Septembrové víkendy v SteelParku budú plné zábavy a poznania

V SteelParku je aj v septembri pripravený zaujímavý program vo forme workshopov každý víkend. Začína sa 5. 9. 2020, na ktorom budú deti šifrovať mená a názvy pomocou tajnej reči genetikov. Pokračovať bude hneď v nedeľu rozkladom svetla na workshope A bolo svetlo! V nasledujúce víkendy budú návštevníci pátrať po molekule života, vybláznia sa s veselou hmotou Isaaca Newtona, nazrú do hlbín vulkánov či útrob Zeme, naučia sa, ako fungujú čistiarne vody, a samozrejme chýbať nebude ani voňavý workshop o šumivých bombách do kúpeľa.

Workshopy sú určené pre rôzne vekové kategórie, pre profesionálov, ale aj laikov a samoukov. Konať sa budú počas víkendov v čase od 14:30 do 15:30.Počet miest je obmedzený, preto je NUTNÁ rezervácia, v konkrétnej udalosti s príslušným názvom, kde sa pomocou linku prekliknete k prihlasovaciemu formuláru. Vstupné na workshop sú 3 €/osoba, prípadne 4 €/osoba. Deti do 15 rokov majú vstup povolený len v sprievode dospelej osoby.

GÉNiálna šifra

5. 9. 2020

Ako vyzerá DNA zvonku už všetci vieme. Ale čo sa ukrýva v jej vnútri? Aké informácie sú v nej zašifrované? V SteelParku si vyskúšate nielen to, ako tieto informácie rozlúštiť, ale aj ako si vďaka nim posielať odkazy, či v nich ukryť svoje meno. Aktivita je zameraná na triviálne vysvetlenie génovej expresie, čo zvládnu aj tí najmenší. Pomocou špeciálneho genetického kódu si veľmi jednoducho zašifrujeme aj vlastné meno, či tajný odkaz, a to všetko v reči genetikov – v reči DNA.

A bolo svetlo!

6. 9. 2020

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, akej farby je svetlo? Ako vzniká dúha? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, navštívte workshop a rozmeňte svetlo takpovediac na drobné alebo si vytvorte svoju súkromnú dúhu.Workshop je zameraný na pochopenie jednoduchých zákonov optiky, skladby svetla a miešanie základných farieb spektra.

Molekula života: ako ju nájsť?

12. 9. 2020

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo je to molekula života? Kde by ste ju asi hľadali? Dnes už našťastie vieme, že je to DNA a vieme dokonca aj to, ako vyzerá vďaka výskumu dvoch šikovných pánov – Watsona a Cricka. Ak ju chcete taktiež nájsť a vidieť na vlastné oči, stačí prísť do SteelParku a užiť si s nami experimenty na workshope. Aktivita je zameraná na extrakciu DNA a jej zviditeľnenie pomerne domácim spôsobom – z ovocia alebo zeleniny. V závere si návštevníci budú skúšať extrahovať a zviditeľniť vlastnú DNA.

Bláznivá hmota

13. 9. 2020

Máte poňatia, ako sa po nociach pri svojom premýšľaní a skúmaní rôznych fyzikálnych javov zabával dnes už slávny vedec Isaac Newton? I keď netancoval, ale vedátoroval, prišiel na veľmi zaujímavé veci. Nahliadnite spolu s nami do zákulisia vedy a preskúmajte bláznivú hmotu pána Newtona. Aktivita je zameraná na vysvetlenie jedného z Newtonových zákonov – Zákona viskozity. Jednoduchým spôsobom si na workshope môžu návštevníci zhotoviť newtonovksú aj nenewtonovskú zmes za pomoci dostupných pomôcok, ktoré bežne nájdeme doma v špajze.

Do hlbín vulkánov

19. 9. 2020

Poznáte legendu Pompejí? Známe antické mesto, ktorého osud navždy spečatil vulkán Vezuv? Obyvatelia jeho povahu a činnosť nepoznali, preto nestihli a nevedeli uniknúť následkom ničivého výbuchu. A hoci my sme voči sopečnej činnosti relatívne v bezpečí, nezaškodí nám vedieť, ako taká sopka naozaj funguje, aké môžu byť následky jej činnosti a čo pekné po sebe v prírode dokáže zanechať. Príďte k nám nielen spoznať všetky tieto fakty, ale aj vytvoriť funkčný model sopky, s ktorým by ste určite bodovali na každej americkej stredoškolskej vedeckej súťaži.

Aktivita je zameraná na priblíženie problematiky sopiek a vulkánov. Na začiatku sa prostredníctvom kvízu, resp. rozhovoru vysvetlia základné informácie (tvary, vznik, rozmiestnenie vo svete, riziká a výhody) o sopečnej činnosti, z čoho sa prejde k zostaveniu funkčného modelu sopky. Na konci sa v menšom počte skupín (max 5) bude ešte simulovať výbuch podmorskej sopky aj to, čo sa pri ňom deje.

To je bomba!

20. 9. 2020

Viete, ako vytvoriť vo vani dúhu? Nie? Tak potom máme práve pre vás nachystaný doslova bombový workshop. Stačí na to pár jednoduchých surovín a pomocou ľahkých vedeckých trikov si vyrobíte sami šumivú bombu, ktorá za sebou zanechá krásnu farebnú a voňavú dúhu. Aktivita je zameraná na vysvetlenie fungovania rozpustnosti jednotlivých materiálov a využitia hydrogénuhličitanu sodného v bežnom živote, spojená s príjemnou výrobou šumivej peny do kúpeľa.

Okná do hlbín Zeme

26. 9. 2020

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako funguje naša Modrá planéta v jej hlbokom vnútri? Ako sa to odzrkadľuje na povrchu? A čo sú to vlastne okná do hlbín Zeme? Ak ani vám tieto otázky nedajú spávať, zastavte sa v SteelParku na workshope, kde dostanete odpovede nielen na tieto otázky. Ako bonus si vytvoríte vlastnú sopečnú kalderu či tsunami.

Aktivita pozostáva z čo najjednoduchšieho vysvetlenia geologickej stavby stratovulkánov a ich činnosti.  Z teórie sa prechádza do troch aktivít, ktoré pomôžu pochopiť činnosť sopiek a ich vplyv na okolitú krajinu a prostredie, v ktorom sa vyskytujú.  Na workshope si návštevníci vyskúšajú ako vzniká sopečná kaldera, ale aj ako vzniká tsunami, či ako pracuje podmorská sopka.

Tajomstvo vody

27. 9. 2020

Všetci dobre vieme, že základnou podmienkou pre to, aby na Zemi existoval život, je voda. Odkiaľ k nám táto zázračná tekutina prichádza? Ako s ňou zaobchádzať a ako ju chrániť pred znečistením? Ak ste aj vy zvedaví na odpovede na tieto otázky, prihláste sa na tento skvelý ekologický workshop, ktorý pozostáva z viacerých aktivít zameraných na kolobeh vody v prírode, recykláciu a čistenie vody v prírode, ale aj v domácnostiach.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.