Šengenský poludník vyvrcholí výnimočným galakoncertom

Galakoncertom v košickom Kostole Premonštrátov vyvrcholí v sobotu, 5. júla šiesty ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník 2014. V podaní veľkého medzinárodného zboru a sólistov v sprievode dvoch klavírov a harmónia odznie Petite Messe Solennelle talianskeho skladateľa Giocchina Rosiiniho.

Účastníci Šengenského poludníka majú za sebou zaujímavý týždeň s množstvom koncertov v Košiciach, Vysokých Tatrách, Jasove, Baške, ale aj v maďarskom Miskolci. Tie opäť potvrdili, že festival sa zaradil medzi jedinečné podujatia v rámci stredoeurópskeho priestoru. Koncerty mladých hudobníkov sa všade stretávali s veľkým ohlasom divákov.

Tak ako v predchádzajúcich rokoch, aj tentoraz festival vyvrcholí veľkým galakoncertom v Kostole Premonštrátov v Košiciach. Po tom, ako v predchádzajúcich troch rokoch uviedol medzinárodný orchester a zbor Te Deum Karla Brucknera, Korunovačnú omšu C-dur Wolfganga Amadea Mozarta a Requiem Giuseppe Verdiho sa v tomto roku môžu diváci tešiť na ďalšie výnimočné dielo.

Počas tých predchádzajúcich ročníkov bolo priam neuveriteľné sledovať, ako sa mladí hudobníci dokázali počas niekoľkých dní spoločných skúšok popasovať s náročnými partitúrami, aby potom pri spoločnej interpretácii naozaj povznášali dušu všetkých divákov. Verím, že výnimkou nebude ani tohtoročný záverečný koncert.V tomto roku prvýkrát nebude účinkovať orchester, ale spoja sa tri vynikajúce zbory – Ad Libitum z Poľska, Cantus z Ukrajiny a Zbor sv. Cecílie z Košíc, aby uviedli jednu z najgeniálnejších a najkrajších vokálnych skladieb svetovej hudobnej literatúry – Rossiniho Petite Messe Solennelle. Verím, že podobne, ako v predchádzajúcich rokoch, aj tentoraz náročné dielo zvládneme a potešíme nielen hudobných fajnšmekrov, ale všetkých divákov, hovorí riaditeľ festivalu Igor Dohovič.

Spolu s veľkým medzinárodným zborom budú na koncerte účinkovať aj Košičanom dobre známi operní sólisti Lucia Knoteková, Gabriela Hübnerová, Peter Berger a Marián Lukáč. Dielo uvedú mládežníci v originálnej Rossiniho inštrumentácii v sprievode dvoch koncertných klavírov a harmónia, na ktorých budú hrať Kateryna Trofymovych, Júlia Grejtáková a Viliam Gurbaľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.