Staromestské divadlo nesie meno Petra Raševa

Staromestke_divadloStaromestské divadlo Košice pri príležitosti 15-ročného jubilea ponesie od soboty, 22. februára 2014,  aj meno svojho zakladateľa Petra Raševa. Ako povedala súčasná riaditeľka divadla a zároveň životná partnerka predčasne zosnulého herca Ľuba Blaškovičová, tento krok je logickým vyvrcholením uznania toho, čo pre košickú kultúru znamenal.

„Staromestské divadlo vzniklo ako protest proti nezmyselnému spojeniu košického Štátneho divadla a DJZ v Prešove v roku 1996  – spojením dvoch umeleckých agentúr Petra Raševa a Niny Rašiovej. A keďže tí, ktorí ho pokladali za nezmyselné, boli nútení z tohto zlepenca odísť a tí, pre ktorých tieto dosky znamenali nielen svet, ale celý ich život, založili  vlastné, non–profit profesionálne  divadlo,“ hovorí o vzniku divadla Ľ. Blaškovičová.

Divadlo počas svojej existencie uviedlo viacero zaujímavých titulov, organizovalo 10. ročníkov festivalu Európskych nezávislých  divadiel, okrem roku 2008. „Ten rok bol pre Staromestské divadlo ťažký. Peter odišiel na druhú stranu a v tom roku sa festival nekonal. Ale zanechal po sebe hru, ktorú sme inscenovali a otvárali ňou posledný desiaty festival.  Jeho letnú časť otvorilo Sanatórium Petra Raševa,“ spomína jeho partnerka.

V súčasnosti divadlo bez stálej scény nehrá, jeho najväčším projektom sú čoraz  populárnejšie Imaginácie. Ľuba  Blaškovičová  je  ich  autorkou, manažérkou, aj režisérkou. „Vedela som, že sa púšťam do hotového šialenstva, ale našla som u mnohých ľudí  úžasnú podporu a časom aj silný umelecký team. Aj keď naša rodinná tvorivá  atmosféra pred každým veľkým projektom pripomínala nielen taliansku rodinu, ale celú dedinu a nervy praskali každým dňom, dodnes to so mnou všetci vydržali,“ dodáva s úsmevom.

Vyznáva sa zo spomienok na najbližšieho človeka, principála Staromestského divadla, ktorý v ňom hral a režíroval. „Bol to skvelý a všestranný herec, milovník bonmotov a čierneho humoru. I keď som väčšinu organizačných a praktických vecí riešila ja, on bol tou „umeleckou dušou„ on lietal kdesi v časopriestore a najradšej mimo reality, ktorá ho ťažila. Verím, že si všetci želáme, aby nielen na fotografiách navždy zostal súčasťou Staromestského divadla Košice,“ povedala Ľuba Blaškovičová.

Projekty Staromestského divadla:

politický kabaret  „Zamatový Mat“

paródia na Nežnú revolúciu „Ovce, moje, ovce“

tanečná fantázia „Apokalypsa“

volebná agitka “Na jednom lane“ (autorská hra P. Raševa)

komédia „Rómeo a Júlia …po 30-tich rokoch“

čierna komédia „Caranténa“ (autorská hra P. Raševa)

„Sanatórium alebo ako prežiť reality show…?“ (autorská hra P. Raševa)

„Ja a Ja“  hudobná fantázia s výškovou akrobaciou (autorská hra K. Raševovej) – 47 000 divákov

1. – 10. ročník Festivalu Európskych nezávislých divadiel (195 produkcii, 68 súborov zo 16 krajín sveta v 9 mestách – 44 000 divákov)

IMAGINÁCIE – plenérový site-specific projekt (4. ročníky, 19 predstavení v 4 mestách, stovky umelcov, 72 000 divákov)

SPOLU: 495 produkcií, 166 000 divákov 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.