Štátna filharmónia Košice zahrá orchestrálne soundtracky ku kultovým filmom

Počas večera filmovej hudby v Kunsthalle/Hale umenia budú 11. júna znieť skladby, ktoré skomponovali k filmom skladatelia Samuel Barber, James Horner, Ennio Moricone a jedna z najvýznamnejších osobností, ovenčená Oscarmi za hudbu, ktorá sprevádza filmové trháky, americký skladateľ John Wiliams. Skladby z filmových plátien si návštevníci vypočujú v podaní Štátnej filharmónie Košice a pripomenú si filmy, ktoré dodnes vypredávajú kinosály. Známe soundtracky zahrá orchester pod dirigentskou taktovkou Karola Kevického, riaditeľa Opery Štátneho divadla Košice, v jeden deň až dvakrát – so začiatkom o 17:00 a o 19:00 hod.

Od amerického hudobného skladateľa vážnej hudby Samuela Osborna Barbera si návštevníci vypočujú azda jeho najznámejšiu skladbu ADAGIO FOR STRINGS. Svoju prvú skladbu zložil už vo veku sedem rokov. V osemnástich vyhral Joseph H. Bearns Price za violovú sonátu FORTUNE´S FAVORITE CHILD. V 25 získal ocenenie American Prix de Rome. Jeho Adagio for Strings (1938) zahral NBC Symphony Orchestra, režírovaný Toscaninim. Za VANESSA (1958) a CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA (1963) získal Pulitzerovu cenu. Jeho hudba znela napríklad vo filme Platoon (1986, réžia Oliver Stone).

S Titanicom sa publikum ponorí do hudby ďalšieho amerického skladateľa orchestrálnej a filmovej hudby Jamesa Roya Hornera. Pre jeho diela sú typické prvky elektronickej hudby, chorály a hojne využíval aj prvky z keltskej tradičnej hudby. Za hudbu k filmu Titanic, ktorá je dodnes najpredávanejším filmovým soundtrackom, získal v roku 1997 dvoch Oscarov a taktiež bol ocenený Zlatým glóbusom a cenou Grammy.Svoj talent uplatnil v mnohých hollywoodských trhákoch  – Apollo 13, Statočné srdce, Star Trek II a III a najnovší Avatar.

Program večera spríjemní aj nesmrteľná melódia z filmu Vtedy na Západe, ktorú poznajú stámilióny ľudí na celom svete. Jej autorom je Ennio Morricone, nazývaný tiež Mozartom filmového sveta. Napísal hudbu k 500 filmom a seriálom. Dá sa povedať, že mnohé filmy urobila a preslávila hlavne jeho hudba. Písal aj tanečné piesne, hudbu pre divadelné hry, vážnu hudbu, skrátka všetko možné.

Spomedzi mien autorov zarezonuje tiež John Williams. Je autorom vyše 500 diel, ktoré vznikli či už ako hudba k filmom alebo ako klasické kompozície. Je držiteľom 5 Oscarov, 17 cien Grammy , 3 Zlatých glóbusov, 2 cien Emmy a piatich ocenení Britskej akadémie filmového a televízneho umenia BAFTA. Williams nepochybne patrí medzi najúspešnejších skladateľov súčasnosti. V podaní Štátnej filharmónie Košice si zaspomíname na skladby z filmov Superman, E. T., Jurský park a veľkú časť programu venujú hudobníci jeho veľdielu – päťdielnej orchestrálnej suite Star Wars. Osobnosť Johna Williamsa je fenomén, ktorý dokáže existovať aj nezávisle, bez ohľadu na popularitu filmového diela.

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. V krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester ŠfK koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York…). Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 21. storočia.

Dirigent Karol Kevický študoval na Akadémii múzických umení v Prahe. Pôsobí ako stály hosťujúci dirigent v Štátnom komornom orchestri Žilina, bol šéfom operety Národného divadla moravsko-sliezskeho a hudobný riaditeľ súboru opera/muzikál a od roku 2011 je umeleckým šéfom Opery Štátneho divadla Košice. Založil vlastný komorný orchester Musica Iuventa Slovaca so zameraním na interpretáciu barokovej hudby a propagáciu mladých sólistov a súčasných autorov.

Bol iniciátorom a spoluzakladateľom Operného štúdia na Konzervatóriu v Žiline, kde pedagogicky pôsobil ako korepetítor a dirigent Symfonického orchestra. V roku 1994 začal úzko spolupracovať so Štátnym komorným orchestrom v Žiline (Slovak Sinfonietta) na autorskom projekte „Nedeľné matiné pre deti a rodičov“ a dodnes tam pôsobí ako stály hosťujúci dirigent v hlavnom orchestrálnom cykle.  Pravidelne spolupracuje aj s ďalšími slovenskými orchestrami a jeho dirigentské aktivity sa postupne rozšírili aj do Českej republiky a zahraničia.

PROGRAM:

SAMUEL BARBER: Adagio for Strings

JAMES HORNER:Titanic

ENNIO MORICONE: Vtedy na západe

JOHN WILIAMS:

Superman March (z filmu Superman)

Flying theme from E.T. (z filmu E.T.)

Sayuri’s Theme from „Memoirs of Geisha“

The Shark Theme from „Jaws“

Theme from „Jurassic Park“ (z filmu Jurský park)

Raiders March from „Raiders of the Lost Ark“

Star Wars Suite for Orchestra:

  1. Main Title
  2. Princess Leia´s Theme

III. The Imperial March (Darth Vader´s Theme)

  1. Yoda´s Theme
  2. Throne Room & End Title

Vstupenky online: 17:00

19:00

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.