SCANDI ponúkne žánrovo pestré novinky škandinávskej filmovej produkcie

Na január pripravila spoločnosť Film Europe Media Company už piaty ročník prehliadky súčasnej severskej  kinematografie SCANDI. Tá prinesie výber najnovších filmov. Škandinávska filmová produkcia ponúka každý rok žánrovo pestré filmy, ktoré sú divácky atraktívne a zároveň mnohé z nich uvádzané a oceňované aj na prestížnych festivaloch. V Kasárňach/Kulturparku uvidia diváci tri snímky –  Border (Hranica), Woman at War (Žena v boji) a That Time of Year (Ach…, tie Vianoce!), ktoré sa budú premietať v dňoch 18. – 20. januára 2019 o 18:00 hod.

SCANDI je rozsahom, kvalitou a ucelenou koncepciou unikátna prehliadka severských filmov. Nenechajte si ujsť mimoriadne výdatnú, kvalitnú a intenzívnu severskú filmovú lekciu, zostavenú z horúcich filmových noviniek zo studenej Škandinávie.

Prvým filmom, ktorý diváci uvidia, je Hranica. Nakrútil ho rodák z Iránu Ali Abbasi v švédsko-dánskej koprodukcii. Z festivalu v Cannes 2018 si odniesol hlavnú cenu Un Certain Regard za najlepší európsky film. Vo fantasy thrileri si zahrali Eva Melander, Eero Milonoff, Viktor Ákerblom a Matti Boustedt.

Tento titul je tvrdým, zvráteným, šokujúcim a podvratným podobenstvom o tolerancii k odlišnostiam, o pohlaví a citovom precitnutí. Jedinečne sa v ňom spája realistická dráma a severský mýtus. Tina pracuje ako dôstojníčka colnej služby, čo sa v prípade ženy, ktorá šokuje okolie zdeformovanou tvárou, môže zdať nelogické. Lenže Tina má neuveriteľný čuch. Dokáže na diaľku odhaliť tých, čo majú strach a v batožine nepovolené látky a materiály. Počas jedného rutinného dňa v službe stretne Voreho, zanedbaného a mastného vlasáča v koženej bunde, ktorého pach nepripomína nič z toho, čo Tina dosiaľ cítila. Vore je kľúčom k jej záhadnej identite.

Ďalším severským filmom, ktorý obohatí  prehliadku SCANDI v Košiciach, je Žena v boji, natočený v islandsko-francúzskej koprodukcii. Film bol nominovaný na veľkú cenu týždňa kritikov na festivale v Cannes 2018 a získal tiež ocenenie Nordic Council Film Prize v Oslo 2018.

Päťdesiatnička Halla vyhlásila vojnu miestnemu výrobcovi hliníka, aby zabránila tomu, že bude devastovať krajinu. Riskuje všetko, čo má, aby chránila prírodu na Islande. Poškodzuje vedenie vysokého napätia a industriálnemu gigantovi, ktorý nivočí krajinu, spôsobuje miliónové škody. Halla túži po lepšom svete a rozhoduje sa medzi tým, či si adoptovať sirotu z Ukrajiny alebo pokračovať v boji a záškodníckou činnosťou rozdeľovať islandskú spoločnosť a dráždiť miestnych politikov a bezpečnostné zložky. Film Benedikta Erlingssona je delikátnou zmesou bláznivej komédie, akčného trileru a ironickej satiry na západnú spoločnosť.

Posledný z ponuky filmov zo severu Európy je dramatická komédia od režisérky a herečky Papriky Steenovej  Ach…, tie Vianoce!. Zachytáva obdobie v roku, ktoré rezonuje v každom z nás – čas Vianoc. Dej sa odohráva v domácnosti Katrine a Madsa, ktorí majú dve deti a veľkú túžbu stráviť sviatočný čas so svojou najbližšou rodinou, hoci je to celkom početný zástup ľudí.

Patrí k nim aj Katrinina sestra, ktorá je pastorka. Je vydatá za excentrického intelektuála a spolu majú jedno hyperaktívne dieťa. Potom sú tu rozvedení starí rodičia, ktorí sú síce ochotní stráviť Vianoce za jedným stolom, ale iba v prípade, ak sa budú môcť hašteriť a potajme sa nalievať. A napokon sa na scéne objavuje aj najmladšia sestra, čierna ovca rodiny, ktorá na oslavu prichádza priamo z rehabilitačného centra.

Tak, či onak, tradície sa musia rešpektovať. Musí byť vytvorený priestor pre každého. A čo je najdôležitejšie, musí byť skutočná zábava, pretože sú Vianoce, našťastie iba raz do roka! „Ach …. tie Vianoce“ je tretí film režisérky Papriky Steenovej, ktorá je zároveň hlavnou hrdinkou, domácou paňou s mnohými dobrými úmyslami.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.