Slovenské a české výtvarné umenie 20. storočia v súkromných zbierkach

Občianske združenie Club milovníkov umenia Košice CMUK pripravuje v dolnej galérii Kunsthalle/Haly umenia prvú z cyklu výstav Slovenské a české výtvarné umenie 20. storočia. Diela umelcov z košických súkromných zbierok si budú môcť návštevníci pozrieť od 24. marca do 28. mája.

Zberateľská výstava svojou koncepciou vybočuje z profilu obvykle prezentovaného galerijnými výstavnými prezentáciami. Zbierky, sústreďujúce solitérne diela i širšie kolekcie sa pozvoľna stávajú svedectvom plynúceho času.

Prezentovaním jednotlivých diel je možné poukazovať na premeny umenia, vkus jednotlivých zberateľov i hľadanie meniacej sa umeleckej krásy. Komorný výber približne päťdesiatich diel českých a slovenských umelcov poukazuje na širší a významný záujem o zbieranie diel výtvarného umenia v košickom prostredí.

České umenie odkazuje na tradíciu a prítomnosť českého spoločenského a kultúrneho prostredia, významnou mierou podieľajúceho sa na formovaní mesta v uplynulom storočí.

Voľným spôsobom sústredená kolekcia diel českých a slovenských výtvarných umelcov poukazuje na zberateľské úsilie v lokálnom prostredí Košíc. Diela prezentujú predovšetkým autorov, vnímaných ako nositeľov idey maliarskej moderny 20. storočia. Obrazy mesta, krajina, zátišie, figurálne motívy, akty, ľudovo-žánrové inšpirácie… predstavujú azda najvýraznejší prienik, formujúci podobu voľnejšie prezentovaného výberu.

Výtvarné diela významných slovenských autorov: Miloša Alexandra Bazovského, Martina Benku, Ľudovíta Čordáka, Elemíra Halásza-Hradila, Vincenta Hložníka, Júliusa Jakobyho, Antona Jasuscha, Vladimíra Kompánka, Jozefa Kollára, Viery Kraicovej, Milana Laluhu, Petra Matejku, Jána Mudrocha, Eugena Nevana, Jula Nemčíka, Kolomana Sokola, Imra Weinera-Kráľa, Ernesta Zmetáka, Jána Želibského dopĺňajú diela českých autorov, reagujúcich na impulzy európskej moderny: Bedřich Feigl, František Foltýn, Jaroslav Grus, Miloslav Chlupáč, František Jiroudek, František Malý,  Jaroslav Paur, Lev Šimák,  Joža Uprka, František Vobecký a tiež na Slovensku pôsobiaci Jaroslav Augusta a Jan Hála a Jaroslav Votruba.

Voľne zostavený výber z tvorby českých a slovenských maliarov pripomína rôznorodosť autorských programov a pietu a lásku, s ktorými boli diela jednotlivých autorov v priebehu času zhromaždené.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.