S Kresliacim vozíkom sa v Košiciach nechodí len na nákupy

Nepriaznivá pandemická situácia nedovolila v tomto roku zorganizovať festival súčasného umenia Biela noc v Košiciach a v Bratislave. Organizátori sa preto rozhodli urobiť aspoň symbolickú „pandemickú“ verziu. Divákom sprostredkuje niekoľko plánovaných projektov vo verejnom priestore. V Kasárňach/Kulturparku sa v Galérii Alfa predstaví 9. – 11. októbra 2020 s performatívnou inštaláciou Drawing cart dvojica umelcov Juraj Horňák a Nora Jongen.

Prirodzeným spojením dvoch projektov – Jurajovho Shopping Cart Project, ktorý je súčasťou projektu MestoCity a projektu Sandwalker od Nory, autori skúmajú potenciál nákupného vozíka ako nástroja na aktivovanie verejného priestoru. Ukážu, že prostredníctvom rôznych vylepšení môže vozík plniť viacero funkcií. Napríklad vytváranie dočasných kresieb pieskom alebo iným sypkým materiálom na chodník alebo podlahu.

V rámci Bielej noci je potenciál Kresliaceho vozíka ešte podporený o fosforeskujúci granulát, UV svetlo a projekciu na mieru vytvorených pre Galériu Alfa. Výsledkom je multimediálne priestorové dielo, ktorého spolutvorcovia sú aj samotní návštevníci. Vyskúšať si to môžu od 16:00 do 20:00 hod.

Juraj Horňák vyštudoval architektúru v Brne a v Bratislave. Po skončení školy pokračuje so svojou diplomovou prácou MestoCity, v ktorej sa venuje aktivácii verejného priestoru pomocou hravých a participatívnych aktivít. Fascinuje ho komplexnosť mesta a jeho zanedbané a zabudnuté priestory a s tým spojená téma času a dočasnosti.

Nora Jongen vyštudovala dizajn v holandskom Eindhovene. Po skončení školy sa venuje hlavne svojmu projektu Saiklik, v ktorom skúma cyklický a hormonálny život žien. S tým je úzko spojená téma času a prežívania času, čo ju inšpirovalo na vytvorenie kresliaceho objektu Sandwalker.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.