Slobodná Európa sa vracia v novej zostave, v spoločnosti Bratislavských dievčat

Po roku a pol sa na koncertné pódiá vracia aj punk-rocková skupina Slobodná Európa. Špeciálnym turné R.I.P. Braňo Alex Tour si uctí pamiatku nedávno zosnulého zakladateľa kapely Braňa Alexa. Leto v Kulturparku je príležitosťou predstaviť sa v novej zostave s Lacom Lučeničom na gitare. Ten sa svojim gitarovým zvukom podieľal na nahrávaní a zvuku albumov Slobodnej Európy už od roku 1992 a basu teraz prenechá novej tvári v kapele, Rasťovi Goremu, ktorý doteraz hrával s legendárnou Davovou psychózou. Doplní tak rokmi overenú zostavu Whisky, Sveťo Korbeľ a Tomáš Tuleň Vojtek. Do Košíc si 30. júla 2021 privedú ako hosťa Bratislavské dievčatá. Na koncerte, ktorý sa začína o 19:00 hod., kapela predstaví nový program, obohatený o sólovú tvorbu Braňa Alexa.

Pred dvoma rokmi oslávila Slobodná Európa 30 rokov na hudobnej scéne, čiže dnes už 32. Toľko uplynulo od chvíle, keď sa gitarista Sveťo Korbeľ, basgitarista Braňo Alex, bubeník Peter „Ozi“ Hurtig (všetci traja odídenci z kapely Zóna A) a spevák Miloslav „Whisky“ Láber dohodli pri pive ísť do toho spoločne. Skupina si prešla nebom i peklom, výslniami i pádmi, ale stále je tu a patrí medzi vlajkové lode rock´n´rollu na Slovensku aj v Čechách. Nikto z nich si vtedy ani nepomyslel, že to potiahnu až tak dlho.

Slobodná Európa za celú svoju existenciu vydala päť albumov: „Pakáreň“ (1991), „Unavení a zničení“ (1994), „Trojka“ (2003), „Bestofka“ (2006) a „Štvorka“ (2014), z ktorých vzišli desiatky dnes už kultových pesničiek („Podvod“, „Analýza dokázala hovno“, „Relatívny pokoj“, „Dry ´69“, „Stará sladovňa“, „Kapitalizmus“, „Boh“, „Unavený a zničený“, „Som ten“, „Čo sa stalo s našim životom?“, „Golden Beach“, „Nič sa nedeje“, „Pes“, „Ráno (1.2.91)“, „Nikdy to tak nebude“, „Stredná trieda“, „Realita“, „Slzy“, „Apatia“, „Vesmír“, „Dievča z horných 10 000“, „The End“ a veľa ďalších). A možno sa dočkáme aj „päťky“. Aspoň tak sľubovali ešte predtým, než si dali pauzu od hrania. Keďže sú už opäť vo víre hudby, tak sa možno z neho časom vyplaví nový album.

Kapela Bratislavské dievčatá síce nesie názov evokujúci ženské zoskupenie, ale opak je pravdou. Sú to skúsení punkáči, ktorí sa dali dokopy v roku 2016. Hrajú to, čo majú všetci radi a hlavne to, čo ich napĺňa a baví – „punk rock 75 – 77 a vááác“. „Dievčatá“ hrajú v zostave Lump-Čupe – basgitara (ex-Krach, ex-Lord Alex, ex-Zóna A ), Roman K  – gitara. spev (Lord Alex), Mikko  – bicie (ex- Barbus ex-Lord Akex,  ex-Zona A, ex-Heretix). Na svojom konte majú zatiaľ jeden „ružový“ album Bratislavské dievčatá ešte z roku 2017 a teraz nahrávajú ďalší. Snáď z neho ponúknu niečo aj košickému publiku.

Vstupenky online:

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.