September sa niesol v atmosfére súčasných módnych trendov

Workshopy Fashion KidLab, zamerané na podporu detskej kreativity v oblasti módy a dizajnu, ktoré sa pravidelne konajú v Kasárňach/Kulturparku, sa tešia veľkej obľube medzi deťmi. Počas nich vznikajú jedinečné modely. Do polovice októbra sa malí módni návrhári pod odborným vedením budú venovať téme Perforácia. Na každom stretnutí si vyskúšajú niečo iné. Spoločnou systematickou prácou vkladajú svoju osobnosť a kreativitu do jednotlivých kusov odevu. Na jednom z workshopov deti perforovali do filcu (plste).

Dierkovanie, navliekanie, strihanie, lepenie či prišívanie

Módna návrhárka Jana Polak s úsmevom sleduje, ako využívajú starú osvedčenú techniku – dierkovač na látku v malých ručičkách. Dierkovače si u deti získali veľkú popularitu. Keďže už máme jesenné obdobie, na prvom fashion workshope perforovali vtáčiky v pestrých farbách, ktoré im Janka pomáhala prišívať na kus látky. Šikovnejší majstrovali s ihlou a nitkou sami. Dierkovač využívali aj na vydierkovanie nastrihaných minidielov filcu, ktorý zväzovali a vytvárali z neho kus odevu. Deti  už stihli vystrihovať aj do papiera. Cvičí sa tým ich presnosť a rozvíja sa ich myslenie. Nechýbalo ani obkresľovanie rúk a ich vystrihovanie z látky. Každý si potom svoju ruku vyzdobil podľa vlastných predstáv. Všetky ruky potom prišívali z dvoch strán ako pozitívne a negatívne na spoločný kus odevu, na ktorom deti zanechali svoj ,,otlačok“.

Odpadkový kôš sa takmer nepoužíva

Návrhárka Janka sa na každom Fashion KidLabe snaží deťom vštepiť, aby využívali priestor a šetrili každým kúskom látky. Skoro nič z materiálu sa nevyhadzuje do odpadkového koša.  Zúžitkujú sa aj zvyšné kusy látok, napr. na brošne či trendové bow tie. Dokonca vzniklo aj viacero netradičných náhrdelníkov či náramkov.

Módna prehliadka

Téma Perforácia sa pomaly blíži ku koncu a pripravené sú prvé kusy odevov a doplnkov. Celoročná kolekcia bude odprezentovaná detskými autormi na módnej show Fashion KidLab 1. júna v Kunsthalle/Hale umenia.

Módnych návrhárov ešte čakajú zaujímavé témy – Plastic Fantasy a Dezény. Brána Fashion KidLabu je pre deti od štyroch rokov otvorená za symbolické 1 € každý utorok a štvrtok od 16:30 do 18:30 hod.  Aktívny relax  nesie v sebe úsmev, pracovitosť, kreativitu a priateľstvo.

Fotogaléria

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Ivana Spálová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.