Saxofonista Gapa s gitaristom Mečiarom ovládnu park hudbou v štýle funky a blues

Spojenie prešovského funky-jazzového saxofonistu Mária „Gapa“ Garberu s bluesovým gitaristom a spevákom Romanom Mečiarom z Bojníc v kapele Gapa & Mečiar Blues Connection sa ukázalo ako neobyčajne šťastné. Neoddeliteľná dvojica nebude chýbať ani na tohtoročnom festivale Leto v parku. Na pódiu spoločne vystúpi 15. júla o 21:00 hod. Poprední slovenskí hudobníci zahrajú autorské skladby, ale aj od hudobných blues-rockových legiend. Pre poslucháčov pripravia určite nezabudnuteľný hudobný zážitok.

Prešovský funky hudobník a skladateľ Mário Gapa Garbera je neodmysliteľnou súčasťou džezových podujatí. Spolupracoval napríklad s hudobníkmi a spevákmi Richardom, Müllerom, Vašom Patejdlom, Pavlom Hammelom, Robom Grigorovom, Darou Rolins, IMT Smile, s Bercom Baloghom, Petrom Lipom a ďalšími významnými umelcami. Koluje o ňom legenda, že si už asi zahral s každým.

Ako sedemročný začal hrať na klarinete, neskôr mu učaroval saxofón. Jeho prvou kapelou bol Šarišanček, prvou funk-rockovou skupinou Šok. Potom pôsobil v známej formácii Fade Out a zároveň v In Medias Jazz. Nasledovali Andy Belej Band, VVV Trio, Wayd. Bol tiež súčasťou českej legendárnej funkovej kapely Monkey Business. Postavil si aj vlastnú kapelu Beg Bajazid.  Pôsobí vo vlastnej funkovej formácii Groovin´Heads, ako aj vo vlastnom bigbande ALL FROM EAST. Gapa si vyskúšal pop, rock, džez, blues, country i metal. Najbližší mu je funk a moderný džez.

Kvalitný bluesový zážitok dotvorí na koncerte gitarista Roman Mečiar. Je známy svojím rozsiahlym žánrovým a geografickým záberom. Zasvätenci ho poznajú hlavne z pôsobenia v kapele Fereemen, ktorá aj jeho pričinením dostala od Slovenskej bluesovej spoločnosti ocenenie Objav roka. Okrem toho pôsobí aj v skupinách Chill On The Sun, Bonzo & The Resonators, Blues8. Bluesový feeling mu je blizky a jednoznačne patri k najlepším slovenským rhytm & bluesovo orientovaným gitaristom. Medzi jeho prednosti patrí aj fakt, že sa dokáže doslova zžiť s hudbou so prežívať každý tón.

V ten istý večer privítame na pódiu aj košickú funky kapelu Jungle Label (19:45), ktorá len nedávno pokrstila v Kasárňach/Kulturparku svoj druhý štúdiový album s názvom WHO´S GONNA PAY FOR THAT?! Krstným otcom bol Fred Wesley. Produkcia kapely pozostáva z vlastnej tvorby, ale aj z coverov najlepších funkových kapiel. V tvorbe nájdete vplyvy Earth, Wind and Fire alebo kráľa funku Jamesa Browna, no rovnako inšpiratívni sú mladší hudobníci ako Bruno Mars či Jamiroquai. Osemčlennú funk-popovú formáciu tvoria gitarista Juraj Kováč, hráč na klávesové nástroje Peter Telepčák ml., Lukáš Korchňak (bicie), Peter Kočiš (basgitara), Tomáš Javnický (tenor saxofón), Ivan Kopeček (trombón) ,František Babčák (trúbka) a speváčka Katarína Demská.

Úvod večera bude patriť formácii Marek Szarvaš Projekt (18:30) , ktorá príde s vlastnou tvorbou, spájajúcou prvky jazzu, etno a popu. Vynikajúci profesionálni hudobníci s medzinárodnými skúsenosťami predvedú energickú improvizáciu, plnú emócií, s dôrazom na melodické a výrazné linky. Zaspieva Dominika Maščuchová, na piano zahrá Arpi Farkaš, na bassovej gitare Braňo Valanský, na saxofóne Ján Kopčák a za bicie zasadne Marek Szarvaš.

Zoskupenie doteraz vydalo päť albumov Na slnečnej strane sveta, Pod božími oknami, HAJNAJNANY JA, Nebotrasenie, Iná, Muzyczne Nadieje so zaujímavými hosťami, ako Kristína, Hrdza, Katka Koščová, Smooth Company a Carpathia Rzesow. Na aktuálne nahrávanom CD spolupracujú Adrián Harvan, Peter Tomko, Alice Leonz, Tatiana Hicová, Andrej Karlík, Peter Adamkovič…

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.