SteelPark návštevníkom otvorí záhadný svet ARDUINO

V SteelParku sa deti do konca februára môžu zabaviť a rozšíriť si vedomosti z viacerých oblastí. Každú sobotu je pripravená aktivita pre verejnosť Matematika hrou pod vedením lektora. Popoludnia sú s novými matematickými hrami zábavné a hravé.

Park vedy sa snaží vytvoriť podnecujúce prostredie, ktoré rozvíja matematické zručnosti detí. Cieľom workshopu Matematika hrou pre ZŠ 1. – 4. ročník je hravou a zábavnou formou naučiť žiakov vybrané oblasti matematiky a rozvíjať ich logické myslenie. Témy sa obmieňajú a prispôsobujú rôznym vekovým kategóriám.

Veľa sa dozvedia aj v Bádateľskom prírodovednom laboratóriu pre základné a stredné školy. Februárové témy sú: Tiene známe – neznáme, Natankuj vodu a jazdi, Ako človek dýcha a Odkiaľ získavame kyslík, ktorý dýchame.

Diskutovať budú o princípe zobrazovania rovinným zrkadlom a jeho využití v praxi, o tieňoch a podmienkach ich vzniku, vytvoria dvojitý tieň od osvetleného objektu umiestneného v zrkadlo, objavia princíp vzniku dvojitého tieňa a dozvedia sa odpoveď na otázku, či virtuálny obraz vytvára tieň.

V ďalšej téme sa budú venovať ekológii, chémii a fyzike. Skúmať budú autíčko, ktoré si vyrába vodík pomocou elektrolyzéra, formou prezentácie im priblížia princíp fungovania palivového článku, ktorý premieňa dodávanú vodu na kyslík a úžitkový vodík poháňajúci automobil. Čakajú ich aj preteky s autíčkami, počas ktorých využijú získané vedomosti.

Jeden z workshopov bude venovaný dýchaniu. Na zjednodušenom modeli pľúc (plastová fľaša s balónikmi) návštevníci pochopia princíp dýchania, prostredníctvom senzora tlaku pripojeného k meraciemu prístroju budú merať pretlak a podtlak a zisťovať budú povolenú výšku šnorchla pri potápaní.

Hovoriť budú tiež o význame kyslíka pre život, určia obsah CO2  a O2 vo vzduchu, merať budú závislosť obsahu CO2  a Ovo vydychovanom vzduchu na počte výdychov, diskutovať budú o hospodárení rastlín s kyslíkom a merať CO2  a Ovo vrecúšku s rastlinným listom pri rôznych svetelných podmienkach.

Z oblasti informatiky a programovania pripravuje SteelPark nové témy pod názvom Záhadný svet ARDUINO pre siedmakov až deviatakov a stredoškolákov. Aktivita je určená nielen pre školy, ale v popoludňajších hodinách bude pripravený krúžok pre verejnosť.

Arduino je open-source projekt, ktorého základom je lacný vývojový set (stavebnica) pre študentov. Základom je mikroprocesorová vývojová doska s 8-bitovým procesorom Atmel (HW) a k tomu dodávané  vývojové prostredie IDE (SW). Programovací jazyk Arduina vychádza z jazyka C/C++, doplnený o vlastné knižnice, ktoré umožňujú prácu užívateľa aj bez ovládania tohto jazyka. K samotnému Arduinu je možné jednoducho pripojiť (pomocou kontaktného poľa) veľké množstvo senzorov a prídavných dosiek, pomocou ktorých môžeme vytvoriť ľubovoľné vlastné elektronické zariadenie. Open-source platforma umožňuje zadarmo stiahnuť a používať už existujúce projekty (schémy, programy a návody), ktorých je na internete veľmi veľa. V dnešnej dobe je predaných už niekoľko stotisíc kusov dosiek Arduina.

Cieľom je prakticky priblížiť, ako pracujú elektronické zariadenia a naštartovať záujem o mikroprocesorovú techniku a programovanie. Po úvodnom oboznámení sa s projektom, budú pokračovať aktivity ako všetko na diaľkové ovládanie, vstup povolený len s čípovou kartou, hráme sa so svetlom, meteostanica, Arduino namaľuje veľkonočné vajíčko, robotická ruka ovláda kameru a pripojenie na internet. Viac sa dozviete na Dni otvorených dverí 8. februára.

Otváracie hodiny:

pondelok – piatok:

9:00 – 13:00 (rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)

streda – piatok:

14:00 – 18:00 (pre verejnosť a rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)

sobota – nedeľa: (pre verejnosť a rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.