SCANDI prinesie to najlepšie zo severskej filmovej produkcie

Prehliadka súčasnej severskej kinematografie SCANDI, ktorú organizuje Film Europe Media Company, prinesie aj tento rok výber najnovších filmov z Dánska, Švédska, Nórska a Fínska. Tretí ročník sa uskutoční od 25. do 29. januára vo vybraných kinách na Slovensku. V Kasárňach/Kulturparku uvidia diváci tri filmy Posledný kráľ, Boj snežného pluhu s mafiou a Takmer chlap, ktoré sa budú premietať v dňoch 25. – 27. januára o 19:30 hod.

Škandinávska filmová produkcia prináša každý rok žánrovo pestré filmy, ktoré sú divácky atraktívne a zároveň mnohé z nich uvádzané a oceňované aj na prestížnych festivaloch.

Na severe sa v súčasnosti nakrúcajú rodinné filmy, komédie – pričom obľúbené sú najmä čierne komédie – ďalej súčasné a historické drámy, artové filmy, akčné filmy, horory, thriller, a samozrejme, špeciálnu kategóriu tvoria detektívky. Toto všetko nájde divák v prehliadke, ktorá chce ukázať bohatosť, univerzálnosť a životaschopnosť severskej kinematografie.

SCANDI 3 bude mať štyri sekcie. Zo sekcie SCANDI PREMIÉRY sa v Košiciach bude premietať výpravnú historická dráma Posledný kráľ v réžii Nilsa Gaupa, v ktorej si jednu z hlavných úloh zahral herec, známy z TV seriálu Hra o tróny, Kristofer Hivju.

Je známe, že „ľahkú“ komédiu vedia nakrútiť Francúzi alebo Taliani, ale že sa rovnako dobré komédie nakrúcajú aj v Škandinávii, môže byť pre návštevníka SCANDI príjemným prekvapením. Novinkou 3. ročníka je sekcia SCANDI KOMÉDIE. Košičania z nej uvidia snímkuTakmer chlap, ktorá získala Krištáľový glóbus a Cenu pre najlepšieho herca (Henrik Rafaelsen) na MFF Karlovy Vary 2012.

Sekcia BEST OF SCANDI je výberom tých najpozoruhodnejších severských filmov posledných rokov, ktoré svoju kvalitu preukázali na významných festivaloch, ale aj na predchádzajúcich dvoch ročníkoch prehliadky. Medzi ne patrí aj čierna komédia Hansa Pettera Molanda Boj snežného pluhu s mafiou so Stellanom Skarsgårdom v hlavnej úlohe.

SCANDI 3 je prvým spoločným projektom Art Film Festu a Film Europe, ktorý v Košiciach a na východnom Slovensku od januára tohto roku spúšťajú obe spoločnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.