Skladbu Slovensko moje Vojtecha Adamca zaspievajú spoločne štyri zbory

Po dlhej pauze, ktorá trvala takmer osem rokov, nastáva historický okamih. Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca znovu ožívajú. Už vo februári sa pódium Kasární/Kulturparku zaplní zbormi, ktoré neprestali dúfať, že si raz opäť zaspievajú spoločne hymnu slávnosti Slovensko moje, ktorej autorom je Vojtech Adamec. Práve táto skladba patrí k najsilnejším emóciám celého podujatia, keď sa naraz rozochvejú hlasivky desiatok zboristov v jeden okamih a zo všetkých účinkujúcich sa vytvorí obrovské spevácke teleso, ktoré spája láska k hudbe.

Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca sa prvý raz konali v roku 1983, ďalšie s trojročnou periodicitou sa uskutočnili ešte dvakrát (1986, 1989). Organizáciu tohto veľkolepého podujatia obnovila Asociácia východoslovenských speváckych zborov, ktorú založila  v roku 1994 Zora Bazovská. Zbory sa prezentovali v rokoch 1996 a 1999, avšak nedostatok finančných prostriedkov ďalšie aktivity prerušil. Po šiestich rokoch prestávky sa v rámci Kultúrneho leta KSK podarilo znovu ponúknuť slávnosti kultúrnej verejnosti a pozvanie na nesúťažnú prehliadku v Košiciach vtedy prijalo 11 speváckych zborov, ktoré svojimi hlasmi ohúrili nadšené publikum.  Spolu vystúpilo až 354 účinkujúcich. Naposledy si zboristi spoločne zanôtili na ôsmom ročníku v roku 2007. Našťastie to nebolo posledný raz. Všetko sa vracia do starých koľají. Rok 2015 je rokom návratu k tradícii.

Adamcove dni budú v dňoch 6. – 8. februára.  Ich úvod bude patriť prehliadke detských a mládežníckych zborov. Ďalší deň je vyhradený dospelým a na záverečnom vystúpia na slávnostnom vyvrcholení  všetci dospelí účastníci spoločne s piesňou Slovensko moje. Vzdajú hold významnému slovenskému dirigentovi, zbormajstrovi a hudobnému skladateľovi Vojtechovi Adamcovi, ktorý je jej autorom. Bude to oslava najkrajšieho ľudského výtvoru, akým je pieseň.

Z dospelých sa na slávnostiach predstavia: Zbor sv. Cecílie (Košice),  Ženský zbor Českého spolku (Košice), Cantus Villa Nova (Spišská Nová Ves) a Košický spevácky zbor učiteľov (Košice). Z mládežníckych vystúpia Juventus Paedagogica (Levoča), Košický detský a mládežnícky spevácky zbor (Košice) a Dievčenský zbor Tempo pri Konzervatóriu Exnárova 8 v Košiciach.

Slovensko bolo kedysi známe množstvom speváckych zborov, v ktorých vyrastali generácie amatérskych spevákov. Aj východné Slovensko bolo charakteristické kvalitnými zbormi – detskými, mládežníckymi i dospelými, ktoré si spievali len tak, pre radosť alebo sa so svojim umením predstavovali na mnohých festivaloch doma i v zahraničí. Najznámejšie z nich boli nepochybne Slávnosti zborového spevu Vojtecha Adamca. Veľa z toho je už históriou. Kým ešte v nedávnej minulosti patril ku každej poriadnej škole spevácky zbor, dnes ich na našich základných školách nájdete len výnimočne, nehovoriac o stredných či vysokých. Takisto nám pomaly redne kedysi hustá sieť dospelých speváckych zborov, miešaných, ženských či mužských.

Slovenský dirigent, zbormajster a hudobný skladateľ Vojtech Adamec (1926 – 1973) muzikálne dospieval na Učiteľskej akadémii v Banskej Bystrici. Diaľkovo študoval na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave (odbor hudobná výchova). Pokračoval v štúdiu dirigovania u J. Strelca a V. Talicha na VŠMU v Bratislave.

Jeho záujem o hudbu sa prejavil v jeho rodisku Špania Dolina a v ďalších podhorských dedinkách Vysokých a Nízkych Tatier (Ľubietová, Liptovský Hrádok, Hybe a Važec), kde sa učil a už vtedy tvoril hudbu. Dirigoval spevokoly, hral na klavíri a organe, a hlavne na svojom najobľúbenejšom nástroji – cimbale.

Po ukončení štúdií bol zbormajstrom speváckeho zboru SĽUK, neskôr dirigentom a zbormajstrom Československého rozhlasu v Košiciach, zbormajstrom Ľudového spevokolu učiteľov, Košického speváckeho zboru učiteľov a Spišského učiteľského speváckeho zboru. Viedol aj spevácky zbor Moyzes z Prešova. Pôsobil ako hudobný pedagóg a profesor dirigovania na Štátnom konzervatóriu v Košiciach.

Jeho sugestívna osobnosť, cieľavedomosť v práci so spevákmi, náročnosť pri tvorbe repertoáru, dirigentská istota vytvorili všetky predpoklady umelecky rásť všetkým vokálnym telesám, ktoré viedol, zvlášť Košickému speváckemu zboru učiteľov. Ako skladateľ komponoval hlavne scénickú hudbu k divadelným, rozhlasovým a televíznym hrám. Vojtech Adamec sa zaslúžil o rozvoj slovenského zborového spevu. Pod jeho vedením absolvovali spevácke zbory koncerty na Slovensku i v zahraničí. Ako zbormajster SĽUK-u sa zúčastnil na nakrúcaní folkloristických filmov. Komponoval skladby pre rozhlasové, televízne a divadelné potreby, bol organizátorom hudobného života.

 

PROGRAM:

6. 2. 2015 o 16:oo

– Košický detský a mládežnícky spevácky zbor (Košice)

–  Juventus Paedagogica (Levoča)

–  Dievčenský zbor Tempo pri Konzervatóriu Exnárova 8 v Košiciach

7. 2. 2015 o 17:00

– Ženský zbor Českého spolku (Košice)

– Cantus Villa Nova (Spišská Nová Ves)

– Zbor sv. Cecílie  (Košice)

– Košický spevácky zbor učiteľov (Košice)

8. 2. 2015 o 18:00

– Slávnostný galakoncert

Zbor sv. Cecílie, Ženský zbor Českého spolku, Cantus Villa Nova, Košický spevácky zbor učiteľov

Spoločná skladba SLOVENSKO MOJE (Vojtech Adamec)

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

2015_2_Adamcove_dni_WEB_K13_300x250

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.