Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Sedem silných hudobných dní festivalu ARS NOVA sľubujú nové emócie

Sedem silných hudobných dní festivalu ARS NOVA sľubujú nové emócie

Prvým koncertom dnes odštartuje festival súčasného umenia ARS NOVA 2014 v Dome umenia a pokračovať bude aj v Kasárňach/Kulturparku, bude trvať do nedele, ktorá bude patriť husľovému virtuózovi svetového formátu Gidonovi Kremerovi. Košickému publiku sa predstaví spolu s litovskou violončelistkou Giedré Dirvanauskauté a orchestrom Štátnej filharmónie Košice. Počas siedmich dní bude znieť hudba druhej polovice 20. storočia a prinesie širokú škálu skladateľov, ale aj interpretov, koncerty detí a študentov.  

„Festival ARS NOVA vznikol pred 12 rokmi ako festival súčasného umenia nielen hudby, ale umenia ako takého. Prvý zahrňoval hudbu, literatúru a výstavu obrazov súčasných autorov. Za ten čas prešiel rôznymi zmenami, ale len malými. Pred tromi rokmi sa k tomuto festivalu, ktorý založila Štátna filharmónia Košice, pripojila slovenská sekcia ISCM a minulý rok EHMK Košice 2013, ktoré podporovali veľkú medzinárodnú konferenciu. Za tie roky sa ukázalo, že súčasné umenie má svoje opodstatnenie byť aj v Košiciach a hoci sme išli veľmi opatrne do propagácie súčasného umenia, presvedčili sme sa, že si našlo svojich poslucháčov. Tešíme sa, že v priebehu tohto týždňa, či už v Dome umenia, v Kasárňach/Kulturparku alebo v Košiciach, bude znieť veľa dobrého umenia. Objavia sa tu vynikajúci umelci ako Gidon Kremer plus prezentácia symfonickej hudby, a samozrejme účinkovanie ŠfK. Teším sa, že festival súčasného umenia v Košiciach a nech sa volá akokoľvek, nielen prežíva, ale žije a verím, že sme položili vynikajúce základy pre budúce generácie,“ vyjadril sa o sviatku hudby na tlačovej konferencii riaditeľ Štátnej filharmónie Košice Július Klein.

Ako dodal, je ťažké získať také osobnosti, ako je G. Kremer, ale spoločnosť K13 – Košické kultúrne centrá urobila maximum pre to, aby tu prišiel. „Podarilo sa to a máme veľkú radosť, že po 40 rokoch príde znovu do nášho mesta. Eso v rukáve na budúci rok zatiaľ nemáme. Najprv musí tento festival doznieť a potom budeme spoločne plánovať ďalšie veci. Mojim snom je stále ísť vyššie, to znamená, že keď sme spoločne získali tento rok vynikajúceho huslistu, verím, že na budúci rok sa podarí nejaké podobné meno pritiahnuť znovu.“

Program je naozaj bohatý a je z čoho si vyberať. Každý festivalový deň bude špecifický, niečím iný, zaujímavý. Na tom, že sa organizuje už jeho dvanásty ročník, má svoj podiel aj ISCM.

„Minulý rok sme v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá  a ŠfK zorganizovali veľmi úspešné podujatie – celosvetový festival súčasnej hudby s množstvom zaujímavých interpretov  a veľkým počtom medzinárodných hostí ISCM WORLD MUSIC DAYS. Aj po roku má veľmi silné odozvy u zahraničných hostí , ktorých bolo asi 80 a pozitívne emócie. Našou snahou je v tom pokračovať, teraz už za omnoho ťažších podmienok, pretože veľké finančné dotácie sa skončili. Veríme, že keď subjekty dokážu spolupracovať, tak sa dá robiť aj veľké podujatie, aj veľký medzinárodný festival. Podobný vo východoslovenskom regióne vlastne nie je. Myslím si, že dozrel čas, aby sa nie všetko  dialo len v hlavnom meste. Veľa sme diskutovali o tom, či bude možné festival ARS NOVA nastaviť tak, aby bol dlhodobo udržateľný a mal naozaj celosvetové parametre, čo sa týka organizácie, interpretov aj medzinárodného publika. Samozrejme, s dôrazom na to, že chceme, aby bol festival silne lokálny, aby si ho naozaj ľudia z Košíc a okolia obľúbili, aby sa stal ich súčasťou, pretože hudba má iba vtedy zmysel, keď sa hrá pre publikum. O súčasnej hudbe platí to, že ju chceme hrať pre ľudí a nie pre prázdne sály,“ povedal predseda slovenskej sekcie ISCM Ivan Šiller.

Cieľom organizátorov je, získať si publikum, ktoré je otvorené a nepríde s tými istými očakávaniami. „Vývoj hudby sa nedá zastaviť, takže hudbu, ktorú hráme, je prirodzene iná, znie ináč a treba mať inak nastavenú myseľ na počúvanie. Nemôžeme očakávať tú istú emóciu.  Táto hudba má iný priebeh, iný  zvuk. Každý koncert je niečím iný a zaujímavý, tak ja verím, že je to o tom, že chcem to skúsiť, nájdem si v uponáhľanom svete čas na to a skúsim zažiť niečo nové a dám tomu šancu. Keď sa to udeje, tak verím, že sa to bude diať dlhodobo. Aj festival v pomerne malom meste, v malom regióne má šancu na to, aby bol silne medzinárodný a dostal sa na mapu sveta,“ podotkol hudobník I. Šiller.

To, že Gidon Kremer príde do Košíc na dlhší čas ako pôvodne plánoval, je podľa neho pozitívny signál.  „Je to umelec, ktorého si naozaj veľmi vážim, pretože urobil veľmi veľa nielen pre súčasnú hudbu, ale napríklad aj pre vzdelávanie, venoval sa mladým ľuďom, má svoj ensemle, v ktorom hrajú mladí ľudia, hral neznámych autorov z pobaltských krajín a je to človek, ktorý naozaj urobil veľmi veľa. Je to umelec z tej najstaršej generácie, ktorý spĺňa nielen umelecké, ale aj ľudské kritériá, ktoré sú zriedkavé. To, že príde do Košíc je tiež gesto, že to nie je človek zameraný na slávu a úspech, ale zaujímajú ho nové veci. Na festivale zahrá na dvoch koncertoch skladateľov 20. storočia. Ja sa na to veľmi teším a verím, že Košičania nezmeškajú túto príležitosť, lebo ďalšia už nebude.“

Text: Kveta Podhorská

Foto: Maroš Šimon

Ďalšie články