SteelPark sa bude prezentovať medzi centrami popularizujúcimi vedu v Bratislave

Košický SteelPark – park vedy sa bude prezentovať na pracovnom stretnutí aktérov zapojených do projektu „Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja – PopVaTII“ v Bratislave 2. mája 2019, podporeného z Operačného programu Výskum a inovácie. Jedna z troch aktivít projektu sa bude zameriavať na dobudovanie siete centier pre vedu na Slovensku.

V predchádzajúcom období Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) vybudovalo menšie centrum vedy v Bratislave Aurelikum a do roku 2023 plánuje dobudovanie ďalších centier – veľkého v Nitre a dvoch menších v Žiline a v Košiciach.  Prezentáciu na stretnutí budú mať účastníci, ktorí sa podieľali na budovaní ZVC Aurelium a zúčastnia sa aj zástupcovia Světa techniky v Ostrave Vítkovice. Priestor na prezentáciu dostanú aj zamestnanci SteelParku, ktorí zviditeľnia už niekoľkoročnú existenciu unikátneho parku vedy a zábavy.

Expozícia ponúka návštevníkom interakciu a hru s exponátmi a zoznámenie sa s prírodnými a technickými vedami ako robotika, matematika, fyzika, informatika a ďalšími. Časť stálej expozície odkazuje na priemyselnú históriu mesta Košice. Deti aj dospelí sa môžu zahrať na zememeračov v interaktívnom pieskovisku, vyskúšať ovládanie elektromagnetického žeriavu, prechádzať sa na vysokozdvižnej plošine či si zahrať robotický futbal.

Najnavštevovanejšie stanovište je geologický vrták, ktorým sa deti virtuálne prevŕtajú do stredu zeme. Okrem toho je zaujímavá magnetická lezecká lávka. Touto šikmou plošinou sa môžu prechádzať v magnetických topánkach. Vertikálnym šplhadlom sa návštevníci dostanú na prvé poschodie len pomocou vlastnej sily a fyziky. V Steelparku sa nájde priestor aj pre predškolákov. Zahrať sa môžu s vedeckými hračkami, hlavolamami či rôznymi inými rébusmi.

Návštevníkom sú k dispozícii sprievodcovia, na ktorých sa môžu obrátiť so zvedavými otázkami. Poradia alebo predvedú, ako ovládať technické prístroje a zariadenia.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.