Šiesty ročník festivalu Leto v parku opäť poteší multižánrovým obsahom i hviezdnym obsadením

Multižánrový medzinárodný festival Leto v parku (LVP) sa zrodil v Košiciach vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry. Po niekoľkých priestorových i organizačných zmenách však už pevne zakotvil v zelenej parkovej zóne zrekonštruovaného areálu Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici. Počas aktuálneho 6. ročníka od 9. do 31. augusta 2014 opäť ponúkne Košičanom i návštevníkom metropoly východu príjemné, pohodové a kultúrne spestrenie letných dní.

LVP14_plagatTakmer celomesačný program, koncipovaný pre všetky generácie, si aj v tomto roku zachová overenú štruktúru. „Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na literárne stredy, hudobné piatky a soboty a tiež nedele vyplnené aktivitami pre rodiny s deťmi a divadelnými predstaveniami. Nebudú chýbať filmové predstavenia, sprievodné akcie ako výstavy, workshopy, literárne soirée, ale ani možnosť navštíviť stálu expozíciu zábavno-technického centra SteelPark alebo jednu z najkrajších pobočiek Knižnice pre mládež mesta Košice LitPark,“ uviedol hlavný dramaturg a koordinátor festivalu Daniel Franko. Organizátorom LVP sú po prvý raz K13 – Košické kultúrne centrá, nástupnická organizácia n. o. Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Podľa dramaturga festivalu môžu návštevníci pocítiť rozdiel v porovnaní s minulým rokom najmä v tom, že festival sa v duchu názvu skutočne vráti do parku. „Vlani bolo hlavné dianie sústredené na pódiu na tzv. bielom námestí, tento rok bude stage priamo pod stromami, doslova v parku. Všetko sa snažíme pripraviť tak, aby sme v ľuďoch čo najviac podporili pocit oddychu a aby si podujatia i atmosféru parku naplno vychutnali,“ spresnil D. Franko.

Ako dodal, hlavný stage/pódium i kočovný letný Bažant Kinematograf budú situované medzi budovami Bravo a Charlie tak, aby si diváci koncerty a filmy mohli vychutnať nielen na stoličkách, ale hoci aj v ľahu na tráve.

Leto v parku 2014 sa oficiálne začne v sobotu, 9. augusta, pestro namixovaným hudobným programom. Milovníkov energickej hudby organizátori potešia koncertom a netradičným hudobným spojením raprockovej skupiny Para so Sendreiovcami a rómskym zoskupením hudobníkov Kokavakere lavutara. Ich pohodovo-zábavno-živelnému vystúpeniu budú predchádzať melodické vokály kombinované s elektronikou skupiny Lavagance a tanečné vystúpenie skupiny Outbreak. Komu to nebude stačiť, po koncerte sa môže presunúť do hlavnej budovy Kasární/Kulturparku, kde sa začne afterparty. Nasledujúca nedeľa, 10. augusta, sa už ponesie v pokojnejšom duchu, pretože sa začne predstavením divadla Maškrta pre najmenších a súčasťou programu budú aj tvorivé dielne a čítanie pre deti. Večer už dospelých divákov pobaví divadelno-improvizačná skupina so slabosťou pre situačný humor, ktorá si hovorí 3T (Tri tvorivé tvory). Predstavenie je založené na improvizáciách a skladá sa z viacerých skečov. Divákov sa budú snažiť zabaviť humorom, ktorý vzniká priamo na javisku a na ich podnet.

Na štvrtok, 14. augusta, sa môžu tešiť fanúšikovia jazzu. Koncert Ofir Shwartz Tria je projektom izraelského jazzového klaviristu, skladateľa, aranžéra a producenta Ofira Shwartza, ktoré hrá vlastné skladby a ponúka osobitý prístup inšpirovaný jazzom, rockom a drum´n´ bass. Koncert zároveň patrí medzi sprievodné podujatia košického festivalu židovskej kultúry Mazal tov!

V piatok ,15. augusta, sa v Kasárňach/Kulturparku predstavia prví z headlinerov festivalu. „Bude to ideálna letná kombinácia pre mladšiu generáciu – koncert kreatívnej a energiou nabitej skupiny Noise of Human Art/ N.O.H.A a sviežej new-age popovej kapely King Shaolin,“  skonštatoval D. Franko. A v sobotu, 16. augusta, si zasa na svoje prídu priaznivci vážnej hudby. „Na festivalovom pódiu sa spolu so Štátnou filharmóniou Košice predstaví operná diva, sopranistka Adriana Kučerová spolu s tenoristom Jurajom Hollým a pod vedením hudobného riaditeľa Štátnej opery v Prahe a dirigenta Slovenského národného divadla Martina Leginusa. Operný gala večer ponúkne košickému publiku známe i menej známe operné lahôdky v podaní významných umelcov, ktorí Slovensko reprezentujú na významných medzinárodných pódiách,“ dodal dramaturg.

Druhá festivalová divadelná nedeľa 17. augusta bude opäť patriť deťom a poteší ich známou rozprávkou Pavla Dobšinského Mechúrik – Koščúrik v podaní členov spišskonovoveského Divadla na Predmestí. Večer sa dospelé publikum môže v rámci festivalu po prvýkrát stretnúť s iným variantom zábavy, na Slovensku zatiaľ netradičnou, humornou reflexiou života formou Stand-up komédie.

Nasledujúci týždeň bude LVP pokračovať spomínanou filmovou prehliadkou Bažant Kinematograf. Ponúkne päticu celovečerných slovenských a českých filmov. Kto si chce bezplatne, pod stromami a na deke pozrieť filmy ako Okresní přebor, Kandidát, Fair play, Tigre v meste či Eštebák, mal by si v diári označiť 20. až 24. august.

Hiromi_3_photo_by_Muga_Miyahara (1)_orez_web

Vyvrcholením 6. ročníka festivalu Leto v parku bude v posledný augustový deň koncert japonskej klaviristky Hiromi. Hiromi Uehara je držiteľkou Grammy za najlepší jazzový album roka a jednou z najvplyvnejších jazz(wo)man súčasnosti. Preslávila sa nielen bravúrnou technikou a virtuozitou, ale aj živelnosťou, energickosťou a hlbokým vcítením sa do hudby, ktorú hrá. „Najlepšia, najúžasnejšia, najoceňovanejšia“ – aj takými prívlastkami ju označujú jej obdivovatelia v susedných Čechách. Na vystúpení v Košiciach ju budú sprevádzať basgitarista Anthony Jackson a bubeník Simon Phillips a 31. augusta nepochybne ohúri aj tunajšie publikum.

Kompletný program a viac informácií nájdete na www.letovparku.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.