Stálica na hudobnom nebi – Nocadeň oslávi dvadsiate narodeniny nestarnúcimi hitmi

Jeden z narodeninových koncertov sa košická kapela Nocadeň rozhodla odohrať v rodnom meste. Dvadsať rokov na hudobnej scéne oslávi v Kunsthalle/Hale umenia 14. októbra a ich priaznivci sa môžu tešiť na skladby z výberového albumu, pozostávajúceho z ich najväčších songov, ale aj najnovšieho hitu „Čítaš mi z pier“.

Bratia Rasťo (spev) a Robo (gitara) Kopinovci sa po návrate z londýnskeho koncertu U2 rozhodli založiť vlastnú skupinu spolu s basgitaristom Borisom Mihálikom a bubeníkom Petrom Gufrovičom. Zaujali hneď svojim prvým singlom „Budím sa sám“. Jednou z prvých pesničiek, ktorú kapela nahrala a neskôr promovala debutový eponymný album (Nocadeň), bola skladba „Steny“. Pesnička sa vzápätí stala obrovským hitom a jednou z najhranejších skladieb. Nasledovali single „Vietor a dážď“, „Pod lampou“ a „Organizmy“. Kapela taktiež dostala dve nominácie Hudobnej akadémie za rok 2000 v kategóriách Objav roka a Skladba roka a album jej vyšiel aj v Poľsku.

Počas leta 2001 vznikol druhý album Slová už nevravia nič. Rovnomenná skladba  patrila dlhé týždne medzi najhranejšie pesničky v slovenskom éteri a získala ocenenie SOZA za najúspešnejšiu skladbu mladého autora v oblasti populárnej hudby. Na odovzdávaní cien Slávik dostala kapela ocenenie Skokan roka a zmluvu na ďalšie dva albumy.

V poradí tretí dostal názov Katarzia. Vydanie ďalšieho albumu sa kvôli autonehode, pri ktorej sa zranil bubeník, trochu odsunul. Nestrieľajte do labutí vyšiel v roku 2006 a titulná pieseň žala veľké úspechy, k čomu prispela aj špeciálna verzia skladby s hosťujúcou speváčkou Katarínou Knechtovou.

V deň 30. narodenín speváka Rasťa sa dostáva do obchodov výberový album s názvom Retrospektíva (2006). Na „výberovke“ sa okrem hitov z prvých troch albumov objavili aj skladby, ktoré neboli nikdy singlami a taktiež niekoľko dovtedy nevydaných remixov, ale aj Nestrieľajte do labutí s Knechtovou. Cover verziu na svoj album zaradila aj poľská speváčka Patrycja Markowska.

Piaty album Ikony (2008) označujú členovia kapely ako svoj druhý debut s úplne novými pesničkami. V záverečnej skladbe „Umriem pri tvojich nohách“ speváka sprevádzal iba sláčikový orchester. Po siedmich rokoch uzrel svetlo sveta album Pozemskí astronauti (2015) s veľmi sviežim a moderným zvukom, za ktorý získala košická štvorica hudobníkov Zlatú platňu. „Je o nás, o ľuďoch, o tom, ako putujeme vesmírom, o našich zážitkoch, o našom precitnutí a poznaní“, hovorí spevák Rasťo Kopina. Skladba „Havran“ sa na dlhé mesiace stala jednou z najhranejších piesní v slovenskom éteri a zaradila sa medzi najúspešnejšie za rok 2015. Začiatkom roka 2016 sa do rádií opätovne dostala pesnička „V nás“, ktorá sa vyše pol roka držala na popredných priečkach. Koncom augusta sa do rádií dostávajú „Papierové kone“.

Dve desiatky rokov v hudobnej brandži rekapituluje Nocadeň výberovým nosičom Introspekcia. Prináša na ňom svoje najväčšie hity, okorenené o aktuálny „Čítaš mi z pier“ a bonusmi. ktoré na žiadnom albume doteraz nevyšli. Skladby „Steny“, „Slová už nevravia nič“, „Havran“ alebo „V nás“ sú vyšperkované remastrovaným zvukom dvojnásobného držiteľa americkej Grammy Vlada Mellera. To všetko si budú môcť vypočuť ich priaznivci naživo na koncerte, ktorý sa začína o 19:00 hod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.