Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Sonda do mysle a tvorby Miry Gáberovej

Sonda do mysle a tvorby Miry Gáberovej

Mira_GaberovaMIND/MYSEĽ je názov výstavy, ktorou sa v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku od 1. marca prezentuje reprezentantka mladej generácie slovenských umelcov Mira Gáberová (1979). Na výtvarnú scénu nastúpila po roku 2000. Venuje sa paralelne kresbe, maľbe, objektu, inštalácií či grafity. Jedným z jej najsilnejších výrazových prostriedkov však zostáva médium videa a digitálnych technológií.

Narodila sa v Lučenci, žije a pracuje v Bratislave. Vyštudovala VŠVU v Bratislave odbor Maľba a iné médiá v ateliéri Prof. D. Fischera. Už počas štúdií vytvárala rad video prác,  v ktorých definovala svoje osobité videnie sveta. Vytvára poetické či snové snímky, plné emocionálneho vypätia, krásy až barokového pátosu (Dráma, Forever, Pathos, 2006; 8, 2007; Une petit romance, 2008). Jej nosným motívom je telo a svet ženy, plné zveličenia, symbolov, aj zaužívaných klišé (rozčesávanie vlasov, zatvorené oči, biele rukavičky, závoje, pančucháče a kvety).

Postupne záujem o nežné rozprávania vystriedal záujem o analýzu samotného média, o narúšanie jeho logiky, možnosti video jazyka pri „filtrovaní“ súčasného sveta. Skúma technické možnosti videa (kompozícia, strihová skladba). Venuje sa úvahám o živote a smrti, o rodovej odlišnosti mužov a žien, o ženskosti, o rôznych stavoch ľudskej mysle a o emóciách. Vznikajú práce, ktoré prinášajú abstraktnú štruktúru na základe použitia strihového softvéru (Neo-geo-video, 2008) či zostrihanie snímky podľa vopred určenej šablóny, prevzatej z iného vlastného videa/Replant,

Mira_GaberovaUmelkyňa dosahuje vo svojej tvorbe prostredníctvom prvkov drámy, tragédie a melanchólie efekt pátosu, ktorý zámerne pretvára. V rámci toho sa dostáva do permanentných významových konfrontácií, výsledkom ktorých je následné zmierenie sa s chaosom. Jej posledné diela na seba preberajú podobu videa, performance, inštalácie, fotografie a kresby.

Výsledky jej práce boli korunované získaním  prestížneho ocenenia vo výtvarnom umení. Medzinárodná porota ju v roku 2012 určila za absolútneho víťaza 17. ročníka Ceny Oskára Čepana za dielo s názvom Performance Group (2012). Ocenila autorkino citlivé a mnohovrstvové odhaľovanie podstaty komunity, skúmanie kolektívnej kreativity, ako aj ozveny histórie performačného umenia v jej diele. Víťazné dielo predviedla na štyroch plátnach, kde sa odohrávajú štyri rôzne situácie, v ktorých možno objaviť príbehy.

 

Ďalšie články