SCANDI namieša kokteil horúcich filmových noviniek zo studenej Škandinávie

Prehliadka súčasnej severskej  kinematografie SCANDI, ktorú organizuje Film Europe Media Company, prinesie v januári výber najnovších filmov. Škandinávska filmová produkcia ponúka každý rok žánrovo pestré filmy, ktoré sú divácky atraktívne a zároveň mnohé z nich uvádzané a oceňované aj na prestížnych festivalochV Kasárňach/Kulturparku uvidia diváci tri snímky –  Darkland, A Horrible Woman a Časovaňu doktora Proktora,  ktoré sa budú premietať v dňoch 26. – 28. januára o 19:30 hod.

Prvým filmom zo škandinávskej produkcie je dánsky akčný triler Darkland (Underverden) v réžii Fenara Ahmada. Zaid (Dar Salim) je úspešný kardiochirurg, ktorého rodina pochádza z Iraku a v Dánsku sa usadila už pred tridsiatimi rokmi. Má dôvod k oslave. Spolu so svojou pôvabnou ženou Stine (Stine Fischer Christensen) očakávajú prírastok do rodiny. Ich spoločnú piatkovú oslavu v kruhu priateľov nečakane preruší návšteva Zaidovho brata Yasina, ktorý sa dostal do problémov kvôli organizovanému zločinu. Súrne žiada svojho staršieho súrodenca o pomoc.

Po tom, čo Zaid pomoc odmietne poskytnúť, Yasin je kruto a drasticky potrestaný vodcom gangu, na čoho následky nasledujúci deň v nemocnici zomiera. A keďže má polícia pre nedostatok dôkazov ruky zviazané, Zaid sa rozhodne vziať spravodlivosť do svojich rúk. Začne misiu na odstránenie všetkých zločineckých gangov v Kodani. Maskuje sa a dostáva sa do kriminálneho podsvetia. Lenže Zaidova pretrvávajúca vojna ma vážne dôsledky na neho a jeho rodinu, takže sa musí rozhodnúť, či za to cena pomsty stojí.

Ďalším severským filmom, ktorý obohatí  prehliadku SCANDI v Košiciach je dánska dráma A Horrible Woman, ktorú natočil režisér Christian Tafdrup v hlavných úlohách s Andersom Juulom a Amandou Collin.  Rozpráva príbeh Rasmusa, ktorý stretne Máriu. Je presvedčený, že to je láska jeho života. Avšak netrvá dlho kým sa ukáže, že je to majetnícka a manipulatívna žena, ktorá Rasmusa šikovne rozoberie na kúsky.

Osviežením SCANDI bude nepochybne nórska rodinná komédia podľa bestselleru Jo Nesbøa. Po Prdiprášku doktora Proktora to bude ďalšie zábavné pokračovanie napínavých príbehov o zvláštnom doktorovi Časovaňa doktora Proktora, v ktorom ho slávny autor vyšle na bláznivú jazdu časom.

Doktor Proktor putuje pomocou svojho vynálezu – časovane do Paríža, aby znovu našiel svoju dávnu lásku Julietu Margarínovú. Lenže to by nebol Jo Nesbø, aby nevložil do príbehu napätie. Všetko sa to začne vo chvíli, keď Lisa dostane od Proktora zvláštnu šifrovanú správu s volaním o pomoc. Doktor Proktor sa nemôže bez pomoci dostať späť. Prečo je jeho správa zašifrovaná? Hrozí mu nebezpečenstvo? Lisa a Bule vyrážajú na cestu do minulosti, zázračným kúpeľom sa ocitnú v Paríži spred štyridsiatich rokov. A tu sa končí sranda, ale nie humor. Začína sa boj o záchranu doktora Proktora.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.