Sen Tegmento spríjemní večer hudbou súčasných autorov

Medzinárodné trio Sen Tegmento, pozostávajúce z klarinetistu Martina Adámka, klaviristky Zuzany Biščákovej a japonskej sopranistky Nao Higano, prinesie do Kasární/Kulturparku tvorbu súčasných autorov. Ďalší zo svojich koncertov odohrá v Košiciach 13. októbra o 18:30 hod.  Sen Tegmento znamená v esperante „bez strechy“ a symbolicky tak vyjadruje voľnosť, priestor a slobodu, prekračujúce zaužívané žánrové hranice.

Trio založil klarinetový virtuóz Martin Adámek. V programe ich vystúpenia zaznie zaujímavý mix súčasnej hudby a klasiky. Zahrajú skladby jednej z najvýznamnejších slovenských skladateliek, žijúcej vo Švajčiarsku,  Iris Szeghy z cyklu Anrufung des Grossen Bären/Vzývanie Veľkého medveďa pre soprán, klarinet a klavír na básne Ingeborg Bachmann Lorghetto, Alla danza a Largo. Sen Tegmento ponúkne aj skladbu Musique Surrealistique od Hanny Kulenty a predstaví skladbu Petra Machajdíka Haiku pre soprán, klarinet a klavír. Zahrá tiež hudbu Leoša Janáčka Ej, láska zo zbierky Moravská lidová poezie,  Ty ukvalsky kosteličku zo zbierky Ukvalské písně a gemerskú ľudovú pieseň Smutno spieva vtáčik pre soprán a klarinet. Vypočujeme si ju aj v úprave pre klavír od skladateľa Juraja Hatríka. Trio zahrá a zaspieva aj skladbu od hudobnej skladateľky Jany Kmiťovej So langsam wie ein Haar wöchst.

Klarinetista Martin Adámek sa napriek mladému veku už v roku 2016 stal sólistom prestížneho Ensemble Intercontemporain v Paríži. Ako absolvent Konzervatória v Bratislave a JAMU v Brne získaval skúsenosti v orchestroch Gustav Mahler Jugendorchester a European Union Youth Orchestra (pod taktovkami  P. Jordana, Ch. Eschenbacha, V. Ashkenazyho a. i.). Napriek svojej krátkej umeleckej kariére má už na konte mnoho úspechov na domácej i zahraničnej pôde. Získal prvé miesta na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka (Česká republika, 2014), Clarinetto Concorso Carlino (Taliansko, 2013), Concorso Anemos (Taliansko, 2013). Absolvoval majstrovské kurzy u profesorov Ch. Neidich, H. Mäki, Y. Gilad, Ph. Berrod. Ako sólista sa prezentuje na mnohých zahraničných koncertných pódiách v Európe, Severnej Amerike a v Ázii. Na Slovensku umelecky spolupracuje najmä so zoskupeniami, zameranými na súčasnú hudbu, Cluster ensemble, Veni Ensemble a Veni Academy. Spolu s klaviristkou Zuzanou Biščákovou a sopranistkou Nao Higano založil v roku 2016 trio Sen Tegmento, s ktorým vystupuje doma i v zahraničí s cieľom premiérovo uvádzať diela súčasných skladateľov.

Klaviristka Zuzana Biščáková ukončila postgraduálne štúdiá na Schola Cantorum v Paríži  (u E. Indjica s Diplôme supérieur de piano) a na VŠMU v Bratislave (u D. Varínskej). Počas štúdia sa zúčastnila mnohých medzinárodných súťaží a absolvovala majstrovské kurzy (E. Indjic, M. Lapšanský, P. Jasmin, M. Bilson, S. Perticarolli, P. Toperczer a. i.). V roku 1996 získala 1. miesto na Súťaži slovenských konzervatórií a v roku 1997 zvíťazila na Medzinárodnom festivale v Londýne. V roku 2002 získala na tomto festivale ocenenie za najlepšiu interpretáciu skladby slovenského autora. Vystúpila s orchestrom Konzervatória v Žiline, so Štátnou filharmóniou Košice, Orchestrom slovenského rozhlasu, Janáčkovou filharmóniou a Ostravskou bandou. Participovala na premiére skladby Six Pianos od S. Reicha, nahrávke diela Music in Changing parts od Ph.Glassa a na mnohých ďalších projektoch so zoskupením Cluster ensemble, ktorého je členkou.

Nao Higano študovala operný a koncertný spev na Univerzite Seitoku v rodnej Chibe v Japonsku a na VŠMU v Bratislave, kde ukončila doktorandské́ štúdium. Úspešne sa predstavila na medzinárodných hudobných festivaloch, nahráva pre rozhlas, televíziu a pre hudobné vydavateľstvá. Získala prvú cenu Yamaha foundation a niekoľko prémií Slovenského hudobného fondu. Do roku 2005 bola stálym hosťom Opery SND. V posledných rokoch sa prezentuje aj ako výtvarníčka a svoje diela vystavuje.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.