod. Pódium v parku bude patriť len im.

Multižánrový autorský projekt Basie Frank Band je ovplyvnený hudobnými štýlmi ako pop-jazz, funk, soul, jazz-rock, rhythm’n’blues a mnohými inými. Kapela sa snaží vytvoriť vlastný originálny prúd populárnej hudby, vlastný fusion, obohatený jazzovými harmóniami s prvkami soulu, funky a rocku. Niektoré texty sú okorenené recesiou a nadhľadom, ostatné sú hlbokou výpoveďou hlavnej textárky, speváčky a herečky Barbory Švidraňovej. Spolu s bratom Šimonom Švidraňom – hlavným hudobným aranžérom, chcú  vrátiť na pódiá živú muziku, živé nástroje a neboja sa progresivity.

Ich debutový album vyšiel v závere minulého roka. Prvý nosič nesie názov Fénix. Je mixom veľkého množstva muzikálnych smerov. Vznikal tri roky a podieľalo sa na ňom 22 muzikantov. Celá kapela, ktorej členmi sú gitarista Šimon Švidraň, aj basgitarista Adrián Simonides, klávesák Lukáš Cintula a bubeník Matej Richtarčík funguje rovnocenne a podieľa sa spolu na autorskej tvorbe. Barbora sa snaží svojím speváckym umením povstať z popola seriálových mŕch a cez vlastnú hudbu ukázať svetu svoju skutočnú tvár. Nielen hereckú.

Kapela sa na hudobnej scéne objavila len nedávno, no už teraz sa môže pochváliť vlastným repertoárom. Bolo to začiatkom roku 2014 po polročnej spolupráci, tesne po súťaži Hlas Česko-Slovenska, kde sa Barbora prebojovala až do finále. Neskôr zahviezdila  aj v šou Tvoja tvár znie povedome. Band hral na začiatku covery známych piesní, potom začali jeho členovia spolu tvoriť.

Basie Frank Band nie je jediná skupina, v ktorej Barbora spieva. S Milom Kráľom vydali album Telegramy, ktorý predstavili nedávno  aj v Kulturparku. Nachádza sa na ňom scénická divadelná muzika, prerobená do súčasnejšieho aranžmánu.

Rodáčka zo Žiliny od štyroch rokov tancovala v Rozsutci. Na VŠMU chodila na klavír a spev, venovala sa hudobno-tanečným veciam. Absolvovala muzikálové herectvo (Bc.) a herectvo (Mgr.art.) u prof. Martina Hubu a doc. Zuzany Kronerovej. Členkou Mestského divadla Žilina je od roku 2012. Spolupracovala s mnohými divadlami: Malá scéna STU, Divadlo Aréna, SĽUK, Študio L+S, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Slovenské národné divadlo. Účinkovala v hip-hopovovom muzikáli Príbeh ulice 2, v televíznych projektoch Mesto tieňov, Ordinácia v ružovej záhrade, Panelák, Búrlivé víno. Čoraz viac sa však venuje hudbe, v ktorej sa cíti doma.

Keď prídete na koncert James & Black, cítite to od prvej chvíle – je to skutočné, i keď to neviete pomenovať a očami to nevidíte. Takéto pocity prežívate, keď sa započúvate do čistej a autentickej hudby, pri ktorej si hlboko uvedomíte, že tu zďaleka nejde len o noty a rytmus. Otis Redding „to“ mal, Nina Simone „to“ mala, Marvin Gaye a Etta James  „to“ mali. Niekto by „to“ nazval duchom alebo dušou (soul). James & Black svoj hudobný žáner nazvali „Guerrilla Soul“ vzhľadom k svojmu postoju kdekoľvek/kedykoľvek a vzhľadom k nekonvenčným metódam, ku ktorým sa prikláňajú. Sú neustále na cestách a tentoraz zavítajú aj do Kasární/Kulturparku.

Bruce James a Bella Black svoje hudobné nadanie spojili v meste Austin, v Texase v roku 2011 a odvtedy šíria posolstvo Guerrilla Soul. Ich hudba má síce svoje korene v tradíciách južanského soulu z Texasu a Memphisu, neostali však v minulosti. Či už sa k nim pridá ich dlhoročný partner DJ Phil Ross alebo celá hudobná kapela, základom pre nich zostávajú vokály a príbehy ich skladieb. Pre toto duo je to celé o piesni – hudobné plátno je čosi ako zem pre kvety – úrodná zem, z ktorej raší melódia.

Od roku 2012 sa James & Black presťahovali do Európy a vytvorili si základňu v Belgicku, Holandsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a najnovšie aj vo Francúzsku. Ročne absolvujú aj 150 koncertov ročne a precestujú viac ako  300 000 km.

Sprevádzali hudobníkov ako Gregor Porter a Fatoumata Diawara v Leidene v Holandsku na letnom jazzovom festivale, Candy Dulfer v Amsterdame vo Vondel Park, dvakrát vystupovali na Porretta Soul Festivale v Porreta Terme, v Taliansku po boku umelcov ako je Bobby Rush a Lattimore, v Enclave de Aguas v Soria v Španielsku spolu s Lee Fields a Nikki Hill, koncertovali v Barcelone na Medzinárodnom jazzovom festivale a boli podporou pre New Yorkers, the Slackers v Nemecku a Rakúsku. Vystupovali počas Baltic Soul Weekender spolu so Sister Sledge, Lenny Williams a CeCe Penniston blízko Hamburgu v Nemecku a v rámci festivalu Porretta Soul vzdali poctu Allenovi Toussaintovi.

James & Black nahrali v Belgicku live album (2012) v známom „N9“ klube a prvý album nahraný v štúdiu s názvom „How Long is Now“ v Taliansku vydali v roku  2015. Album „James & Black – Live at La Chappelle“ vyšiel vlani v novembri a predstavuje hosťujúcich umelcov ako Felix Sabal Lecco, Nicolas Thys a DJ Phil Ross. Zaspievajú si s nimi aj lokálni souloví speváci.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.