Silvayovci presvedčia, že cimbalová kapela nemusí hrať len ľudovky

Hoci pôsobia na scéne už niekoľko rokov, Silvayovci – Silband pripravujú svoj prvý koncert až teraz. Košičania, ktorí bodovali v súťaži Česko-Slovensko má talent, ponúkajú svojim fanúšikom bio hudbu. Hrajú len na tradičných ľudových nástrojoch.

Silband – Silvayovci je multižánrová cimbalová kapela, ktorá pretvára tanečnú elektronickú hudbu do zaujímavých akustických aranžmánov, vyvolávajúcich nezabudnuteľný zážitok plný dojmov a virtuozity. Koncert sa uskutoční 6. októbra o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach. Okrem základnej zostavy kapely sa predstavia aj hostia, ktorí sú však prekvapením.

n1Kapela intenzívne koncertuje. Ich vystúpenia sú väčšinou pre uzavretú spoločnosť na rôznych firemných a súkromných oslavách, plesoch, festivaloch, atď. Tentoraz sa však rozhodli zorganizovať vystúpenie pre širokú verejnosť.

“Robíme to pre našich fanúšikov, ktorí nemajú príležitosť počuť nás. Stále nás oslovovali s otázkou, kedy sa na nás môžu prísť pozrieť. Na príprave koncertu intenzívne pracujeme a určite sa bude na čo pozerať,” povedal kontrabasista Miloš Silvay.

Koncert bude tiež vyvrcholením sezóny klipov. “Kapela pôsobí na hudobnej scéne už viac rokov. Veľakrát mali jej členovia super nápady, ale  nikto sa nepustil do ich realizácie. Navrhla som im, že to skúsim. Keďže pracujem v IT sektore, videla som veľký potenciál práve v prezentovaní sa kapely prostredníctvom internetu. Preto moje prvé kroky boli hudobné klipy. Podarilo sa ich urobiť naozaj veľa. Ich zostrihom bude promo video kapely, ktoré pomôže  predstaviť si, kto Silvayovci sú a odprezentuje ich prácu,“  skonštatovala manažérka kapely Katka Silvayová.

Kapela Silvayovci sa postupne začala prezentovať pod menom Silband. “Zmena mena bola už viac než nevyhnutná. Potrebovali sme to oživiť. Ľudia nás podľa názvu často škatuľkovali do sekcie ‘–ovci‘, čiže ľudovkári. Najväčším problémom však bolo samotné meno Silvayovci. Môžem povedať, že skoro na každej akcii nám meno skomolili. Boli sme už Sylvanyovci, Silvošovci, Silanyovci… Meno Silvayovci si samozrejme ponechávame, no pre jednoduchšie pamätanie sa prezentujeme už aj ako SILBAND,“ vysvetľuje huslistka Slávka Silvayová.

Zážitok zo živej akustickej hudby nie je všetko, čo si z koncertu budú môcť návštevníci odniesť. “Vždy som chcel mať svoju tvorbu zarchivovanú. Veď čo poteší hudobníka viac ako vlastné CD? A my ho konečne máme. Aj keď po dlhšom čase, no oplatilo sa počkať. Je to uzavretie jednej etapy a môžeme naplno tvoriť ďalej.” povedal huslista, cajonista, fujarista, gitarista, …  a v neposlednom rade aranžér kapely Gabriel Silvay. CD po prvý raz predstavia na koncerte. Ľudia si ho budú môcť nielen kúpiť, ale aj nechať podpísať členmi kapely.

SILVAYOVCI sú jedinečná a originálna formácia cimbalovej hudby. Tajomstvo  ich úspechu spočíva v skĺbení tradičného s moderným. Vytvorili tak dosiaľ nepoznaný inovatívny “cimbalový sound“, ktorý spočíva vo využití akustických ľudových nástrojov a moderných hudobných štýlov. Ich vynaliezavosť v nachádzaní nových zvukov a netypických štýlov hrania nepozná hranice. V rovnakej  zostave pôsobia od r. 2003, no ako každá cimbalovka, hrali skôr na ľudovú nôtu. Od roku 2007 sa osobitosť kapely pomaly kryštalizovala a dnes si ich progresívnosť nemožno nevšimnúť. Zakladateľmi  sú bratia Miloš (manažér) a multiinštrumentalista Gabriel (aranžérska činnosť). Netradičná kapela sa zviditeľnila širšej verejnosti v r. 2010 v show Česko-Slovensko má talent, kde sa dostali až do semifinálového kola. Prvý raz šokovali a upútali na seba pozornosť na castingu v divadle, keď na fujare a ostatných tradičných ľudových nástrojoch zahrali skladbu Children od Roberta Milesa. V semifinálovom kole prekvapili skladbami od Prodigyho, Michaela Jacksona, skupiny Yes a i. Nechýbala virtuozita a tiež nové a nezvyčajné techniky hry na husliach, cimbale či cajone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.