Silband „recykluje“ elektronickú hudbu pomocou akustických nástrojov

Príďte si do Kasární/Kulturparku vychutnať jedinečný koncert „vytunenej“ cimbalovky 21. storočia a ich hostí. Multižánrová cimbalová kapela SIlband, ktorá pretvára tanečnú elektronickú hudbu do zaujímavých akustických aranžmánov, nevystúpi 23. októbra o 19:00 hod. sama. Spoločnosť im budú robiť Michal Hudák (Stand up Comedy, spev, mandolína)  a Robo Šimko (spev).

Silband ponúkne zo svojho bohatého repertoáru rôzne hudobné žánre. Naladiť sa môžete na fujarový trance, The Prodigy, horúce argentínske tango, filmovú hudbu, Drum & Bass, Jazz – funk či House party. Čaká na vás fantastický a nezabudnuteľný zážitok, plný dojmov a virtuozity.

Silvayovci sú jedinečná a originálna formácia cimbalovej hudby, ktorá je na hudobnej scéne  v rovnakej zostave od roku 2003 a majú za sebou už veľa úspechov. Vytvorili  dosiaľ nepočutý inovatívny “cimbalový sound“, ktorý spočíva vo využití akustických ľudových nástrojov a moderných hudobných štýlov. Netradičná kapela sa zviditeľnila v roku 2010 v show Česko-Slovensko má talent, kde sa dostali až do semifinálového kola. Prvý raz šokovali a upútali na seba pozornosť na castingu v divadle, keď na fujare a ostatných tradičných ľudových nástrojoch zahrali skladbu Children od Roberta Milesa. V semifinálovom kole prekvapili skladbami od Prodigy, Michaela Jacksona a skupiny Yes. Nechýbala virtuozita a tiež nové a nezvyčajné techniky hry na husliach, cimbale či cajone.

Skupina zožala veľký úspech aj v súťaži hudobnej stanice MTV. Spolu s Tomášom Buranovským vytvorili cimbalovú cover verziu skladby Cake By The Ocean a vyhrali divácke hlasovanie s počtom takmer 93 miliónov hlasov. Skladba zaujala aj tým, že v nej použili ozembuch.

Košickí hudobníci, ktorí používajú výhradne tradičné akustické hudobné nástroje, dávajú moderným elektronickým skladbám nezameniteľný zvuk, ktorý je tvorený z prirodzených frekvencií a vibrácii. Ako každá cimbalovka začínali hrali skôr na ľudovú nôtu. Od roku 2007 sa osobitosť kapely pomaly kryštalizovala a dnes si ich progresívnosť nemožno nevšimnúť. Zakladateľmi  sú bratia Miloš – kontrabasista a multiinštrumentalista (husle, cajon, fujara, gitara) Gabriel Silvayovci. Ďalšími členmi sú huslistka Slavomíra  Silvayová, cimbalista Mykhaylo Zakhariya z Moldavska a Pavol Križalkovič (akordeón, gitara, vokály). Ich snahy vyústili do vydania debutového albumu s názvom Recyklation (2017), ktorý prináša zrecyklovanie elektronickej hudby pomocou akustických nástrojov bez syntetických efektov do takzvanej „bio“ podoby.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.