ZMENA MIESTA!!! Štátne divadlo Košice „privedie“ na javisko veľkú dámu – Vojvodkyňu z Chicaga

Predstavenie sa presúva do priestorov Štátneho divadla Košice!!!

Štátne divadlo Košice ešte pred septembrovou premiérou džezovej operety Emmericha Kálmána Vojvodkyňa z Chicaga pripravila špeciálne open air predstavenie, ktoré uvedie počas Leta v Kulturparku 10. júla 2021 o 19:00 hod. Jedna z veľkých „dám“ svetoznámeho autora operiet prichádza do Košíc po prvý raz. Produkcia predstavuje ďalšiu spoluprácu všetkých súborov ŠDKE – opery, činohry aj baletu pod vedením maďarského režiséra Attilu Béresa.

V časoch svojho vzniku zaznamenala veľkú popularitu nielen v Európe ale aj USA a dodnes divákov oslovuje svojou sviežosťou. Divadelný svet znovuobjavil túto operetu pred štvrťstoročím. Keď ju Kálmán skomponoval, Európa bola čoraz väčšmi ovplyvnená americkou kultúrou, džezom a swingom. Tieto vplyvy ho podnietili k premýšľaniu o svojej ďalšej tvorbe. Túžil vytvoriť dielo, ktoré by ukázalo, že opereta sa dokáže konfrontovať aj s touto hudbou. Opereta v dvoch dejstvách s libretom Juliusa Brammera a Alfreda Grünwalda mala premiéru v roku 1928 vo viedenskom Theater an der Wien.

Tvorca najväčších operetných stálic Čárdášová princezná a Grófka Marica Emmerich Kálmán siahol na vrchole svojich úspechov po hudobne a dramaturgicky netradičnom diele. Hoci je Vojvodkyňa z Chicaga menej slávna, skladateľ ju považuje za svoju najlepšiu operetu. Charleston a slowfox tu súťažia s viedenským valčíkom a maďarským čardášom tak, ako postavy starej Európy s postavami z Nového sveta.

A tak sa na javisku stretávajú saxofonista aj primáš, klasické operetné melódie aj piesne inšpirované džezovou, cigánskou a ľudovou hudbou. Osobitný náboj a lesk open air predstaveniu dodá aj prítomnosť dcéry skladateľa Yvonne Kálmán, ktorá je ambasádorkou jeho operiet na celom svete a do Košíc priletí z Mexika, kde žije.

„Hudba môjho otca sa dotýka môjho srdca a pomáha mi žiť. Jeho rýchle melódie vás vyzývajú do tanca, jeho pomalšia hudba je krásne romantická až melancholická, tieto melódie vás chytia a dlho vám znejú v ušiach. Skvelá kombinácia. Teším sa, že hudba môjho otca zaznie práve v Košiciach, v tomto krásnom meste s bohatou históriou a tradíciou spolunažívania Slovákov, Maďarov, Nemcov a ďalších národností.“

Obdivuje košické divadlo a  drží palce umelcom, spevákom, hercom aj tanečníkom, ktorí v týchto ťažkých chvíľach pripravili práve toto optimistické dielo o tolerancii a otvorenosti všetkému novému.

Zábavný príbeh hovorí o rozmaznanej americkej milionárke Mary Loyd a jej priateľke Edith,  s ktorou sa staví, že si na výlete po Európe kúpi niečo, čo sa za peniaze kúpiť nedá. V stávke je miliarda dolárov. Počas cesty sa Mary zoznámi s Borisom, následníkom trónu Sylvárie, malej fiktívnej východoeurópskej krajiny a ich búrlivé zoznámenie odštartuje súboj dvoch svetov. Bohatá Američanka Mary kúpi kráľovský palác zúfalo zadlženej Sylvárie, ale tajne sa uchádza i o lásku princa Borisa. Súboj dvoch svetov a rozdielnych kultúr sa po mnohých prekvapivých peripetiách skončí nielen happy endom, ale aj láskou titulného páru a stmelením dvoch hudobných štýlov.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.