Šesťdesiat rokov rastiete a čítate s knižnicou pre deti a mládež

Knižnica pre deti a mládež mesta Košice oslavuje v tomto roku 60. výročie. Je to jediná knižnica na Slovensku, ktorá sa špecializuje na túto vekovú kategóriu. Na konci prvého roku mala jedinú pobočku na Hlavnej ulici, v súčasnosti ich má 22,  z toho 17 školských a 5 mimoškolských. Ročne organizuje pre širokú verejnosť až 2500 podujatí.

Slávnostnú akadémiu k výročia v Kasárňach/ Kulturparku otvoril hrou na gajdy Ján Hrubovčák.  Oslávencom zaspieval o knižnici. Módna návrhárka Ida Sándor pripravila pre knihovníčky milé prekvapenie – šatky s logom knižnice a fotografiami kníh. Jubilantov potešilo množstvo pozdravných listov. Minister Marek Maďarič vyzdvihol význam knižnice pri šírení vzdelania a výchovy, predsedníčka Slovenskej asociácie knižníc Emília Antolíková zaželala hlavne veľa lásky ku knihám, ktorú knihovníci odovzdávajú cez lásku k ľuďom. Spolok slovenských knihovníkov a knižníc venoval 160 €, ktoré symbolizujú výročie a minimálne sto rokov fungovania.

Podujatie sa nieslo  v duchu motta „60 rokov rastiete a čítate s nami“. O svojich zážitkoch s knihami a knižnicou prišli porozprávať mladí hostia: Klára Bandúrová, študentka strednej školy, siedmak Adam Čabrák a Erik Jasaň, ktorý účinkuje na Malej scéne ŠD Košice. V jeho podaní zaznela pieseň o Ľudovítovi Štúrovi a jeho slovenčine.

Na slávnosti nechýbali ani spisovateľky. Petra Naďová Džerengová porozprávala svoje zážitky z knižnice. Zbožňovala knihovníčku Evu a z lásky k nej sa rozhodla napísať prvé poviedky. Oľga Feldeková pravidelne chodieva na literárny festival Číta celá rodina a chýbať nemohla ani na oslave. Košice prirovnala k Amerike kvôli veľkej diaľke z Bratislavy.

Knižnica sa zameriava na deti a mládež, ale ponúka aj knihy pre dospelých. Ako povedala riaditeľka Iveta Hurná, ide im o udržanie rodinnej atmosféry. „Naše besedy sú veľmi interaktívne a tvorivé. U nás sa čitateľ na podujatiach zapotí. Našim hlavným cieľom je vyvolať záujem o knihu a čítanie.“ Na nedostatok čitateľov si nemôžu sťažovať. Ich služby využíva viac než 13 500 detí a dospelých.

Nikoleta Wellová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.